FanPage FacebookKanał YouTube

Żabia Wola

Żabia Wola - ogólna charakterystyka

Gmina Żabia Wola to niewielka (10 561 ha), malownicza gmina położona na południu powiatu grodziskiego, w zachodniej części woj. mazowieckiego. Zaliczamy ją do „zielonych ekologicznych gmin” naszego kraju. Ze względu na brak istotnych źródeł zanieczyszczeń, stopniowy wzrost liczby gospodarstw agroturystycznych, możliwości nauki jeździectwa, spokój oraz liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe teren ten jest atrakcyjny także pod względem turystycznym.

Krajobraz mazowieckiej wsi w gminie Żabia Wola.

Urozmaicona rzeźba terenu, oraz jedna z najwyższych rocznych sum nasłonecznienia na terenie naszego kraju sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Liczne szlaki turystyczne oraz względnie dobra i mało oblegana infrastruktura  drogowa tworzą doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Walory krajobrazowe obszaru podnoszą 

Atrakcja turystyczna Mazowsza. Skansen we wsi Petrykozy w gminie Żabia Wola.Żabia Wola i jej bezpośrednia okolica to również bogactwo imprez kulturalnych (Święto Chleba, Święto Szarlotki, Festyn Żabiowolski) oraz możliwość odwiedzenia jedynego w Polsce, a możliwe i w Europie Muzeum Żaby.rezerwaty przyrody- Skulski Las (316,92 ha.) oraz Skulskie Dęby (30,07 ha), bogata szata roślinna, duża różnorodność gatunkowa występujących zwierząt oraz pomniki przyrody. Dodatkowym atutem gminy są, znajdujące się na jej terenie, liczne zabytki kultury duchowej i materialnej: zachowane dworki (m.in. w Żabiej Woli), pałace (Petrykozy, Ojrzanów, Grzegorzewice), kościoły i cmentarze (w Żelechowie i Skułach), kapliczki, stare zagrody i obiekty tradycyjnego budownictwa wiejskiego.

POŁOŻENIE I DOJAZD

Gmina Żabia Wola położona jest na Nizinie Mazowieckiej w powiecie grodziskim, w województwie mazowieckim, na południowy zachód od Warszawy, w odległości 25-40 km od stolicy, przy najdłuższej drodze krajowej nr 8 w Polsce (804 km).  Gmina Żabia Wola od zachodu graniczy z gminą Radziejowice, od strony południowo-zachodniej z gminą Mszczonów, a od strony północnej z gminą Grodzisk Mazowiecki.

Mapa dojazdu do Żabiej Woli. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 8.Połączenia samochodowe:

Przez teren Gminy Żabia Wola przebiega:

 • Droga krajowa nr 8 Kudowa Zdrój-Budzisko, która stanowi Polski odcinek międzynarodowej trasy szybkiego ruchu E-67; przebiega przez terytorium pięciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego (trasa: Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kłodzko, Łagiewniki, Wieruszów, Wieluń, Osjaków, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Rawa Mazowiecka, Radziejowice, Mszczonów, Żabia Wola, Janki, Warszawa, Ostrów Mazowiecki, Białystok, Augustów, Suwałki, Budzisko);

Połączenia samolotowe:

Gmina nie ma bezpośrednich połączeń, jednak dzięki temu, że znajduje się przy trasie krajowej nr 8, możliwy jest szybki dojazd z Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie-Okęcie. Podróż samochodem trwa zaledwie 30 minut.

Połączenia kolejowe:

Przez gminę Żabia Wola nie prowadzą linie kolejowe. Najbliżej znajdująca się stacja kolejowa jest w Grodzisku Mazowieckim.

Połączenia autobusowe:             

Na terenie Gminy Żabia Wola (sołectwo: Bukówka, Ciepłe, Grzegorzewice, Huta Żabiowolska, Józefina, Kaleń, Musuły, Odział, Ojrzanów, Osowiec, Piotrkowice, Przeszkoda, Siestrzeń, Skuły, Słubica, Zaręby, Żabia Wola, Żelechów) znajdują się przystanki PKS, obsługiwane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim. Autobusy PKS kursują do takich miejscowości jak:

Bukówka, Grodzisk Mazowiecki, Grzegorzewice, Huta Żabiowolska, Józefina, Kaleń, Musuły, Oddział, Ojrzanów, Osowiec, Piotrkowice, Skuły, Słubica, Siestrzeń, Wycinki Osowskie, Zaręby, Żabia Wola, Żelechów.

Linie Mim Trans biegną na trasie: Warszawa-Okęcie a Mszczonów (na terenie Gminy Żabia Wola przystanki: Oddział, Bukówka, Józefina, Żabia Wola, Przeszkoda, Siestrzeń), jak również na trasie Warszawa Okęcie, a Skuły (na terenie Gminy Żabia Wola przystanki: Budki Żelechowskie, Żelechów, Ojrzanów, Kaleń, Ciepłe, Skuły, Piotrkowice).

Do góry

Żabia Wola - historia i zabytki

Pierwsze wzmianki o terenach w okolicy Żabiej Woli (wieś Bartoszówka, Grzegorzewice, Grzmiąca, Huta Żabiowolska, Wyprys, Petrykozy, Ojcówek, Ojrzanów, Skuły, Żabia Wola i Żelechów) pojawiły się w XIV i XV w. Przede wszystkim historia tego regionu to historia licznych wsi i folwarków, a także wielu pomniejszych tzw. pałacyków (pobudowanych dla właścicieli tych ziem). Znaczna część wsi i folwarków należała kiedyś do rodu Ojrzanowskich oraz Skulskich. Niestety, do czasów nam współczesnych pozostało niewiele namacalnych śladów bogatej historii tych ziem.

Atrakcja turystyczna niedaleko Warszawy. Klasycystyczny dwór w Petrykozach pochodzi z I poł. XIX w.

Bartoszówka

Wieś istnieje od 1878 r. i jest dawną kolonią napływowej ludności rosyjskiej. Ziemia, na której się rozpościera, stanowiła dobra kościelne parafii Skuły. Po Powstaniu Styczniowym w 1863 r. i ukazie carskim z 1864 r. dobra te skonfiskowano na rzecz rządu rosyjskiego i puszczono w dzierżawę. Niedługo potem rząd rosyjski przekazał te ziemie generałowi Skobelewowi (za zasługi w wojnie rosyjsko-tureckiej). Odtąd folwark z wsią nazywany był Sobelówką. Generał osobiście nie władał ziemią, ale przekazał ją sprowadzonym tutaj w 1978 r. Rosjanom – 34 rodziny otrzymały po 16 mórg ziemi i lasu. Rząd rosyjski postawił tutaj (z początkiem XX w.) budynek, w którym urządził kaplice cerkiewną i szkołę (obecnie budynek komunalny, zwany przez okolicznych mieszkańców „Pekinem”).

Do szkoły mogły uczęszczać dzieci rosyjskie, dla Polaków miesięczna opłata za naukę wynosiła około 1 rubla. Po I wojnie światowej zmieniono nazwę wsi ze Skobelówki na Bartoszówkę (na cześć bohatera Powstania Kościuszkowskiego Bartosza Głowackiego). Rosjanie zaczęli opuszczać wieś i sprzedawać ziemię Polakom. Do dzisiaj mieszka tutaj jeszcze kilka rodzin pochodzenia rosyjskiego. Część mieszkańców dawnej Skobelówki spoczywa na cmentarzu prawosławnym w Skułach.

Grzegorzewice

Wieś położona w dolinie Pisi Gągoliny, wśród lekko pofałdowanych i zalesionych terenów. Dawni mieszkańcy Grzegorzewic od połowy XVII wieku trudnili się wyrabianiem płótna i sukna. Przekazy historyczne podają, że ofiarowali oni 100 m materiału na mundury wojskowe Tadeuszowi Kościuszce. Przed rokiem 1830 znajdowały się tutaj fabryki tych tkanin, a powstałą osadę fabryczną Kotbus, odłączono od grzegorzewickich dóbr i przypisano do Mszczonowa.

Jedną z bardziej znanych postaci związanych z Grzegorzewicami była pisarka Maria Dąbrowska. Tutaj właśnie obserwowała uciechy i zabawy mieszkańców, a swoje wrażenia przedstawiła w utworze „Na wsi wesele” (została zaproszona jako gość na wesele do córki swojej służącej-gospodyni).

Grzmiąca

Wieś położona nad rzeką Pisią Tuczną. W 1399 r. książę Ziemowit IV nadał Grzmiącej prawo chełmińskie. Dla jednego z kolejnych dziedziców wsi – Juliana Wilhelma Brunweya zbudowano w połowie XIX wieku pałac, wg projektu arch. Wojciecha Bobińskiego, który jest autorem m.in. przebudowy Instytutu dla Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie oraz przebudowy pałacu Przebendowskich (obecnie Muzeum Niepodległości), projektantem licznych domów i kamienic w Warszawie, sklepów, pałaców i kościołów. Wykładał architekturę cywilną w Szkole Sztuk Pięknych (r. akademicki 1859/1860), był urzędowym budowniczym Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Pełnił również stanowisko Budowniczego Banku Polskiego.

Huta Żabiowolska

Nazwa wsi nawiązuje do wybudowanej tu kiedyś małej huty szklanej. Wieś powstała po ukazie carskim nadającym chłopom ziemię na własność. Nazwa wsi – Huta Żabiowolska, może sugerować, iż została ona utworzona jako nowa osada ( huta, wola, wólka, przysiółek), której gospodarze odłączyli się od macierzystej Żabiej Woli i założyli własną wieś.

Wyprys

Malowniczo położona wieś nad rzeką Mrowną. W 1878 r. dokonano pierwszego wpisu do księgi hipotecznej (nr 3623 Książenice) na majątek, który wówczas nosił nazwę „Osada Młynarska – Folwark Wyprys”. Przy wjeździe do willi – dworu, który znajduje się we wsi Wyprys, stoi drewniany krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem (replika przegniłego, drewnianego znalezionego w rowie krzyża). Przy nim, w czasie Powstania styczniowego w 1863 r. żegnali się z najbliższymi powstańcy wyruszający w bój.

Żabia Wola

W XV wieku Mikołaj Ojrzanowski (ówczesny dziedzic) polecił karczować okoliczne lasy i osadził tam podległych sobie kmieci. Powstały wówczas (1470 r.) wsie: Żelechów przy Ojrzanowie i Wesoła Wola przy Kaleni. Być może nazwę wsi ze względu na podmokły teren i dużą ilość żab, zmieniono na Żabią Wolę. Nazwa wsi może pochodzić również od szlacheckiego nazwiska Żaba.

Atrakcja turystyczna w okolicach Warszawy - Dwór w Żabiej Woli. Wyremontowany budynek został w 1988 r. zaadaptowany w całości na Dom Kultury w Żabiej Woli.

Dwór w Żabiej Woli został zbudowany na początku XIX wieku (otoczony parkiem założonym w 1850 r.) a przebudowany w XX w. We wnętrzu dworku Żabiowolskiego kręcono niektóre sceny do filmu „Pan Tadeusz”.

Żelechów

Pierwsza wzmianka o wsi Żelechów pochodzi z XV w. (około 1470 r.). Żelechów wchodził w skład klucza ojrzanowskiego (od nazwiska ówczesnego dziedzica tych ziem Mikołaja Ojrzanowskiego) obok takich wsi jak: Ojrzanów, Zaręby, Kaleń, Wesoła Wola (Żabia Wola), Zalesie, Powsinek, Rakowiec.

Od połowy XVI wieku do najazdu szwedzkiego była własnością rodu Mińskich. Wieś leżąca w ludnej okolicy, między prowadzącymi do pobliskiej Warszawy traktatami – Śląskim i Krakowskim, rozwijała się do 2 połowy XVII w. Zniszczona następnie w wyniku wojen nie miała w późniejszych wiekach większego znaczenia. Po pomyślnej koniunkturze gospodarczej w XIX w. Żelechów został zrujnowany podczas I w. ś. w 1915 r., w trakcie walk między wojskami niemieckimi i rosyjskimi.

Wieś odwiedzał często Józef Chełmoński. Słynny malarz znajdował w sąsiedztwie Żelechowa motywy krajobrazowe do swoich pejzaży. Zgodnie z jego wolą, został właśnie tu pochowany. W słupie bramy cmentarnej umieszczona jest tablica z piaskowca z inskrypcją.:

„Na tym cmentarzu spoczywa Józef Chełmoński (1849-1914) W swojej twórczości malarskiej ukazał Piękno i nastrój ziemi ojczystej. Utrwalił życie wsi. W ludności szukał natchnienia z ludu, jego pracy i wzruszeń czerpał soki odżywcze dla swojego Wielkiego talentu”.

Skromny, ziemny grób malarza znajduje się w głębi cmentarza. Leży na nim głaz granitowy z wykutym napisem: „Józef Chełmoński  7.XI.1849 w Boczkach pod Łowiczem zm. 6.IV.1914 w Kuklówce, Wielki Malarz Piewca życia wsi i Piękna Ziemi Ojczystej”.

We wsi znajduje się kamienna kapliczka słupowa z figurką św. Jana Nepomucena z XVII wieku. Miała strzec przed plagami powodzi i „przynosić” deszcz, kiedy zachodziła potrzeba.

Ojcówek

Wieś położona w widłach Pisi Tucznej i Wężyka, na malowniczym urozmaiconym wąwozami rzecznymi terenie. Początkowo Ojcówek był częścią folwarku a później częścią wsi Grzymek. Majątek wiejski wraz z dworkiem wybudowanym w 1900 r. wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1979 r. dworek w Ojcówku został zakupiony przez Polskie Zakłady Lotnicze w Warszawie, a po 1989 r. kolejny raz zmienił właściciela. W jednym z pomieszczeń odbywał próby do musicalu zespół „METRO”. Tutaj pierwsze kroki stawiały pod pilnym okiem J. Józefowicza i J. Stokłosy Edyta Górniak i Kasia Groniec.

Ojrzanów

Atrakcja turystyczna pod Warszawą. Późnoklasycystyczny pałac w Ojrzanowie wybudowała rodzina Stadnickich ok. 1900 r. wg projektu Władysława Marconiego.Wieś, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1423 r. („Słownik geograficzny Królestwa Polskiego”). Była to siedziba rodu Prusów-Ojrzanowskich herbu Junosza (biały baran w czerwonym polu na zielonej murawie, skrwawiony po boku, na hełmie pięć piór strusich).

Petrykozy

Kolejna miejscowość o wiejskim charakterze, której historia sięga dawnych wieków. Najstarszy zapis dotyczący tej wsi pochodzi z 1380 r. Wieś od nazwiska Potrzykowskich nazwano dawniej „petrzikozy”. Do niedawna stary dworek w Petrykozach należał do znanego polskiego aktora, nieżyjącego już Wojciecha Siemiona.

Skuły
Pierwsza wzmianka o wsi Skuły pochodzi z połowy XIV w. Była ona wówczas rezydencją Piotra Pilika, podkomorzego zakroczymskiego, późniejszego wojewody mazowieckiego. On to otrzymał od księcia Bolesława Mazowieckiego przywilej lokacji wsi Skuły na prawie niemieckim. Józef Łukasiewicz w swoim „Krótkim opisie historycznym kościołów parafialnych” (Poznań, 1863 t.III str 231) nazywa Skuły „gniazdem” starożytnej rodziny Skulskich, herbu Rogala.

Atrakcja turystyczna okolic Warszawy. Drewniany kościół p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Skułach z 1678 r. jest zabytkiem II klasy, jedną z nielicznych drewnianych budowli na terenie Polski. Rogala to herb przywieziony z Niemiec przez rodzinę Bibersteinów – czerwony róg jeleni na białym tle. Przedstawiciel tego rodu, młody rycerz Biberstein, był na służbie Bolesława Krzywoustego. Księciu wracającemu z wyprawy pruskiej zaprezentowano różne ciekawe zwierzęta, między innymi bawoły. Jeden z nich zaatakował władcę. Młody rycerz Biberstein chwycił rozjuszone zwierzę za rogi i z taką siłą nim potrząsnął, że jeden róg został w jego dłoni, a pokonane zwierze runęło na ziemię. Wdzięczny B. Krzywousty przydał rycerzowi do herbu obok rogu jeleniego na czerwonym tle szary róg bawoli (niektórzy historycy m.in. Paprocki twierdzi, że to róg żubrzy).

Od połowy XVII wieku wieś znalazła się w posiadaniu misjonarzy z Warszawy. Królowa Maria Gonzaga przelała (17 czerwca 1654 r.) na własność księży misjonarzy z Kocioła św. Krzyża połowę dóbr wsi Skuły, a w 1787 r. do zakonu przynależała już wieś w całości. W XIX w. dobra kościelne zostały skonfiskowane przez władze carskie.

Podczas okupacji hitlerowskiej w Skułach i okolicy miały miejsce akcje podziemia. Między innymi w 1943 r. oddział Gwardii Ludowej – dowodzony przez Stanisława Fijałkowskiego „Michała” – opanował Urząd Gminy. W okresie hitlerowskiej okupacji działała w tych okolicach również grupa Batalionów Chłopskich, kierowana przez Antoniego Włodarczyka oraz konspiracyjna komórka Ludowego Związku Kobiet. W latach 1939-1944 hitlerowcy zamordowali 8 Polaków w Petrykozach, Skułach i Bartoszówce. Zwłoki ich spoczywają na cmentarzu parafialnym. W pobliżu znajduje się cmentarz prawosławny.

ZABYTKI

 • DWÓR ORAZ PARK W ŻABIEJ WOLI – BUDYNEK DOMU KULTURY w Żabiej Woli
  Klasycystyczny dwór powstał na początku XIX wieku. Jego historia sięga roku 1827, w którym to we wsi i folwarku Żabia Wola wymienionych było jedynie 20 domów i 187 mieszkańców. Właścicielką dóbr żabiowolskich była wówczas kasztelanowa krakowska z rodu Dzierzbickich. Pierwotny dworek był budynkiem jednokondygnacyjnym, dwutraktowym, z sienią na osi. Został on wymurowany z cegły i wykończony w stylu skromnego klasycyzmu. Został przebudowany w XX w. przez ówczesnego właściciela Kazimierza Wojciechowskiego.
  Równocześnie z budową dworu urządzono w Żabiej Woli park określony w tekstach źródłowych „lasem urzędowym". Rosły tutaj obok drzew liściastych także piękne okazy sosen i świerków, a ich uzupełnienie stanowiły duże ilości różnych gatunków kwiatów, jak również różanki i klomby. Jeszcze w roku 1914 park miał około 4 ha. Najwięcej drzew dosadzonych zostało w latach 1908 - 1910. Z zachowanych przekazów wynika, że parkowe alejki wykorzystywane były m.in. przez panny Wojciechowskie na konne przejażdżki.
  Od dworu w kierunku lasu prowadziła wówczas okazała aleja kasztanowo - grabowa. Alejki w parku biegły prosto a jedynie podjazd do dworu był okrągły. W miejscu obecnie stojącej figurki stał budynek karczmy, a za nią staw, w którym hodowano ryby. W pobliżu dworu znajdowała się także krochmalnia, która w roku 1914 sprzedana została za długi. W roku 1921 część parku zajęta została przez wytyczoną w pobliżu szosę.
  Po II wojnie światowej majątek w Żabiej Woli został w całości rozparcelowany przez ówczesne władze komunistyczne. Dwór przez następne lata był wykorzystywany częściowo, jako budynek mieszkalny i usługowy, a zaniedbany park ulegał systematycznej dewastacji. W latach 60-tych XX w. budynek użytkowany był przez Rejonową Spółdzielnię Zaopatrzenia i Zbytu „Samopomoc Chłopska", Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Żabiej Woli, weterynarza, Kasę Spółdzielczą, zlewnię mleka i cztery lokale mieszkalne - trzy na poddaszu oraz jeden na parterze. Przez te lata nieodpowiednio użytkowany budynek popadał w ruinę.
  Ostatecznie generalny remont dworu został rozpoczęty w II połowie lat 70-tych XX w. W wyniku tych prac nieznacznej zmianie uległ wygląd zewnętrzny budynku. Przede wszystkim drewniane kolumny ganku zostały zamienione na murowane, natomiast dach kopertowy został przebudowany na dach naczółkowy z dwukondygnacyjnymi ścianami bocznymi (od północy i południa). Wydaje się ponadto, że kalenica dachu została podniesiona w stosunku do stanu sprzed remontu.
  Wyremontowany budynek został w 1988 r. zaadaptowany w całości na Dom Kultury. Budynek znajduje się na terenie całkowicie wygrodzonym, podjazd do budynku zlokalizowany jest od strony wschodniej, poprzedzony pierwotnie kolistym gazonem. Na północ od budynku znajdują się resztki podworskiego parku.
 • KOŚCIÓŁ P.W. ZWIASTOWANIA NMP w Żelechowie
  Kościół sprzed 1561 r. znajduje się w centralnej części wsi, parafia zaś nazywa się ojrzanowską. Elekcja parafii staraniem Mikołaja i Jana Ojrzanowskich, dokonana została w 1473 r. przez Andrzeja Opalińskiego z Bruna, biskupa poznańskiego. W połowie XVI w. wybudowano kościół murowany. Generalna gruntowna restauracja kościoła miała miejsce w 1646 r. staraniem Stanisława Zaremby biskupa kijowskiego - opata sulejowskiego (odnowienie, nowe ogrodzenie, 16 ławek dębowych w 1794 r.; kościół oddał na rzecz Powstania Kościuszkowskiego 5 srebrnych koron, 16 srebrnych votów, srebrny trybularz i jeden dzwon). W 1804 r. właściciele dóbr ojrzanowskich – Wojciech i Magdalena (z Sołtyków Odrowąż) Straż ofiarowali parafii plac na cmentarz grzebalny oraz obraz św. Antoniego Padewskiego. Na uroczystości przekazania darów przybył m.in. Piotr Skulski (dziedzic wsi Rusiec) i duchowieństwo z biskupem na czele. W 1883 r. parafia ojrzanowska liczyła 2060 „dusz”. Kościół został poważnie uszkodzony podczas działań wojennych.
  Kościół został zbudowany w stylu późnogotyckim - jednak na skutek wielokrotnych przebudowań zatracił w dużej mierze swój pierwotny charakter. Zachował nadal interesującą sylwetkę i fragmenty architektury gotyckiej. Kościół jest murowany z cegły, otynkowany, jednonawowy z wieżą, a ściany zewnętrzne, nawy i prezbiterium spięte są uskokami szkarpami. Wieża z XX wieku jest dwukondygnacyjna z hełmem, natomiast w kruchcie pod wieżą jest sklepienie kolebkowo-krzyżowe. Wnętrze wyposażono w stylu renesansowym i barokowym. Nad bocznym portalem wejściowym znajduje się interesująca renesansowa piękna rzeźba figuralna. Ołtarz główny pochodzi z 1771 r.

Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie
Żelechów, ul. Kościelna 10
Tel. (46) 857-98-15

 • CMENTARZ w Żelechowie
  Na zabytkowym cmentarzu w Żelechowie pochowany jest wybitny polski malarz Józef Chełmoński oraz jego przyjaciel – ks. Barnaba Pełka. Znajduje się tutaj również renesansowa płyta nagrobkowa rycerza Kacpra Mińskiego (z ok.1570-1580 r.).
  W słupie bramy cmentarnej umieszczona jest tablica z piaskowca z inskrypcją.:„Na tym cmentarzu spoczywa Józef Chełmoński (1849-1914) W swojej twórczości malarskiej ukazał Piękno i nastrój ziemi ojczystej. Utrwalił życie wsi. W ludności szukał natchnienia z ludu, jego pracy i wzruszeń czerpał soki odżywcze dla swojego Wielkiego talentu”.Skromny, ziemny grób malarza znajduje się w głębi cmentarza. Leży na nim głaz granitowy z wykutym napisem: „Józef Chełmoński  7.XI.1849 w Boczkach pod Łowiczem zm. 6.IV.1914 w Kuklówce, Wielki Malarz Piewca życia wsi i Piękna Ziemi Ojczystej”.

Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie
Żelechów, ul. Kościelna 10
Tel. (46) 857-98-15

 • KOŚCIÓŁ P.W. AP. ŚW. PIOTRA I PAWŁA I DZWONNICA w Skułach
  Drewniany kościół z 1678 r. jest zabytkiem II klasy, jedną z nielicznych drewnianych budowli na terenie Polski. Obecny kościół jest kolejnym prawdopodobnie trzecim obiektem w tym miejscu. Pierwszy powstał staraniem Skulskich, następny w XVI w. (spalili go w 1656 r. Szwedzi). Obecny jest budową orientalną o zrębowej konstrukcji, wzmocnionej lisicami, zbudowaną na planie prostokąta staraniem kolatorów: Seweryna Skulskiego i księży misjonarzy od św. Krzyża w Warszawie. Natomiast w latach 1774-75 dobudowano zakrystię, a ściany wewnątrz obito płótnem. Na nim wymalowana została cenna iluzjonistyczna polichromia, przedstawiająca sceny ze Starego i Nowego Testamentu - jest to jedyna tego rodzaju osiemnastowieczna polichromia kościelna, jaka powstała na Mazowszu (wg L. Herza). Na suficie kościoła znajduje się obraz „Wniebowzięcia N.M.P”, a w prezbiterium „Ostatnia wieczerza” z 1896 r. pędzla Józefa Spornego z Nieszawy i Józefa Rutkowskiego. Z XVIII wieku pochodzą m.in. chrzcielnica barokowa, monstrancja, dwa ołtarze rokokowe, lichtarze na paschał i wyposażenie zakrystii. Kielich gładki fundacji Seweryna Skulskiego z 1684 r. został w 1786 r. odrestaurowany i pozłocony. Pod koniec lat 90- tych XX wieku oraz na początku XXI wieku inicjatorem wielu prac remontowych przy kościele był ks. Marian Laskowski (wymieniono stare dźwigary, podłogę i szalunek, podniesiono zakrystię i prezbiterium o 30 cm, wyremontowano poddasze i częściowo organistówkę, miejsce stodoły zajął budynek murowany z siedzibą biblioteki i archiwum parafialnego, postawiono nowe, drewniane płoty).
  Obok kościoła stoi czworoboczna, drewniana dzwonnica, wzniesiona w 1822 r.

Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Skułach
Skuły, ul. Mszczonowska
Tel. (46) 857-98-26

 • CMENTARZE w Skułach
  Na terenie parafii w Skułach są dwa cmentarze grzebalne. „Stary” – bliżej kościoła z 1826 r. i „w polu” – nowy z 1865 r. Na tym ostatnim spoczywa ciało ks. Adama Kamińskiego, proboszcza skulskiego w latach 1877-1881 a na „starym” cmentarzu leży ks. Adam Długokącki, kapłan zgromadzenia Misji (na płycie grobowca znajduje się napis: pobożny, gorliwy i dobrze zasłużony) i ks. Wincenty Goliszewski – proboszcz w latach 1958-1960. Do cmentarza „w polu” przylega cmentarz prawosławny, który utworzono dla przybyłych w XIX w. przesiedleńców z Rosji.

Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Skułach
Skuły, ul. Mszczonowska
Tel. (46) 857-98-26

 • KRZYŻE PRZYDROŻNE I KAPLICZKI w Gminie Żabia Wola
  Na terenie Gminy jest 5 krzyży przydrożnych i 6 kapliczek. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kapliczka w Grzmiącej z M.B. Kodeńską i we wsi Słubica z Matką Boską Siewną, które zostały wykonane w cemencie przez rzeźbiarza Zbigniewa Dunajewskiego.
 • ZESPÓŁ PARKOWO-PAŁACOWY w Petrykozach
  Dwór w Petrykozach pochodzi z I poł. XIX w. i został wybudowany w stylu klasycystycznym. Dwór jest murowany z cegły, otynkowany, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem. Powstał na planie prostokąta. Od frontu i od ogrodu znajdują się portyki o dwóch kolumnach i dwóch półkolumnach toskańskich, zwieńczone trójkątnymi drewnianymi szczytami. Układ wnętrz jest dwutraktowy z sienią na przestrzał, częściowo zmieniony, natomiast dach - naczółkowy, kryty gontem. Obecnie dwór jest własnością spadkobierców znanego aktora (†) Wojciecha Siemiona, który w latach 1975-1979 przeprowadził remont kapitalny obiektu. Założył w dworku prywatną galerię, tzw. Wiejską Galerię Sztuki Wojciecha Siemiona, która obejmuje zbiory polskiego malarstwa współczesnego (prace Wróblewskiego, Strumiłły, Beksińskiego, Tarasewicza i innych) i sztuki ludowej (świątki, ptaki, obrazy).
  Natomiast park w Petrykozach obejmuje obszar ok. 10 ha. Znajdują się tutaj cztery połączone stawy, zasilane bijącym nieopodal źródłem. Drzewostan parku zachował się tylko w niewielkim stopniu. Istniejące drzewa tworzą obrzeża stawów i głównej alei parkowej, a północną granicę parku tworzy ściana świerków.
 • SKANSEN w Petrykozach
  W skansenie obok dworu można obejrzeć: starą chałupę z bali zestawioną na tzw. obłap – jest to tzw. hospicjum z 1830 r. przeniesione spod Krosna, autentyczną barć, dwa wiatraki tzw. koźlaki (pochodzą z 1830 r. z pobliskiego Chudolipia i Zimnicy). 160-letnia karczma ze Skuł (bywał w niej J. Chełmoński i hr. Plater, przez wiele lat właścicielem jej była rodzina Szymoniaków), Kuźnia z 1820 r. z oryginalnym paleniskiem, miechami i narzędziami kowalskimi. W parku można podziwiać również ciekawe kompozycje rzeźbiarskie: „Wesele Chłopskie” A. Walewskiego (jadąca grupa 5 weselników z harmonistą i skrzypkiem), kobiety z dziećmi „Bociany Chełmońskiego” czy kamienny krąg z rzeźbami poświęconymi T. Różewiczowi.
 • PAŁAC w Ojrzanowie
  Późnoklasycystyczny pałac ok. 1900 r. wybudowała rodzina Stadnickich wg projektu Władysława Marconiego (stanął on prawdopodobnie na miejscu dawnej siedziby Ojrzanowskich). Obiekt jest murowany z cegły, otynkowany, z nadbudową pierwszego piętra, natomiast od frontu znajduje się 4-kolumnowy portyk podtrzymujący balkon, a od strony ogrodu – taras. Po obu stronach pałacu znajdują się przybudówki, z których lewa mieści w sobie salę i połączona jest z pałacem galerią.
  W pobliżu pałacu mieści się XVIII-wieczna obora z mansardowym dachem, wokół której rozciąga się 13 hektarowy park krajobrazowy, dobrze utrzymany, założony w połowie XIX w. – rosną w nim m.in.: sosna rumelijska, sosna smołowa, świerk wężowy, dąb błotny.
  Od początku XX wieku do 1946 r. pałac należał do rodziny Dziewulskich, która oddała duże zasługi dla lokalnej społeczności. W 1902-1905 obok pałacu dzięki funduszom Stefanii Dziewulskiej zbudowano szkołę. W latach 1941-1944 w pałacu odbywały się tajne komplety Gimnazjum warszawskiego. W 1945 r. budynek opustoszał, a silnie zdewastowany przez Niemców został sprzedany Zielińskim. Ci z kolei, w 1963 r. sprzedali obiekt PAXowi. INCO-VERITAS odbudował pałac i urządził w nim hotel.
 • PAŁAC w Grzmiącej-Słubicy
  Neorenesansowy pałac zbudowano w połowie XIX w. dla Juliana Wilhelma Brunweya, wg projektu arch. Wojciecha Bobińskiego (odbywał on praktyki m.in. u: Józefa Lessa, Adolfa Schucka, Alfonsa Koprzywnickiego i Jana Gaya). Wojciech Bobiński jest autorem przebudowy Instytutu dla Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie oraz przebudowy pałacu Przebendowskich, projektantem licznych domów i kamienic w Warszawie. Wykładał architekturę cywilną w Szkole Sztuk Pięknych, pełnił również stanowisko Budowniczego Banku Polskiego).
  Murowany z cegły pałac jest otynkowany, parterowy - częściowo piętrowy. Został wybudowany na planie prostokąta, z trójosiowym przedsionkiem od frontu, tarasem od ogrodu, a od północy znajduje sie dwupiętrowa, czworoboczna wieża.
  Obszerny park krajobrazowy został założony około 1860 r. wg projektu Kamila Jamme (zaprojektował ogrody m.in. w Żelazowej Woli) na skarpie doliny rzeki Pisi z pięknymi obrazami starodrzewu oraz 3 stawami połączonymi ze sobą kaskadami.
  Przed pałacem w Grzmiącej, który obecnie jest użytkowany przez Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie, znajduje się duża, prostokątna polana oraz aleja dojazdowa wysadzana jesionami.
 • ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY w Grzegorzewicach
  W połowie XIX w. zbudowano w Grzegorzewicach nowy dwór w stylu klasycystycznym, a w następnych latach rozbudowano go w duchu romantycznego historyzmu (eklektyzmu) i przekształcono w pałac. Pałac jest budynkiem murowanym z cegły, otynkowanym, piętrowym, podpiwniczonym, a od wschodu i północy jest również wyposażony w tarasy. Wnętrza zostały gruntownie przekształcone w czasie odbudowy i przystosowane na potrzeby domu pracy twórczej.
  W roku 1830 właścicielką liczącego 230 ha majątku była Zofia Kuszell, od której odkupił posiadłość Alfred Meissner – lekarz, profesor chirurgii, stomatolog, później rektor Akademii Stomatologicznej w Warszawie. W czasie II w. ś. i w okresie powojennym pałac i otaczający park uległ dewastacji i zniszczeniu. Natomiast w 1973 r. obiekt przekazano Naczelnej Radzie Adwokackiej do bezpłatnego użytkowania. Były tu organizowane sympozja, narady i spotkania, przybywali także wczasowicze. Zespół przejęty przez NRA składa się z terenu o powierzchni 14,37 ha ( pałac z 29 pokojami mieszkalnymi, jadalnia, sala konferencyjna, kawiarnia, budynek Pawilonu, zabudowania gospodarcze, park, zagajnik).
  Park wokół rezydencji został założony w połowie XIX w., w czasie, kiedy rozpoczęto budowę pałacu. Zachował się ślad pierwotnego założenia, choć dzisiaj zdobią go odosobnione egzemplarze drzew przez dendrologów nazywane soliterami. Są one oznakowane, jako pomniki przyrody np. białodrzew o obwodzie 4, 65 m, jesion wyniosły, lipę drobnolistną o czterech pniach, 3 modrzewie europejskie o obwodzie powyżej 3 m. Park Grzegorzewski w 1981 r. wpisany został do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej.
 • CMENTARZ ŻOŁNIERZY NIEMIECKICH I ROSYJSKICH Z I W. Ś. w Siestrzeni
  W Siestrzeni znajduje się cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w dniach 9-26 lipca 1915 r, podczas I w. ś. Cmentarz został w dużej części zniszczony w trakcie budowy szosy katowickiej (większość pod południowym pasem trasy).


Do góry

Żabia Wola - przyroda

Żabia Wola i jej okolice to różnorodność flory i fauny. Pod względem przyrodniczym jeden z najciekawszych obszarów na terenie Mazowsza Zachodniego.

 

Świat zwierząt reprezentują motyle m.in. admirał rusałka, ryby: szczupak, płoć, miętus, jelec oraz kiełb, a także ryby hodowane w stawach m.in. karpie, karasie, sandacze, sumy, okonie czy tołpygi. Z gadów możemy tutaj spotkać zaskrońca, jaszczurkę zwinkę oraz padalca. Świat ptaków reprezentuje m.in.: perkoz dwuczuby, czapla siwa, kaczka, kokoszka, łabędź niemy, jak również bocian biały i czarny. Spotkać można tutaj również jastrzębia, błotniaka stawowego, myszołowa, kosa, rudzika, dymówkę, kawkę, sójkę, zięba, kopciuszka i bogatkę. Natomiast w tutejszych lasach żyją sarny, dziki, jeże, wiewiórki, szczury piżmowe, nietoperze i sarny.

 

Świat flory jest jeszcze bogatszy. W korytach rzek wolno płynących i na zbiornikach wodnych występuje rzęsa trójrowkowa i spirodela wielokorzeniowa, rdestnica, rzeżucha gorzka, natomiast na wodach stojących – rogatek sztywny. W zbiorowiskach szuwarowych zobaczymy m.in. pałkę wąskolistną i szerokolistną, trzcinę pospolitą, turzycę błotną i pęcherzykową. Na łąkach i wzdłuż dróg śródpolnych rosną maki, babka zwyczajna, rdest i wiechlina roczna, natomiast roślinność leśną, która zajmuje 1/5 powierzchnię gminy, reprezentują m.in. bagienny las olszowy, grąd subkontynentalny, łęg jesionowo-wiązowy, łęg jesionowo-olszowy, ols oraz zespół sosnowo-dębowego boru mieszanego.

 

W okolicy Żabiej Woli występują 2 rezerwaty przyrody, obejmujące ochroną bogactwo zbiorowisk leśnych:

 • Rezerwat „Skulskie Dęby”

 

Rezerwat leśny częściowy „Skulskie Dęby” o powierzchni 30,07 ha utworzono w 1996 r. Obejmuje on północno-zachodnią część uroczyska Skuły-Zachód, należącego do Nadleśnictwa Grójec. Przedmiotem ochrony jest ponad 200-letni starodrzew dębowy oraz zróżnicowane, wilgotne i bagienne zbiorowiska roślinne, leśne i łąkowo-torfowiskowe.

Najcenniejszym obiektem w rezerwacie jest starodrzew naturalnego pochodzenia, o puszczańskim charakterze. Występują tutaj 3 zespoły leśne:

o   grąd typowy,

o   grąd wilgotny,

o   ols porzeczkowy.

Oprócz dębów rosną także sędziwe wiązy górskie oraz jawory. Drzewostan łęgu jesionowo-olszowego tworzą olsza czarna, jesion wyniosły z domieszką innych drzew, kalina koralowa, czeremcha zwyczajna i dereń świdła.

Wczesną wiosną kwitną m.in.: zawilec kwiatowy, gwiazdnica wielokwiatowa, przylaszczka pospolita, gajowiec żółty, fiołek leśny, fiołek Rivina, jaskier kaszubski.

Florę rezerwatu tworzy w sumie około 180 gatunków, m.in. rośliny chronione: bluszcz pospolity, popytnik pospolity, kruszczyk szerokolistny, konwalia majowa, storczyk szerokolistny.

 

 • Rezerwat „Skulski Las”

 

Krajobrazowo-leśny rezerwat „Skulski Las” o powierzchni 316, 92 ha został utworzony w 1984 r. Obejmuje większą część uroczyska leśnego Skuły-Wschód, znajdującego się na terenie leśnictwa Skuły - Nadleśnictwa Grójec. Zbiorowiska leśne rezerwatu wykazują duży stopień naturalności. Płaty ze starymi drzewostanami posiadają niemal puszczański charakter. Jeden ze znanych od dawna walorów Skulskiego Lasu to wyspowe stanowisko buka. Na terenie rezerwatu stwierdzono cztery zespołu leśne:

    * grądu subkontynentalnego,

    * łęgu jesionowo-olszowego,

    * łęgu wiązowo-jesionowego,

    * olsu porzeczkowego.

 

Szczególnie bujne jest runo leśne. Rosną tu rzadko spotykane w środkowej Polsce gatunki, m.in.: zdrojówka rutewkowata, kokorycz pełna, jaskier kaszubski, turzyca orzęsiona, złoć żółta, łuskiewnik różowy.

Flora rezerwatu liczy około 400 gatunków, w tym rośliny chronione m.in.: kopytnik zwyczajny, listera jajowata, gnieździk leśny, storczyk Fuchsa, storczyk plamisty i pierwiosnek lekarski. Największą atrakcją rezerwatu jest jednak pełnik europejski.

 

Ponadto dodatkową atrakcją przyrodniczą Żabiej Woli jest Lasek Żabiowolski - teren leśny pomiędzy ul. Warszawską w Żabiej Woli a Hutą Żabiowolską, który został przekształcany w piękny teren rekreacyjny, miejsce wypoczynku, pikników, spacerów i zabaw. Udało stworzyć się również ścieżkę ekologiczną, przy której znajdują się m.in. tablice przyrodniczo – historyczne.

 

Do góry

Żabia Wola - szlaki turystyczne

W okolicach Żabiej Woli nie ma oznakowanych ścieżek rowerowych, jednak dzięki pięknym krajobrazom i dużej ilości dróg gruntowych, okolica jest bardzo atrakcyjna dla miłośników wycieczek rowerowych oraz długich spacerów. Piękne krajobrazy oraz stosunkowo duża liczba zabytków zachęcają do odwiedzenia okolicy Żabiej Woli w czasie weekendów, zwłaszcza w okresie wiosennym i jesiennym.

 

Szlaki turystyczne przechodzące w okolicy Żabiej Woli:

 

Szlaki piesze:

 

 • Szlak żółty

(24 km)

 

Jaktorów - Kuklówka - Skuły – Żelechów

 

 • Szlak niebieski

(17 km)

 

Grodzisk Mazowiecki - Osowiec - Kuklówka – Radziejowice

 

Warto zobaczyć: Kościół Św. Anny, pasaż miejski, pomnik J. Chełmońskiego, rzeka Mrowna, dwa dworki polskie, zabytkowy park ze starodrzewiem, dawne stawy młyńskie w Adamowiźnie, dworek w Kuklówce Zarzecznej, Zespół Parkowo-Pałacowy w Radziejowicach

 

Szlaki rowerowe:

 

 • Szlak regionalny „Podpatrując przyrodę i podziwiając zabytki”

kolor zielony (49 km)

 

Rochna (k/Brzezin)– Tworzyjanki – Rogów – Mroga – Jasień – Kołacin – Nadolna – Bobrowa – Bażantarnia – Święte Laski – Maków – Skierniewice – Budy Grabskie – Popielarnia – Sucha Żyrardowska – Chroboty – Korytów – Hamernia – Radziejowice – Grzegorzewice – Skuły – Rezerwat Skulski Las – Ojrzanów – Żelechów – Młochów (pow. pruszkowski)

 

Warto zobaczyć – tereny leśne gmin Puszcza Mariańska i Wiskitki, rzeka Pisia, zalew wodny Hamernia, gorzelnia, czworaki i zespół parkowo-pałacowy w Radziejowicach, nasypy kolejowe, Rezerwat „Stawy Gnojna”, stawy Grzegorzewice, Dom Adwokatury.

 

Trasy piesze i rowerowe znajdujące się na terenie Żabiej Woli i w okolicy:

 

 • Siestrzeń-Żelechów-Ojrzanów-Zareby

Warto zobaczyć: Dwory, dolina Rokitnicy, lasy, dolina Mrowna, Utrata, zabytki (dwory, kościół, folwark)

 

 • Ojrzanów - Zaręby - Pieńki Zarębskie – Skuły
  Warto zobaczyć: Folwark, dolina Utraty, Uroczysko Skuły-Wschód, Rezerwat „Skulski Las".

 

 • Skuły - Bartoszówka - Piotrkowice - Redlanka - Petrykozy
  Warto zobaczyć: Uroczysko „Skuły-Wschód", rezerwat Skulski Las, działki rekreacyjne, Lasy Petrykowskie, dolina Korczunku, dolina Pisi Tucznej, dwór w Petrykozach, stawy, skansen.

 

 • Petrykozy - Lasek - Grzegorzewice
  Warto zobaczyć: Dwór, stawy, lasy

 

 • Grzegorzewice - Pieńki Słubickie - Słubice - Oddział - Grzymek
  Warto zobaczyć: Stawy grzegorzewickie, Uroczysko Skuły - Zachód, rezerwat „Skulskie Dęby", działki rekreacyjne, zalew, dwory, okolice Pisi Tucznej

 

 • Osowiec - Musuły - Władysławów -Zalesie - Żabia Wola
  Warto zobaczyć: Dwory, dolina Mrowny, las Książenice, stawy, osiedla mieszkaniowe (folwarki)

 

 • Grzymek - Bieniewiec- Oddział - Grzmiąca - Ciepłe – Skuły
  Warto zobaczyć: Zbiornik Grzymek, wzdłuż doliny Pisi Tucznej, pałac, kościół

 

 • Szlak dawnych dworów: Osowiec - Żabia Wola – Władysławów - Siestrzeń – Ojrzanów - Petrykozy - Grzegorzewice – Grzmiąca

 

 • Szlak Grodzisk Mazowiecki - Siestrzeń - Młochów - Żelechów - Grodzisk Mazowiecki

(35 km)

 

 • Szlak Grodzisk Mazowiecki - Kuklówka - Radziejowice - Żabia Wola - Kaleń - Żelechów - Grodzisk Mazowiecki

(45 km)

 

 • Szlak Boczki - Łowicz - Sromów - Bolimów - Bolimowski Park Krajobrazowy (Centrum Edukacji Ekologicznej) - Żyrardów - Radziejowice - Kuklówka – Żelechów

(2-dniowy szlak, ok. 100 km).

 

Trasy turystyczne przechodzące przez Żabią Wolę i w okolicy:

 

 • Szlak rzeki Pisi Tucznej

(szlak nieznakowany, długości około 30km)

Przebieg: Petrykozy – Skuły – Grzmiąca – Kuklówka – Radziejowice.

Warto zobaczyć:

o   Stawy paciorkowe w Petrykozach – źródlisko Pisi Tucznej,

o   Ciekawe fragmenty lasów radziejowskich i skulskich, pomniki przyrody, zabytki architektury,

o   Skuły: Kościół drewniany, starodrzew, zegar słoneczny z XVIII w. na cmentarzu,

o   Grzmiąca: pozostałości pałacu, park krajobrazowy, XIX-wieczna kapliczka,

o   Kuklówka: wieś związana z nazwiskiem Józefa Chełmońskiego, pomnik malarza, kościół z początków XX w.,

o   Radziejowice: pałac z XVII w (Dom Pracy Twórczej), otoczony rozległym parkiem, układ zabytkowych alei oraz zabytkowy kościół i cmentarz.

 

 • Szlak Pisi Gągoliny

Przebieg: Grzegorzewice – Radziejowice – Hamernia – Korytów.

Warto zobaczyć:

o   Grzegorzewice: pałac klasycystyczny, park krajobrazowy.

o   Radziejowice: zespół pałacowo-parkowy, kościół z zespołem zabudowań (dzwonnica, plebania) i cmentarzem, zespół zabytkowych alei.

o   Hamernia (k. Radziejowic): zbiornik wodny, teren wędkarski.

o   Korytów: końcowy bieg Pisi Gągoliny, zalew, zabytkowy układ wsi typu ulicówka.

 

 • Szlak Ojrzanów – Żelechów – Żabia Wola – Kuklówka – Radziejowice

Warto zobaczyć:

o   Ojrzanów: siedziba rodu Prusów Ojrzanowskich, XIX-wieczny dworek klasycystyczny otoczony parkiem krajobrazowym.

o   Żelechów: kościół, miejscowy cmentarz, gdzie pochowany jest Józef Chełmoński, dwie zabytkowe kapliczki.

o   Żabia Wola: klasycystyczny dworek

o   Kuklówka: wieś związana z nazwiskiem Józefa Chełmońskiego

o   Radziejowice: pałac z XVII w. otoczony parkiem, zespół alei zabytkowych, kościół z budynkami towarzyszącymi.

 

 • Szlak Grzmiąca – Adamów – Grzymek – Radziejowice

Warto zobaczyć:

o   Grzmiąca: pozostałości pałacu z połowy XIX w., park krajobrazowy, XIX-wieczna kapliczka.

o   Adamów: wieś na skraju lasów radziejowskich, pomnik przyrody.

o   Grzymek: ośrodek rekreacyjno – sportowy, zalew, ośrodek wczasowy,

o   Radziejowice: pałac z XVII w, wraz z pięknym parkiem, układ zabytkowych alei, zabytkowy kościół wraz z otoczeniem.

 

 • Szlak Grzegorzewice – Petrykozy – Skuły – Grzmiąca – Adamów – Radziejowice

Warto zobaczyć:

o   Grzegorzewice: pałac klasycystyczny z I poł. XIX w., park krajobrazowy,

o   Stawy paciorkowe w Petrykozach – źródlisko Pisi Tucznej.

o   Skuły: kościół drewniany, starodrzew, zegar słoneczny z XVIII w. na cmentarzu,

o   Grzmiąca: pozostałości pałacu z połowy XIX w., park krajobrazowy,

o   Adamów: wieś na skraju lasów radziejowskich, pomnik przyrody.

o   Radziejowice: pałac z XVII w. otoczony parkiem, zespół alei zabytkowych, kościół z budynkami towarzyszącymi.

 

 • Szlak Petrykozy – Grzegorzewice – Mszczonów – Radziejowice

Warto zobaczyć:

o   Grzegorzewice: pałac klasycystyczny z I poł. XIX w., park krajobrazowy.

o   Mszczonów: kościół parafialny (znajduje się tu jeden z nielicznych w kraju gotycki krucyfiks z ruchomymi skrzydłami).

o   Radziejowice: pałac z XVII w. otoczony parkiem, zespół alei zabytkowych, kościół z budynkami towarzyszącymi.

 

 • Korytów – Kamionka – Grzegorzewice - Skuły

(16.5 km) ·

Warto zobaczyć: malownicza trasa doliną Pisi Gągoliny, wiodąca m.in. przez przełom rzeczki na krawędzi Wysoczyzny Rawskiej, w otoczeniu urozmaicone lasy dawnej Puszczy Jaktorowskiej, zabytki Radziejowic i Skuł.

 

 •  Jaktorów – Kuklówka – Grzymek – Oddział - Grzmiąca-Skuły

(16.9 km).

Warto zobaczyć: szlak wzdłuż rzeczki Pisi Tucznej. Interesujący, falisty krajobraz na krawędzi Wysoczyzny Rawskiej, stawy młyńskie, malownicze zagajniki, zabytki.

 

 • Skuły -Las Skulski – Skuły

(l km)

Warto zobaczyć: liczne pomniki przyrody (dęby, buki, sosny, graby, brzozy czarne), w okresie przedwiośnia łany zawilców, zabytkowy kościółek w Skułach.

 

 • Osuchów – Lutkówka – Chudolipie – Petryzozy – Grzegorzewice – Skuły - nadleśnictwo Skuły - Zaręby

(25.8 km).·

Warto zobaczyć: szlak o dużych wartościach krajobrazowych, pofałdowany teren, niewielkie kępy lasu, doliny rzeczne, pomniki przyrody, zabytki - kościółki.

 

 • Skuły – Grzegorzewice - las Petrykowski - Budki Petrykowskie

(9.3 km).

Warto zobaczyć: szlak łącznikowy z rejonu Skuł do doliny Jeziorki i w okolice Grójca, niewielkie fragmenty leśne, falisty krajobraz Wysoczyzny Rawskiej, okolice źródeł Pisi Tucznej.

 

 • Młochów - Gajówka Grabów – Krakowiany – Nowiny - Żelechów- Pieńki Zarębskie - nadleśnictwo Skuły – Skuły

(19.6 km).

Warto zobaczyć: lasy, rozległe łąki w rejonie źródeł Utraty, pomniki przyrody, zabytki Młochowa, Żelechowa i Skuł.

Do góry

Żabia Wola - noclegi

Hotele

Hotel KOT **
Siestrzeń, ul. Rozalińska 9
(22) 729 91 86
biuro@hotelkot.pl

Hotel Palatium *** - Restauracja Arkada
Huta Żabiowolska, ul. Przy Trasie 6
(46) 857 89 18
recepcja@palatium.pl

Motele/Zajazdy/Gościńce

Zajazd Kasztelański
Siestrzeń, ul. Bliska 2/4
(22) 797 36 21

Hotel Dwór Osowiecki
Osowiec, ul. Parkowa 3
(46) 857 75 75
starydwor@oit.pl

Campingi/Pola biwakowe

Agroturystyka

Gospodarstwo Agroturystyczne Bażant - Ewa Błaszkiewicz
Siestrzeń, ul. Rozalińska 10
(22) 729 93 30

Gospodarstwo Agroturystyczne - Bogdan Bęza
Ojrzanów Towarzystwo, ul. Długa 41
(46) 857 86 80

Gospodarstwo Agroturystyczne - Henryk Pączek
Osowiec, ul. Szkolna 21
(46) 857 82 05

Gospodarstwo Agroturystyczne - Teresa Pycia
Siestrzeń, ul. Rozalińska 16
(22) 729 92 23

Gospodarstwo Agroturystyczne - Dariusz Gajewski
Żelechów, ul. Chełmońskiego 27
507 061 788

Kwatery prywatne/Pokoje noclegowe

Pokoje noclegowe MAK
Siestrzeń, ul. Żelechowska 18
690 228 481
motelmak@wa.onet.pl

Hotel Wega
Żelechów, ul. Chełmońskiego 11
721 132 013
wega.sc@gmail.com

Do góry

Żabia Wola - gastronomia

Restauracje/Karczmy

Hotel Palatium *** - Restauracja Arkada
Huta Żabiowolska, ul. Przy Trasie 6
(46) 857 89 18
recepcja@palatium.pl

Karczma Bukówka Nowa
Nowa Bukówka, ul. Warszawska 6 A
(46) 858 91 61

Pizzerie/Bary szybkiej obsługi

Pizzeria/Pub Biesiada
ul Główna 13 C
(46) 857 84 32

Kebab Aldamar
Kaleń, ul. Makowa 14
887 602 668

GRILL BAR Anna Dec
Grzegorzewice, ul. Pałacowa 58
(46) 857 98 03

Kawiarnie/Herbaciarnie/Winiarnie

Cukiernie

Puby/Kluby/Pijalnie

FOX BAR Teresa Maciejewska
Siestrzeń, ul. Usługowa 3

Catering/Dom weselny

Sala/Dom Weselny Pod Motylem
Musuły ul. Mazowiecka 18
608 223 485

Do góry

Żabia Wola - sport i rekreacja

Do głównych wydarzeń sportowych należą coroczne majowe Turnieje Piłki Nożnej o Nagrodę Wójta Gminy Żabia Wola oraz rozgrywki piłkarskie.

Natomiast najważniejszymi formami rekreacji i aktywnego wypoczynku, które można uprawiać na terenie Żabiej Woli i w okolicy są:

 • Wycieczki krajoznawcze piesze i rowerowe (przejdź do szlaki turystyczne Żabiej Woli),
 • Nordic walking,
 • Gry zespołowe,
 • Jazda konna,
 • Wędkarstwo.

Terenem typowo wypoczynkowym jest tzw. Lasek Żabiowolski. Jest to obszar leśny pomiędzy ul. Warszawską w Żabiej Woli a Hutą Żabiowolską przekształcany w piękny teren rekreacyjny, w miejsce wypoczynku, pikników, spacerów i zabaw. W Lasku Żabiowolskim udało się stworzyć również ścieżkę ekologiczną, przy której znajdują się m.in. tablice przyrodniczo – historyczne.

Na terenie gminy Żabia Wola znajdują się obiekty sportowe i rekreacyjne, które umożliwiają aktywne spędzanie czasu wolnego, zabawy integracyjne poprzez gry zespołowe. Są to:

 • Boisko sportowe w Bartoszówce – boisko o nawierzchni trawiastej z przeznaczeniem do piłki nożnej, o wymiarach 40 x 70,
 • Wielofunkcyjne boisko (do koszykówki i siatkówki) w Ojrzanowie o nawierzchni syntetycznej i wymiarach 93x18. Obecnie zarządza nim dyrektor Szkoły Podstawowej w Ojrzanowie.
 • Boisko Orlik 2009 o nawierzchni syntetycznej w skład, którego wchodzi boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki (wyposażone w trybuny przenośne). Boiskiem zarządza dyrektor gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Józefinie.

Ponadto o dobrą sylwetkę można zadbać w Centrum Sportowym Body Factory w Żabiej Woli (m.in. sztuki walki dla dzieci, nauka tańca towarzyskiego, fitness i siłownia).

Body Factory – Centrum Sportowe w Żabiej Woli
96-321 Żabia Wola, ul. Ogrodowa 1
Tel. 605 854 093
www.bodyfactory.com.pl

Na terenie gminy można skorzystać z usług Gospodarstwa rolno-rybackiego EKOFARM Grzegorzewice, które oferuje wędkowanie, zakup żywych ryb, przejażdżki bryczką, organizację ognisk w plenerze i kuligów.

Gospodarstwo rolno – rybackie EKOFARM Grzegorzewice
Grzegorzewice 21, 96-321 Żabia Wola;
tel. (046) 857 98 03;
fax: (022) 66 77 454;
email: deq2000@wp.pl
http://www.stawy.hg.pl

Fani jazdy konnej mogą skorzystać z ofert następujących stadnin/stajni:

Rancho Zaręby Alabama Reining Horse
Zaręby ul Krzyżówki 31, 96-321 Żabia Wola
Tel.: 797191730 - Robert Gajda
e-mail: idp@op.pl
www.ranchozareby.pl

Stajnia Centurion
Zaręby ul. Zięby 7, 96-321 Żabia Wola
Manager stajni: Joanna Trzos
Tel: 601 761 954
e-mail: joannatrzos@o2.pl
 tel: 603 702 865
www.stajnia-centurion.pl

Minihodowla kuców - Anna Łyjak
Pieńki Słubickie ul. Wiewiórki 19 A, 96-321 Żabia Wola
Tel.: 510 259 558

Stajnia Rumianka
Rumianka ul. Orzechowa 3, 196-321 Żabia Wola
Tel.: 501 441 651
e-mail: jazda@rumianka.pl
http://rumianka.pl/

Stajnia Grzmiąca
Grzmiąca, ul. Polnej Róży 25, 96-321 Żabia Wola
Tel: 501 495 000
e-mail: stajniagrzmiąca@gazeta.pl

Stajnia Nad Stawami Grzegorzewice
Grzegorzewice ul. Macierzanki 8, 96-321 Żabia Wola
Tel: 880 499 413

Na terenie gminy Żabia Wola znajduje się siedziba Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Józefina”, który działa na terenie powiatu Grodziskiego oraz Piaseczyńskiego od października 2008 roku i zrzesza uczniów Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Józefinie, rodziców, nauczycieli i sympatyków.

Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Józefina”
Józefina ul. Mazowiecka 1 96-321 Żabia Wola
tel.: (0 46) 857 81 33
e-mail: gimnazjum_j@zabiaw.pl, zabiawola@expatpol.com

 

Do góry

Żabia Wola - kultura

Na terenie gminy Żabia Wola odbywają się cykliczne uroczystości, tj.:

 • "Żabi Zlot" (maj) - prelekcje, lekcje muzealne- edukacyjne

  Prelekcje i inscenizacje na temat: "żaby i jej środowiska" są przygotowane przez dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy Żabia Wola.
 • Festyn Żabiowolski (maj)

  Podczas festiwalu przedstawiany jest całoroczny dorobek artystyczny młodzieży z terenu gminy.
 • "Święto Chleba"- dożynki (wrzesień)

  Podczas Święta Chleba - dziękczynienia za zebrane plony, odbywają się występy zespołu folklorystycznego "Radlnie", pokazy artystyczne przygotowywane przez młodzież ze szkół z terenu gminy oraz członków zespołów tanecznych.
 • Święto Szarlotki (październik)

  Festyn podkreśla popularność jabłoni oraz przetworów z jabłek organizowany jest na terenie Gminy przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego”. Organizowane są liczne gry, zabawy i zawody oraz wyłaniany jest laureat konkursu na "Mistrza Szarlotki ".
 • Listopadowy Złaz Niepodległościowy (listopad)

  Zdobywanie wiedzy historycznej o regionie, rozwijanie sprawności fizycznej poprzez zdrową rywalizację i dobrą zabawę, konkursy i zawody sprawnościowe.
 • Małe Siemionalia - Przegląd amatorskich zespołów artystycznych,

Na terenie gminy Żabia Wola o rozwój kultury dbają 3 instytucje:

 • Dom Kultury w Żabiej Woli z Mini Muzeum Żaby,
 • Gminna Biblioteka Publiczna,
 • Wiejska Galeria Sztuki Wojciecha Siemiona.

Dom Kultury/Muzeum Żaby w Żabiej Woli

W Domu Kultury w Żabiej Woli można obejrzeć stałą wystawę na temat twórczości Józefa Chełmońskiego, zatytułowaną: „Drogi i bezdroża od Kuklówki, przez Radziejowice, Ziemie Żabiowolskie do Ojrzanowa”. Przedstawiona na niej została biografia i twórczość artysty ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego ćwierćwiecza wielkiego malarza. Wystawa ufundowana została przez Państwo Julię i Andrzeja Jendrychów – mieszkańców Gminy Żabia Wola.

Mini Muzeum Żaby mieści się w Domu Kultury w Żabiej Woli, a jego zwiedzanie jest darmowe.  

Pomysł stworzenia zbioru żabek, które mogłyby cieszyć oko zwiedzających, powstał w głowie kustosza placówki, p. Andrzeja Jendrycha, na początku 2007 roku. Od tamtej pory znaleziono wielu ofiarodawców, którzy przekazali na rzecz muzeum pojedyncze egzemplarze, jak i całe kolekcje żab. Muzeum jest również w posiadaniu cennych książek – w tym pierwszego polskiego wydania podręcznika o żabach z 1926 roku, ilustracji oraz ilustrowanych tekstów popularno - naukowych. Na dzień dzisiejszy (Mini) Muzeum Żaby liczy ponad 1000 eksponatów, będących darami od turystów i osób zaprzyjaźnionych.

Dom Kultury/Mini Muzeum Żaby w Żabiej Woli
ul. Warszawska 27, 96-321 Żabia Wola
tel.: (46) 857-82-60
e-mail: domkultury@zabiawola.pl
http://www.zabiawola.pl/index.php?strona=323
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek: 11: 00 - 19: 00, sobota: 9:00 - 12:00

Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli

Biblioteka na dzień dzisiejszy liczy ponad 5600 dostępnych woluminów. Regularnie odwiedza ją prawie 900 czytelników, nie licząc wielu osób chętnych do bezpłatnego korzystania z umieszczonej w sali bibliotecznej czytelni multimedialnej (3 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu).

Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli
ul. Warszawska 27, 96-321 Żabia Wola
tel.: (46) 857-82-60
e-mail: domkultury@zabiawola.pl
www.biblioteka-zabiawola.pl/
Godziny otwarcia: pon.-pt.: godz. 12.00 – 19.00

Wiejska Galeria Sztuki Wojciecha Siemiona/ Skansen w Petrykozach

We wsi Petrykozy w wybudowanym w I poł. XIX w. klasycystycznym zespole pałacowo-parkowym, założono prywatną galerię, tzw. Wiejską Galerię Sztuki Wojciecha Siemiona. Obejmuje ona zbiory polskiego malarstwa współczesnego (prace Wróblewskiego, Strumiłły, Beksińskiego, Tarasewicza i innych) i sztuki ludowej (świątki, ptaki, obrazy).

Obok dworu w Petrykozach znajduje się skansen, w którym można obejrzeć: starą chałupę z bali zestawioną na tzw. obłap – jest to tzw. hospicjum z 1830 r. przeniesione spod Krosna, autentyczną barć, dwa wiatraki tzw. koźlaki (pochodzą z 1830 r. z pobliskiego Chudolipia i Zimnicy), 160-letnią karczmę ze Skuł (bywał w niej J. Chełmoński i hr. Plater, przez wiele lat właścicielem jej była rodzina Szymoniaków), a także Kuźnię z 1820 r. z oryginalnym paleniskiem, miechami i narzędziami kowalskimi. W parku można podziwiać również ciekawe kompozycje rzeźbiarskie: „Wesele Chłopskie” A. Walewskiego (jadąca grupa 5 weselników z harmonistą i skrzypkiem), kobiety z dziećmi „Bociany Chełmońskiego” czy kamienny krąg z rzeźbami poświęconymi T. Różewiczowi.

 

Do góry

Żabia Wola - legendy i ciekawostki

Autorka „Nocy i dni” częstym gościem Dworu w Grzegorzewicach

Maria Dąbrowska – znana polska pisarka, autorka m.in. powieści „Noce i dnie”, na podstawie których nakręcono film, często odwiedzała Grzegorzewice. Zamieszkując w tutejszym dworze obserwowała zabawy mieszkańców, a swoje wrażenia przedstawiła w utworze „Na wsi wesele”. Do napisania opowiadania zainspirowało ją wesele córki swojej służącej, na które została zaproszona przez gosposię. 

Grób Józefa Chełmońskiego na cmentarzu we wsi Żelechów

Na zabytkowym cmentarzu w Żelechowie pochowany jest Józef Chełmoński - wybitny malarz, pejzażysta, przedstawiciel realizmu w Polsce. Jego największe dzieła to m.in. Bociany, Żurawie, Babie Lato oraz Czwórka. Na swoich płótnach przedstawiał krajobraz okolic Żabiej Woli.

Skąd pochodzi nazwa Żabia Wola?

Jeszcze kilkanaście lat temu istniejącą osadę otaczało kilka bardzo dużych stawów, których w większości obecnie już nie ma. Każdego wieczoru zamieszkujące w nich żaby rechotały tak głośno, że słychać je było w całej okolicy. Prawdopodobnie właśnie od ich odgłosów nazwano osadę Żabią Wolą.

Znamienite osobistości gośćmi Dworu w Żabiej Woli

W żabiowolskim dworku przed II w. ś. bywał Władysław Sikorski – generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych oraz premier Rządu na Uchodźstwie podczas II w. ś. Dworek odwiedzali również znani piloci Żwirko i Wigura – zwycięzcy międzynarodowych zawodów lotniczych Challenge1932. Natomiast Wojciech Jaruzelski – dowódca wojskowy, prezydent PRL, który wprowadził w Polsce dnia 13 grudnia 1981 r. stan wojenny, spędzał tutaj w dzieciństwie swoje letnie wakacje.

Legenda o powstaniu kościoła w Żelechowie

Jedna z legend o kościele związana jest z trzema braćmi Łebskimi, z których dwóch było wielkimi walecznymi rycerzami. Natomiast trzeci z nich - bardzo spokojny i pobożny człowiek - wybudował kościół w Ojrzanowie. Gdy bracia jego wrócili z wyprawy i zobaczyli kościół, stwierdzili, że będzie on służył za stajnię dla koni. Za swoje bluźnierstwa zostali ukarani – zamienieni w kamień, który został wmurowany w ścianę kościoła. Do dnia dzisiejszego można oglądać posąg Łebskiego rycerza.

Legenda o Herbie Rogala

Rogala to herb przywieziony z Niemiec przez rodzinę Bibersteinów – czerwony róg jeleni na białym tle. Przedstawiciel tego rodu, młody rycerz Biberstein, był na służbie Bolesława Krzywoustego. Księciu wracającemu z wyprawy pruskiej zaprezentowano różne ciekawe zwierzęta, między innymi bawoły. Jeden z nich zaatakował władcę. Młody rycerz Biberstein chwycił rozjuszone zwierzę za rogi i z taką siłą nim potrząsnął, że jeden róg został w jego dłoni, a pokonane zwierze runęło na ziemię. Wdzięczny B. Krzywousty przydał rycerzowi do herbu obok rogu jeleniego na czerwonym tle szary róg bawoli (niektórzy historycy m.in. Paprocki twierdzi, że to róg żubrzy).

Do góry

Żabia Wola - przydatne adresy

STACJE PALIW / AUTO-GAZ

 

Stacja Paliw Shell

Żabia Wola, ul. Przy Trasie 4

Tel.: (46) 857-84-03

 

SZPTAL / POGOTOWIE RATUNKOWE / PRZYCHODNIE

 

Ośrodek Zdrowia w Żabiej Woli

Żabia Wola, ul. Warszawska 24

Tel./fax. (46) 857-82-13

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pielęgniarstwa Środowiskowo-Ambulatoryjnego "Nadzieja"
Żabia Wola, ul. Warszawska 24
Tel./fax. (46) 857-83-24,

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Medycyna Rodzinna" Filia w Żabiej Woli
Żabia Wola, ul. Warszawska 24
Tel. (46) 857-82-13

Gabinet Stomatologiczny A. Sypień-Witkowska
Żabia Wola, ul. Warszawska 24
Tel.: (46) 857-83-50

NZOZ Stomatologia AKOdent

Żabia Wola, ul, Główna 40

Tel. (22) 758-05-21; 501 031 089

 

INSTYTUCJE BEZPIECZEŃSTWA

 

Posterunek Policji w Żabiej Woli

Żabia Wola, ul. Główna 9

Tel./fax. (46) 857-82-16

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Skulach

Skuły, ul. ul. Strażacka 9

Tel.: (0-46) 857-98-01

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Żelechowie

Żelechów, ul. Chełmońskiego 21

Tel. (46)  857-98-88

 

POCZTA

 

Poczta
Żabia Wola, ul. Główna 18, Tel. (46) 857 82 29

 

BANKOMATY / BANKI

 

Bank Spółdzielczy w Nadarzynie Oddział w Żabiej Woli

Żabia Wola, ul. Warszawska 12

Tel. (46) 857-86-93; tel./fax. (46) 857-82-23

 

APTEKI

 

Apteka Ewa Polkowska

Żabia Wola, Warszawska 15

Tel. (46) 857-86-96; (22) 758-91-66

 

Apteka

Żabia Wola, ul. Ogrodowa 1

Tel. (46) 857-92-05

 

KOŚCIOŁY / WYZNANIA

 

Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Skułach

Skuły, ul. Mszczonowska
Tel. (46) 857-98-26

Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie

Żelechów, ul. Kościelna 10

Tel. (46) 857-98-15

 

Do góry


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego