FanPage FacebookKanał YouTube

Wiskitki

Wiskitki - ogólna charakterystyka

Gmina Wiskitki znajduje się w pobliżu dużych aglomeracji miejskich i cieszy się znakomitymi walorami turystycznymi.

Krajobraz mazowieckiej wsi. Gmina Wiskitki.

Atrakcja na Mazowszu. Sanktuarium Św. Rodziny w Miedniwicacha uznawane jest za jeden z najcenniejszych zabytków architektury barokowej na zachodnim Mazowszu.Bogactwo przyrodnicze zapewnia przede wszystkim obecność Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, natomiast walory kulturowe gwarantują liczne zabytki, w tym m.in. barokowy Zespół Parkowo-Pałacowy Sobieńskich w Guzowie, czy Zespół Klasztorny oo. Franciszkanów z Cudownym Obrazem Św. Rodziny w Miedniewicach. Bogata baza ośrodków jeździectwa konnego zapewnia aktywny wypoczynek wśród przyrody, natomiast Dzień Strażaka czy dożynki wzbogacają ofertę kulturalną Gminy.

POŁOŻENIE I DOJAZD

Gmina Wiskitki znajduje się w zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie żyrardowskim. Graniczy z miastem Żyrardów oraz z gminami: Radziejowice, Puszcza Mariańska, Jaktorów, Baranów, Nowa Sucha, Bolimów, Teresin. Ze względu na bliskość aglomeracji – warszawskiej oraz łódzkiej cechuje ją dobra dostępność komunikacyjna.

Mapa dojazdu do Wiskitek. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 50 oraz droga wojewódzka nr 719.Połączenie samochodowe:

Przez teren Gminy Wiskitki przebiega:

 • Droga krajowa nr 50 Ciechanów-Ostrów Mazowiecki (trasa: Ciechanów, Płońsk, Wyszogród, Sochaczew, Wiskitki, Żyrardów, Mszczonów, Pniewy, Grójec, Góra Kalwaria, Mińsk Mazowiecki, Łochów, Ostrów Mazowiecki);
 • Droga wojewódzka nr 719 Warszawa-Kamion (trasa: Warszawa, Pruszków, Milanówek, Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów, wieś Józefów, Puszcza Mariańska), prowadząca dalej w kierunku Łodzi.

W pobliżu Gminy Wiskitki przebiega:

 • Droga krajowa nr 8 Kudowa Zdrój-Budzisko, która stanowi Polski odcinek międzynarodowej trasy szybkiego ruchu E-67; przebiega przez terytorium pięciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego (trasa: Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kłodzko, Łagiewniki, Wieruszów, Wieluń, Osjaków, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Rawa Mazowiecka, Radziejowice, Mszczonów, Janki, Warszawa, Ostrów Mazowiecki, Białystok, Augustów, Suwałki, Budzisko).

Dużą szansą na poprawę dostępności komunikacyjnej jest budowa na terenie Gminy autostrady A2 oraz węzła ze zjazdem bezpośrednio w Wiskitkach.

Połączenie kolejowe:

Bezpośrednio przez miejscowość Wiskitki nie przebiegają linie kolejowe. Można dojechać koleją do pobliskiego Żyrardowa, a następnie przejechać PKS do Wiskitek.

Natomiast na terenie Gminy Wiskitki – w Jesionce znajdują się 2 przystanki kolejowe: Sucha Żyrardowska oraz Jesionka, na których zatrzymują się:

 • Pociągi podmiejskie (osobowe) obsługiwane przez spółkę Koleje Mazowieckie - kursują najczęściej na trasie Warszawa-Skierniewice z przystankami w: Piastowie, Pruszkowie, Brwinowie, Milanówku, Grodzisku Mazowieckim, Jaktorowie, Międzyborowie, Żyrardowie, Suchej Żyrardowskiej, Jesionce, Radziwiłłowie, Skierniewicach Rawce, Skierniewicach. Z Grodzisk Mazowieckiego można dojechać również m.in. do Tłuszcza, Otwocka czy Dęblina. Podróż z Warszawy Śródmieście do Jesionki trwa ok. 1h.

Połączenia autobusowe:                                                                                            

Na terenie Gminy Wiskitki znajdują się przystanki komunikacji autobusowej, z których dotrzeć można do takich miejscowości jak:

Aleksandrów, Bolimów, Brzeziny, Cyganka, Czerwona Niwa, Gąbin, Guzów, Jeżówka, Józefów, Kozłowice Stare, Miedniewice, Oryszew, Płock, Popielarnia, Puszcza Mariańska, Różanów, Sochaczew, Szymanów, Wiskitki, Zdwórz, Żyrardów.

Do góry

Wiskitki - historia i zabytki

Atrakcja turystyczna okolic Warszawy - Kościół p.w. Wszystkich Świętych i Św. Stanisława w Wiskitkach. Historia kościoła sięga 1572 lub 1585 r. Wiskitki to jedna z najstarszych miejscowości na Mazowszu. Prawa miejskie Wiskitki otrzymały w 1349 r. Ich dzieje zaczynają się jednak już w 1221, a wzmianki w dokumentach pochodzą z 1297 r. Zawiązkiem osady był dworek książąt mazowieckich wybudowany w Puszczy Wiskickiej nad rzeką Pisią. Urzędowali tutaj książę Konrad Mazowiecki, król Władysław Jagiełło, a także: Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt August i Stefan Batory.

W XVI wieku Wiskitki utraciły prawa miejskie, które odzyskały dopiero w 1595 r. W tym też roku Zygmunt III August nadał miastu herb przedstawiający głowę tura czarnego na czerwonym tle, z zawieszonym nad głową toporem ze złotym trzonkiem, ostrzem dotykającym głowy między rogami. Głowa tura w herbie miasta symbolizowała ówczesny dla tej części Mazowsza stan, który przysporzył sławy Wiskitkom. W 1870 r. Wiskitki utraciły prawa miejskie.

W latach II wojny światowej nastąpił drastyczny spadek liczby ludności, po wojnie Wiskitki liczyły zaledwie ok. 50% stanu przedwojennego. W miasteczku zamarł handel i rzemiosło.

W bezpośrednim sąsiedztwie Wiskitek znajduje się szereg innych miejscowości o całkiem ciekawej i barwnej historii np. Guzów i Miedniewice.

Guzów jest miejscowością mającą wieloletnią tradycję powiązaną z takimi znamienitymi rodami jak: Radziwiłłowie, Opalińscy, Potoccy, Ogińscy, Grudzińscy i Denhoffowie. To w Guzowie urodził się wybitny kompozytor, twórca poloneza ,,Pożegnanie z ojczyzną” – Michał Kleofas Ogiński. Szczególne miejsce w historii Guzowa zajmują dwa znamienite rody: Łubieńskich (utworzyli cukrownię) i Sobańskich (zadbali o szkołę i kaplicę).

Atrakcją turystyczną w okolicach Warszawy jest Pałac Sobańskich - późnobarokowy dwór, w którym urodził się Michał Kleofas Ogiński - znany polski kompozytor.

Pierwszy znany dokument nawiązujący do nazwy miejscowości, pochodzi z roku 1398. W dokumencie zapisano, iż książę Siemowit IV nadaje sołtystwo we wsi Czerwona Niwa dziedzicowi Guzowa – Piotrowi. Ciekawostką jest fakt, że w okolicach Guzowa po raz pierwszy w historii Polski podjęto wysiłek sadzenia i zbioru ziemniaków.

Atrakcja turystyczna okolic Warszawy - Zespół Klasztorny w Miedniewicach. Do dnia dzisiejszego za wielkim ołtarzem znajduje się drewniany słup, na którym zawieszony jest Cudowny Obraz Św. Rodziny, do którego od ponad 300 lat przybywają pielgrzymi.Na kartach historii Miedniewice występują jako własność książąt mazowieckich już w połowie XIV wieku, pod nazwą Miedźwiedzice lub Miodowice, co nawiązuje do położenia na skraju Puszczy Bolimowskiej. Zachował się dokument króla Kazimierza Jagiellończyka, który w 1476 r. nadał księżniczce Annie Sochaczewskiej m.in. Bolimów z wsiami Staro-Wiskitki, Wola Miedniewska, Czerwona Niwa. Historia Miedniewic nabiera tempa w II połowie XVII wieku i wiąże się ściśle z powstaniem świątyni, która dała początek kultowi religijnemu i sanktuarium.

W Wiskitkach i w ich okolicy znajdują się następujące zabytki:

 • KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W. WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I ŚW. STANISŁAWA w Wiskitkach
  Historia kościoła sięga 1572 lub 1585 r. Kościół został wpisany do rejestru zabytków w dniu 25.11.1996 r.

Parafia rzymskokatolicka p.w. Wszystkich Świętych i Św. Stanisława w Wiskitkach
Wiskitki, Pl. Wolności 33
Tel. (46) 856-72-15

 • KAMIENICA HRABSKA w Wiskitkach
  Kamienica z XVIII w. znajduje się na rogu rynku w Wiskitkach. Mieściła się tam kiedyś karczma, natomiast w XIX w. przebudowano ją na koszary wojskowe.
 • NEOROMAŃSKA KAPLICA GROBOWA w Wiskitkach
  Kaplica grobowa rodziny Łubieńskich, wybudowana około 1848 r. w stylu neoromańskim. Usytuowana jest na cmentarzu rzymsko-katolickim.
 • CMENTARZ ŻYDOWSKI w Wiskitkach
  Cmentarz powstał w pierwszej poł. XIX w. i funkcjonował do wybuchu II wojny światowej. Do dziś na cmentarzu zachowało się kilkadziesiąt macew wykonanych m.in. z polnych kamieni.

Cmentarz Żydowski
Wiskitki, ul. Spółdzielcza

 • CMENTARZ ŻOŁNIERZY ROSYJSKICH Z I W. Ś. w Wiskitkach
  Na cmentarzu, który mieści się naprzeciwko cmentarza żydowskiego, są pochowani polegli w walkach w 1915 r. żołnierze rosyjscy. Niestety nie jest znana liczba pochowanych żołnierzy ani ich nazwiska. Charakterystycznym elementem na cmentarzu jest krzyż metalowy. Cmentarz założono na planie prostokąta o wymiarach 38x17m. Możliwe, że cmentarz był dłuższy, lecz został rozkopany w tylnej jego części. Na jego terenie można zaobserwować 4 rzędy mogił położonych prostopadle do drogi. Każdy z nich składa się z kilku różnej długości zbiorowych nagrobków. Podczas II wojny światowej pochowano tutaj 150 niemieckich żołnierzy.
 • CMENTARZ EWANGELICKO-AUGSBURSKI w Wiskitkach
  Cmentarz został założony na początku XIX w.
 • ZESPÓŁ KLASZTORNY I KOŚCIÓŁ w Miedniewicach – SANKTUARIUM ŚW. RODZINY
  Uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków architektury barokowej na zachodnim Mazowszu. Tradycja ludowa podaje, iż w roku 1674 pobożny gospodarz dworski Jakub Trojańczyk kupił drzeworyt Św. Rodziny na odpuście w Studzianie koło Tomaszowa Mazowieckiego. Drzeworyt został wykonany przez nieznanego artystę w 1671 r. wg obrazu z wyżej wymienionej miejscowości. Trojańczyk umieścił obraz na słupie swojej stodoły w Miedniewicach. W nocy nad stodołą pojawiła się jasność, która gromadziła okoliczną ludność. Wielu obecnych i pielgrzymów dostąpiło łaski uzdrowienia nie tylko na ciele, ale przede wszystkim na duszy. W czasie od 7 października 1675 r. do 28 grudnia 1676 r. i po Wielkanocy 1677 r. w Miedniewicach, których właścicielem był wówczas Mikołaj Wiktoryn Grudziński - starosta Guzowski, pracowała specjalna komisja powołana przez biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego dla zbadania okoliczności zjawiska i prawdziwości cudów w Miedniewicach.
  W 1676 r. mając zezwolenie władz kościelnych Mikołaj Grudziński kazał wybudować na miejscu stodoły małą drewnianą kaplicę (przeniesioną później do Kurdwanowa), a w 1681 r. drewniany kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Do dnia dzisiejszego za wielkim ołtarzem znajduje się drewniany słup, na którym zawieszony jest Cudowny Obraz Św. Rodziny, do którego od ponad 300 lat przybywają pielgrzymi. Obchodząc i całując sochę, pozostawili 2 wgłębienia – na wysokości ust osoby stojącej i klęczącej. Obraz jest kopią ryciny, która znajduje się z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Przedstawia Jezusa, Maryję i Józefa, którzy siedzą przy okrągłym stole z zapaloną świecą i miseczkami z jedzeniem.
  Dnia 19 marca 1686 r. do drewnianego klasztoru sprowadzono dla opieki nad powstającym sanktuarium – Ojców Reformatów (Franciszkanów brązowych).  W 1692 r. położono kamień węgielny pod budowę klasztoru, która trwała do 1702 r. Ze względu na licznie występujące cuda, przyciągające rzesze odwiedzających, oo. Franciszkanie rozpoczęli w latach 1731-1748 budowę obecnej murowanej świątyni wg projektu Józefa Fontana oraz Tomasza Belloti. Siedem lat później arcybiskup gnieźnieński – Adam Ignacy Komorowski dokonał aktu konsekracji kościoła barokowego p.w. Najświętszej Maryi Panny i Św. Józefa Oblubieńca. Po ok. 100 latach ze względu na nadal występujące cuda, zaczęto ubiegać się o koronację wizerunku. Kapituła Watykańska przy Bazylice Św. Piotra w Rzymie dnia 8 lipca 1764 r. uznała obraz za cudowny, a 3 lata później biskup warmiński Ignacy Krasicki dokonał jego koronacji w uroczystość zesłania Ducha Świętego. Była to jedna z pierwszych koronacji, jaka odbyła się na ziemiach polskich. Po powstaniu styczniowym zlikwidowano klasztor. Dopiero w 1966 r. Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Polski przekazał parafię ojcom Franciszkanom.
  Klasztor jest budowlą jednonawową, posiada 7 ołtarzy - jeden główny i po 3 mniejsze po lewej i po prawej stronie. Charakterystycznym elementem zespołu klasztornego jest czworoboczny dziedziniec otoczony krużgankami oraz studnia z dachem na słupach. Natomiast w podziemiach znajdują się katakumby, gdzie mikroklimat doprowadził do pewnego stopnia zmumifikowania pochowanych tu osób.
  Obiekt jest jednym z przystanków podczas corocznej sierpniowej pielgrzymski pątników Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej w drodze na Jasną Górę.
  Na terenie sanktuarium znajduje się również Zakon Klauzurowy Sióstr Klarysanek, które zajmują dawny klasztor. Ich reguła zakonna zabrania niestety na kontakty z osobami z zewnątrz.

Parafia rzymskokatolicka p.w. Nawiedzenia NMP w Miedniewicach
Miedniewice 90
Tel. (46) 856-93-20

 • ZESPÓŁ PARKOWO-PAŁACOWY SOBIEŃSKICH w Guzowie
  Początkowo w tym miejscu Andrzej Ogiński wzniósł murowany późnobarokowy dwór, w którym urodził się jego syn – Michał Kleofas Ogiński – słynny polski kompozytor. Był to bardzo okazały dwór – posiadał oranżerię oraz teatrzyk dworski. Natomiast park krajobrazowy przy pałacu został zaprojektowany przez Waleriana Kronenberga oraz Franciszka Szaniora w stylu włoskim.
  Feliks i Tekla Łubieńscy przyjmowali tutaj pruską parę monarszą – Fryderyka Wilhelma II z małżonką, który zachwycony wizytą, obdarzył Łubieńskich tytułami hrabiowskimi. Kolejny właściciel dworu – Henryk Łubieński za otwarcie cukrowni z kapitału Banku Polskiego, został skazany na rok pobytu w twierdzy i 3 lata zesłania do Rosji. W celu uratowania dworu, majątek Guzowski został zlicytowany na aukcji i nabyty przez Feliksa Sobańskiego, który w latach 1831-1889 przebudował dwór na pałac wg projektu architekta Władysława Hirschel’a wg wzorów francuskich zamków nad Loarą Do budynku dodano drugą wieżę, 4-kolumnowy portyk z tarasem na I piętrze oraz tarasem od ogrodu z dwubiegunowymi schodami. Także wnętrza obiektu poddano modyfikacjom. Pałac podzielono na strefę reprezentacyjną na parterze z obszernym hallem z marmurowym kominkiem, mahoniową komodą i stołem, a także z dwupoziomową salą balową z dwoma kominkami oraz meblami w stylu Ludwika XV, fortepianem oraz obrazem Dawida „Szczęśliwe małżeństwo”. Znajdowała się tutaj także sala bilardowa, oranżeria, sala herbowa – jadalnia, a na stropie wymalowano herby spokrewnionych rodów z Sobańskimi: Szembeków, Ogińskich, Łubieńskich czy Pilawa-Potockich. W rezydencji znajdowały się cenne dzieła sztuki, w tym m.in.: szkice Jana Matejki, Autoportret Olgi Boznańskiej, Wnętrza katedry wawelskiej Aleksandra Gierymskiego, Pejzaż zimowy Juliana Fałata czy Zaprzęg Józefa Brandta. Druga strefa to strefa prywatna. Na poddaszu oraz w wieżach zaprojektowano apartamenty, w tym pokoje gościnne.
  Wraz z przebudową, zmieniono styl ogrodu z włoskiego na angielski park z 3 stawami. Park podzielono na 2 części: od podjazdu po drogi za pałacem w zachodniej części oraz część parku krajobrazowego na wschód i południe. Natomiast na środku największego jeziora wybudowano stożkową wysepkę oraz sztuczną grotę z polnych kamieni.
  Podczas I i II w. ś. pałac został rozgrabiony i razem z parkiem uległ zniszczeniu, a w 1944 r. majątek rodziny Sobieńskich upaństwowiono. Obiekt służył jako biura i mieszkania dla pracowników cukrowni. Dopiero w 1992 r. rodzinie Sobieńskich udało się odzyskać zespół pałacowo-parkowy, jednak ze względu na znaczne zaniedbania, teren ten jest w bardzo złym stanie.
  Jedynie dawna kaplica pałacowa p.w. Św. Feliksa i niewielki fragment ogrodu w jej otoczeniu są odnowione i zadbane.
  Ciekawostką jest fakt, że w pałacu i parku kręcone były sceny m.in. do Ekstradycji, Klucznika (film Wojciecha Marczewskiego – 1979 r.), a także do teledysków (m.in. do utworów Pati Yang). Pałac reklamował także książki Agaty Christie.
 • KAPLICA PAŁACOWA / KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. FELIKSA DE VALOIS w Guzowie
  Kaplica pałacowa została zbudowana ok. 1895 r. wg projektu nieznanego architekta. Kaplica w Guzowie to mała, jednonawowa budowla z trójbocznym prezbiterium.  W skromnym wnętrzu z 4 parami filarów znajduje się prawdopodobnie XVIII-wieczny obraz, który przedstawia św. Mateusza Ewangelistę. Od 1948 r. kaplica jest kościołem filialnym parafii w Starych Wiskitkach.

Parafia rzymskokatolicka p.w. Św. Feliksa de Valois w Guzowie
Guzów, ul. Łubieńskich 3
Tel. (46) 856-82-66

 • POMNIK – KAMIEŃ w Guzowie
  Pomnik został postawiony z inicjatywy księdza Piotra Staniaka przy drodze krajowej. Widnieje na nim napis „Ku pamięci pokoleń Guzowa 1398-1998”.
 • POMNIK MICHAŁA KLEOFASA OGIŃSKIEGO w Guzowie
  Pomnik usytuowany jest na głównym placu przed kościołem, w przykościelnym ogrodzie. Michał Kleofas Ogiński był światowej sławy polskim kompozytorem, senatorem rosyjskim, uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej, a także działaczem emigracyjnym. W 1789 r. został odznaczony Orderem Białego Orła. Jako muzyk komponował przede wszystkim polonezy fortepianowe, w tym m.in. „Pożegnanie z ojczyzną” oraz różne pieśni, menuety i walce. Został pochowany w Panteonie.
 • STARY DWOREK we wsi Sokule
  We wsi Sokule znajduje się parterowy dworek, który został zbudowany na przełomie XVII/ XVIII w. Ciekawostką jest fakt, że w jego wnętrzach kręcono sceny m.in. do filmu „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka, a także do serialu „Ranczo” w reż. Wojciecha Adamczyka. Obecnie jest to obiekt prywatny, do którego wiedzie stara aleja kasztanowa.

 


Do góry

Wiskitki - przyroda

Wiskitki położone są w obrębie Równiny Łowicko – Błońskiej. Przez teren gminy Wiskitki płyną rzeki: Pisia Gągolina, Sucha Nida i Wierzbianka, należące do prawego dorzecza rzeki Bzury.

Krajobraz polskiej wsi. Panorama Wiskitek.

Kompleksy leśne (w większości lasy państwowe) pokrywają znaczne obszary południowej części tego obszaru. Aktualnie większość lasów państwowych zaliczana jest do kategorii lasów wodochronnych. Do kategorii lasów ochronnych stanowiących cenne fragmenty przyrody rodzimej zaliczono fragment lasu sokulskiego, położony w centrum kompleksu i przylegający do torów kolejowych od północy.

Krajobraz mazowieckiej wsi w gminie Wiskitki.Bolimowski Park Krajobrazowy – park założony w 1986 r., który położony jest w granicach administracyjnych gminy Wiskitki (17% powierzchni parku) i stanowi fragment Puszczy Bolimowskiej. Na całkowitej powierzchni parku, która wynosi 17,5 tys. ha i 8 tys. jego otuliny szczególnej ochronie podlegają pozostałości Puszczy Bolimowskiej, Wiskickiej i Jaktorowskiej. W obrębie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny ważną rolę odgrywają drobne oczka wodne oraz niewielkie lokalne zabagnienia, które zwiększają różnorodność ekologiczną, jak i waloryzację ogólnych zasobów wodnych tego rejonu.

Podstawowym gatunkiem lasotwórczym w Puszczy Bolimowskiej jest sosna, często przetkana brzozą, młodym modrzewiem lub olszą. Duża różnorodność siedliskowa Puszczy cechuje się bogactwem gatunkowym flory i fauny. Spośród chronionych gatunków roślin na terenie Parku występuje: widłak wroniec, storczyk plamisty, orlik pospolity, goździk piaskowy, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko.

Świat zwierząt na Mazowszu reprezentuje m.in. sarna.Osobliwością parkowej fauny jest daniel pochodzący z nieborowskiej hodowli Michała Hieronima Radziwiłła, który znalazł tu doskonałe warunki do życia na wolności. Wśród łownych gatunków króluje łoś i sarna. Spotkać tu można również: lisa, zająca, borsuka, wydrę. Ciekawostką przyrodniczą jest jedyny jadowity polski ssak – rzęsorek rzeczek. Na terenie parku występuje bogata awifauna, a wśród niej: żurawie, bociany czarne, sowy, puszczyki, łabędzie, baki, perkozy, kruki, kwiczoły oraz zimorodki – klejnoty rzek.

Na terenie parku utworzono 5 rezerwatów przyrody, które znajdują się poza granicą administracyjną gminy Wiskitki.

W okolicy Wiskitek znajdują się 22 pomniki przyrody, w tym m.in.:

Guzów:

o   Wiąz szypułkowy, obwód pnia 340 cm

Sokule:

o   Jesion wyniosły, obwód pnia 250 cm

Do góry

Wiskitki - szlaki turystyczne

W okolicy Wiskitek przechodzi oznakowany szlak turystyczny:

 • Szlak „Podpatrując przyrodę i podziwiając zabytki”

kolor zielony (49 km) - rowerowy regionalny

Rochna (k/Brzezin) - Tworzyjanki - Rogów - Mroga - Jasień - Kołacin - Nadolna - Bobrowa - Bażantarnia - Święte Laski - Maków - Skierniewice - Budy Grabskie (8,5 km) - Popielarnia (7,5 km) - Sucha Żyrardowska (8,5 km) - Chroboty (5 km) - Korytów (2,5 km) - Hamernia (5 km) - Radziejowice (4 km) - Grzegorzewice (8km) - Skuły (5 km) - Rez. Skulski Las (4 km) - Ojrzanów (5 km) - Żelechów (2 km) – Młochów (pow. pruszkowski)


Warto zobaczyć: tereny leśne gmin Puszcza Mariańska i Wiskitki, rzeka Pisia, zalew wodny Hamernia, gorzelnia, czworaki i Zespół Parkowo-Pałacowy w Radziejowicach, nasypy kolejowe, Rezerwat „Stawy Gnojna”, stawy Grzegorzewice, Dom Adwokatury.

 

Natomiast PTTK Odział w Żyrardowie wyznaczył kilka nieoznakowanych tras, które przechodzą przez obszar gminy Wiskitki:

 • Trasa nr 1

(ok. 7,5 km)

Żyrardów -  Sokule - Wiskitki

 

 • Trasa nr 2

(ok. 19 km)

Żyrardów – Sokule – Miedniewice - Guzów

 

 • Trasa nr 7

(ok. 10,5 km)

Żyrardów - Sucha Żyrardowska (pociągiem PKP) i z Suchej Żyrardowskiej – Jesionka – Ulaski –Antoniew - Prościeniec  - Popielarnia PKS

 

 • Trasa nr 8:

(ok. 11,5 km)

Żyrardów - Sucha Żyrardowska (pociągiem PKP) i z Suchej Żyrardowskiej - Puszcza Mariańska – Jesionka PKP

 

 • Trasa nr 9

(ok. 20,5 km)

Żyrardów – Popielarnia (autobusem PKS) i z Popielarni - Mogiły - dolina Rawki - Grabskie Budy - jar Rokity - Skierniewice - Rawka PKP

 

 • Trasa nr 10

(ok. 17,5 km)

Żyrardów - Jesionka (pociągiem PKP) i z Jesionki PKP – Zabudziska - Prochowy Młynek – dolina Korabiewki - Grabskie Budy - Ruda - Skierniewice - Rawka PKP.

 

Trasy wycieczkowe samochodowe i rowerowe

(wycieczki dwudniowe z noclegiem na trasie)

 

 • Trasa nr 12

(ok. 98 km)

Żyrardów - Puszcza Mariańska - Radziwiłłów Mazowiecki - Bartniki - Budy Grabskie (nocleg) - Bolimów - Aleksandrów - Teresin - Niepokalanów - Szymanów - Guzów - Miedniewice - Wiskitki - Sokule – Żyrardów.

 

Do góry

Wiskitki - noclegi

Hotele

Motele/Zajazdy/Gościńce

Campingi/Pola biwakowe

Agroturystyka

Gospodarstwo Agroturystyczne Green House Ranch
Sokule 58 A
505 040 360
GreenHouseRanch@onet.eu

Gospodarstwo Agroturystyczne Smolarnia
Smolarnia 1
(46) 856 97 88
smolarnia@op.pl

Kuźnia Nowowiejska
Nowa Wieś 31
(22) 473 05 37
info@agrokuznia.com

„EKOLOGUS” Małgorzata Kosman – Schönthaler
ul. Łubno 64
(46)854 72 91

Kwatery prywatne/Pokoje noclegowe

Osada Młyńska
Oryszew Osada 9
602 516 221
atm@osadamlynska.pl

Do góry

Wiskitki - gastronomia

Restauracje/Karczmy

Restauracja Pod Grzybkiem
ul. Strażacka 1
(22) 856 72 22

Pizzerie/Bary szybkiej obsługi

Kawiarnie/Herbaciarnie/Winiarnie

Cukiernie

Puby/Kluby/Pijalnie

Catering/Dom weselny

Osada Młyńska
Oryszew Osada 9
602 516 221
atm@osadamlynska.pl

Do góry

Wiskitki - sport i rekreacja

Najważniejszymi formami rekreacji i wypoczynku, które można uprawiać w okolicach Wiskitek są:

 • Wycieczki krajoznawcze piesze i rowerowe (przejdź do szlaki turystyczne Wiskitek),
 • Wędkarstwo – zawody na Gliniankach,
 • Jazda konna.

Naukę jazdy konnej, przejażdżki po okolicznych lasach, jak również przejażdżki bryczką oferują poniższe Kluby i Gospodarstwa Agroturystyczne:

HUZAR Klub Jeździecki
96-315 Wiskitki, Józefów 11
tel./fax: (046) 831 83 93
e-mail: msamsel@kjhuzar.pl
www.kjhuzar.pl

Gospodarstwo Agroturystyczne Geen House Ranch
96-315 Wiskitki, Sokule 58 A
Tel. 505 040 360
GreenHouseRanch@onet.eu
www.greenhouseranch.republika.pl
czynne od 1 maja do 1 listopada

Gospodarstwo Agroturystyczne "Smolarnia"
96-315 Wiskitki, Smolarnia 1
tel.: (046) 856 97 88
smolarnia@op.pl
www.smolarnia.republika.pl

Kuźnia Nowowiejska
96-315 Wiskitki, Nowa Wieś 31
Tel. (22) 473 05 37; 608 306 806
Fax. (22) 486 94 45
e-mail: info@agrokuznia.com
www.agrokuznia.com

 

Do góry

Wiskitki - kultura

Do głównych wydarzeń kulturalnych na terenie Gminy Wiskitki należą:

 • coroczne obchody Dnia Strażaka;
 • Dożynki – Święto Chleba, które odbywa się na przełomie sierpnia i września.

OBIEKTY I INSTYTUCJE KULTURY W WISKITKACH I OKOLICACH:

 • Dom Kultury „Biały Domek” w Wiskitkach, przy którym działa Koło Gospodyń Wiejskich oraz odbywają się zajęcia kulturystyczne
  w siłowni,
 • Ośrodek Rekolekcyjno – Formacyjny przy Parafii w Wiskitkach, gdzie miejscowa młodzież aktywnie uczestniczy w spotkaniach, podczas których uczy się życia we wspólnocie, aktywnego spędzania czasu, śpiewu, gry na instrumentach, gotowania i wielu innych praktycznych czynności.
 • Gminna Biblioteka w Wiskitkach z filiami w Guzowie, Jesionce, Starych Kozłowicach.

Do góry

Wiskitki - legendy i ciekawostki

Guzów – miejsce urodzenia kompozytora Kleofasa Michała Ogińskiego

W Guzowie urodził się Kleofas Michał Ogiński - wybitny polski kompozytor, twórca m.in. „Pożegnania z ojczyzną”. W roku 1788 został odznaczony Orderem Świętego Stanisława, a w 1789 r. został kawalerem Orderu Orła Białego. Komponował m.in. menuety, walce i polonezy fortepianowe.

Początki sadzenia ziemniaków w Polsce w okolicach Guzowa

Ciekawostką jest fakt, że w okolicach Guzowa po raz pierwszy w historii Polski podjęto wysiłek sadzenia i zbioru ziemniaków.

Pałac w Guzowie scenerią dla filmu Ekstradycja

W zespole pałacowo-parkowym w Guzowie, w Pałacu Sobieńskich, kręcone były sceny do różnych filmów, w tym m.in. do Ekstradycji, Klucznika (film Wojciecha Marczewskiego – 1979 r.), a także do teledysków (m.in. do utworów Pati Yang). Pałac reklamował także książki Agaty Christie.

Cudowny obraz Św. Rodziny w Medniewicach

Tradycja ludowa podaje, iż w roku 1674 pobożny gospodarz dworski Jakub Trojańczyk kupił drzeworyt Św. Rodziny na odpuście w Studzianie koło Tomaszowa Mazowieckiego. Drzeworyt został wykonany przez nieznanego artystę w 1671 r. wg obrazu z wyżej wymienionej miejscowości. Trojańczyk umieścił obraz na słupie swojej stodoły w Miedniewicach. W nocy nad stodołą pojawiła się jasność, która gromadziła okoliczną ludność. Wielu mieszkańców okolicznych miejscowości i przybyłych pielgrzymów dostąpiło łaski uzdrowienia nie tylko na ciele, ale przede wszystkim na duszy. W czasie od 7 października 1675 r. do 28 grudnia 1676 r. i po Wielkanocy 1677 r. w Miedniewicach, których właścicielem był wówczas Mikołaj Wiktoryn Grudziński - starosta guzowski, pracowała specjalna komisja powołana przez biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego dla zbadania okoliczności zjawiska i prawdziwości cudów w Miedniewicach.

W 1676 r. mając zezwolenie władz kościelnych Mikołaj Grudziński kazał wybudować na miejscu stodoły małą drewnianą kaplicę (przeniesioną później do Kurdwanowa), a w 1681 r. drewniany kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Do dnia dzisiejszego za wielkim ołtarzem znajduje się drewniany słup, na którym zawieszony jest Cudowny Obraz Św. Rodziny, do którego od ponad 300 lat przybywają pielgrzymi.

Po ok. 100 latach ze względu na nadal występujące cuda, zaczęto ubiegać się o koronację wizerunku. Kapituła Watykańska przy Bazylice Św. Piotra w Rzymie dnia 08.07.1764 r. uznała obraz za cudowny, a 3 lata później biskup warmiński Ignacy Krasicki dokonał jego koronacji w uroczystość zesłania Ducha Świętego. Była to jedna z pierwszych koronacji, jaka odbyła się na ziemiach polskich.

Biskup Alojzy Orszulik honorowym obywatelem Gminy Wiskitki

Dnia 23 września 1996 r. biskup Alojzy Orszulik  - były biskup łowicki otrzymał Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wiskitki. W roku 2010 został odznaczony Orderem Orła Białego.

Miedniewice rodzinnym miastem kardiochirurga Zbigniewa Religi

Dnia 16 grudnia 1938 r. w miejscowości Miedniewice w gminie Wiskitki urodził się Zbigniew Religa – polski kardiochirurg i polityk, który dokonał pierwszej w Polsce operacji przeszczepu serca (1985 r.).

Sceneria do serialu Ranczo w dworku we wsi Sokule

We wsi Sokule znajduje się parterowy dworek, który został zbudowany na przełomie XVII / XVIII w. Ciekawostką jest fakt, że w jego wnętrzach kręcono sceny m.in. do filmu „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka, a także do serialu „Ranczo” w reż. Wojciecha Adamczyka.

 

Do góry

Wiskitki - przydatne adresy

KOMUNIKACJA

 

Przystanek kolejowy Sucha Żyrardowska, Jesionka

 

STACJE PALIW/AUTO-GAZ

 

Orlen

96-317 Guzów

 

Firma handlowo - usługowa Pałyszka Robert

96-315 Wiskitki, Nowy Oryszew 12,

 

SZPITAL/POGOTOWIE RATUNKOWE/PRZYCHODNIE

 

Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej

96-315 Wiskitki, Pl. Wolności 5,

Tel. (46) 856-72-13 () ‎

 

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „KAMED”

NZOZ Pielęgniarstwa Środowiskowo-Ambulatoryjnego

96-315 Wiskitki, Jesionka, ul. Partyzantów 22 A

Tel. (46) 855-32-51

 

"Medycyna Rodzinna" Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

96-317 Guzów-Osada, ul. Ogińskiego 2

Tel. (46) 856-84-25

 

INSTYTUCJE BEZPIECZEŃSTWA

 

Posterunek Policji w Wiskitkach
Wiskitki, Kościuszki 1a
Tel. (46) 858-22-84

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Wiskitkach

Wiskitki, ul. Żyrardowska 3

 

OSP Aleksandrow

OSP Działki

OSP Guzów

OSP Jesionka

OSP Miedniewice Klasztorne

OSP Nowe Kozłowice,

OSP Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew 46 A

OSP Nowy Oryszew

OSP Prościeniec

 

POCZTA

 

96-315 Wiskitki, Pl. Wolności 26, Tel. (46) 856-72-86

96-315 Wiskitki, ul. Ogińskiego 2

96-317 Guzów-Osada, ul, Ogińskiego 2, Tel. (46) 856-84-23

96-315 Miedniewice 76, Tel. (46) 856-93-16

 

BANKI/BANKOMATY/KANTORY

 

Bank PEKAO S.A. Filia nr 4

Wiskitki, ul. Kościuszki 2

Tel. (46) 856 72 00

 

Bank Spółdzielczy

Wiskitki, ul. Strażacka 1

Tel.: (46) 856 72 68

 

APTEKI

 

Apteka „Przy Ogrodowej” mgr farm. I. Jankowska mgr farm. D. Kałęcka S.C.

Wiskitki, ul. Ogrodowa 13

Tel. (46) 895-16-57

 

Rafał S.C. B i J Wołosińscy

Wiskitki, Pl. Wolności 26

Tel. (46) 856-732-19

 

Punkt Apteczny Jadwiga Grzeszna

Guzów, ul. Michała Ogińskiego 2

Tel. (46) 856-82-34

 

KOŚCIOŁY/WYZNANIA

 

Parafia rzymskokatolicka p.w. Wszystkich Świętych i Św. Stanisława w Wiskitkach

Wiskitki, Pl. Wolności 33

Tel. (46) 856-72-15

 

Parafia rzymskokatolicka p.w. Św. Feliksa de Valois w Guzowie

Guzów, ul. Łubieńskich 3

Tel. (46) 856-82-66

 

Parafia rzymskokatolicka p.w. Chrystusa Dobrego w Jesionce

Jesionka, ul. Kościelna 7

Tel. (46) 856-95-35

 

Parafia rzymskokatolicka p.w. Nawiedzenia NMP w Miedniewicach

Miedniewice 90

Tel. (46) 856-93-20

Do góry


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego