FanPage FacebookKanał YouTube

Radziejowice

Radziejowice - ogólna charakterystyka

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia malowniczo położonej Gminy Radziejowice, która ma wiele do zaoferowania mieszkańcom, działkowiczom i turystom. Zachwyca nie tylko ciekawą historią, legendami (m.in. o straszącej „Białej Damie” oraz 3-kilometrowej alei lipowej – zadośćuczynienia za grzechy żony magnata Radziejowickiego z królem Polski – Janem Kaziemierzem), ale także daje dogodne warunki do wypoczynku i rekreacji. Na jej terenie jest około 1000 gospodarstw rolnych i ponad 1500 działek letniskowych zlokalizowanych wokół największych zbiorników wodnych w Hamerni, Korytowie, Radziejowicach i Grzymku.

Atrakcja turystyczna Mazowsza. Zespół Parkowo-Pałacowy w Radziejowicach.

Dodatkowo oferta kulturalna, w tym działający Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Pałacu w Radziejowicach, a także prywatne Muzeum Lwowa i Kresów Południowowschodniej w Kuklówce Zarzecznej oraz imprezy organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury, podnoszą atrakcyjność regionu.

Lasy Radziejowickie.Obszar gminy usytuowany jest w zlewni rzek Pisi Gągoliny, Okrzeszy i Tucznej, które w wielu miejscach tworzą malownicze rozlewiska i zalewy. Wędrówki turystyczne ułatwiają wyznaczone szlaki turystyczne (niebieski, zielony, czarny), które biegną przez najbardziej atrakcyjne tereny gminy. Dobrze zachowane zabytki, w tym m.in. zespół pałacowo-parkowy z zameczkiem, kuźnią i młynem w Radziejowicach utrzymany w stylu barokowym wraz ze stawem i parkiem krajobrazowym, jak również walory przyrodnicze (Rezerwat Dąbrówka) sprawiają, że gmina może być postrzegana jako atrakcyjna turystycznie i może być świetnym miejscem nie tylko na jednodniowe wypady poza miasto, ale także na dłuższy wypoczynek.

 

POŁOŻENIE I DOJAZD

Gmina Radziejowice położona jest w zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie żyrardowskim, 45 kilometrów na południowy-zachód od Warszawy oraz 90 km na wschód od Łodzi, na powierzchni 7300,7 ha.

Mapa dojazdu do Radziejowic. Przez gmine przebiega droga krajowa nr 8 oraz droga wojewódzka nr 579.Połączenia samochodowe:

Przez obszar Gminy Radziejowice przebiega:

 • Droga krajowa nr 8 Kudowa Zdrój-Budzisko, która stanowi Polski odcinek międzynarodowej trasy szybkiego ruchu E-67; przebiega przez terytorium pięciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego (trasa: Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kłodzko, Łagiewniki, Wieruszów, Wieluń, Osjaków, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Rawa Mazowiecka, Radziejowice, Mszczonów, Janki, Warszawa, Ostrów Mazowiecki, Białystok, Augustów, Suwałki, Budzisko);
 • Droga wojewódzka nr 579 Kazuń Polski-Radziejowice (trasa: Kazuń Polski, Leszno, Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Radziejowice).

Obecnie na skrzyżowaniu tras E-67 oraz drogi wojewódzkiej nr 579 trwa budowa węzła Radziejowice.

Połączenie kolejowe:

Przez Radziejowice nie przebiegają linie kolejowe. Można natomiast dojechać koleją do pobliskiego Żyrardowa lub Grodziska Mazowieckiego, a następnie przejechać PKS do Radziejowic.

Połączenia autobusowe:

W gminie Radziejowice znajdują się przystanki PKS, na których zatrzymują się autobusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim, jeżdżące do takich miejscowości jak:

Bobrowce, Chroboty, Grodzisk Mazowiecki, Korytów, Kowiesy, Kuranów, Mszczonów, Słabomierz, Zazdrość.

 

Do góry

Radziejowice - historia i zabytki

Radziejowice to miejscowość położona na Mazowszu, przez którą przepływa rzeka dawniej zwana Radziejówką, dzisiaj Pisią Gągoliną. Nazwa osady pochodzi od pierwotnej nazwy rzeki - Radziejówki. Także nazwa rodu, który założył osadę – Radziejowscy z XV w., została utworzona od nazwy rzeki.

Atrakcja turystyczna Mazowsza. Zespół parkowo-pałacowy w Radziejowicach.

W XV wieku Andrzej Radziejowski (jak podaje literatura pierwszy znany przedstawiciel rodu) zbudował drewnianą osadę, która później kilka razy była rozbudowywana i przebudowywana.
Właścicielami Radziejowic byli wojewodowie, starostowie, marszałkowie Sejmu (np. Hieronim Radziejowski), arcybiskup Michał Radziejowski – ludzie, którzy stali u boku królów Polski. Była to miejscowość ciesząca się sympatią królów. Często odwiedzali ją Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt III Waza z królową Konstancją, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski.

Dawna ul. Przemysłowa w Radziejowicach.W ciągu następnych wieków miejscowość rosła w siłę. Dzięki przedsiębiorczym poczynaniom członków rodu, Radziejowice stają się w XVII wieku rozległą posiadłością magnacką. Temu ekonomicznemu rozkwitowi miejscowości sprzyjało przeniesienie dworu królewskiego do Warszawy. Radziejowice znalazły się przy trakcie królewskim łączącym stolicę z Krakowem i Śląskiem.

Ówczesny właściciel posiadłości Stanisław Radziejowski zapraszał na swój dwór zamożnych przyjaciół, zagranicznych posłów, królów i ich żony. Tutaj można było odpocząć, suto zjeść i dobrze się napić a na dodatek popluskać się w zamkowych łazienkach, podobno najwykwintniejszych w Koronie. Od tego czasu aż po dzisiejszy dzień Radziejowice słyną ze swej gościnności. W tym czasie przyszedł na świat najbardziej znany radziejowicki "bohater" Hieronim, syn Stanisława Radziejowskiego. Koligacje ojca z ówczesną polityczną elitą Rzeczypospolitej ułatwiły Hieronimowi błyskotliwą karierę. W 1637 r. został wybrany posłem na sejm, a w 1650 r. zaczął sprawować urząd podkanclerzego - jedno z najznakomitszych stanowisk Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Atrakcja turystyczna na Mazowszu. Kościół p.w. Św. Kazimierza w Radziejowicach wraz z dzwonnicą został wzniesiony w latach 1820 - 1822 w stylu klasycystycznym według projektu Jakuba Kubickiego.Głośny był konflikt Hieronima Radziejowskiego z Królem Janem Kazimierzem, którego źródłem była nie tylko "próba sił" pomiędzy dworem a szlachtą, ale podobno także uwielbienie króla do trzeciej żony Hieronima - Elżbiety Kozanowskiej. Prawdopodobnie Radziejowice mogły być miejscem potajemnych spotkań kochanków. Opowieść głosi, że na cześć każdego spotkania z królem, Elżbieta sadziła lipę – Aleja Lipowa przetrwała do dzisiaj i liczy ok. 3 km, więc tych spotkań musiało być wiele…

Hieronim Radziejowski próbował odegrać się na królu i swojej żonie. Zbrojna napaść na pałac Kazanowkich w Warszawie, który dziedziczyła Elżbieta po swoim mężu Adamie Kozanowskim, staje się powodem oficjalnego skazania podkanclerzego na infamię i konfiskatę dóbr. Zbiega on do Szwecji na dwór Karola Gustawa, szukając zemsty. Zatarg pomiędzy królem a podkanclerzym miał dla Rzeczypospolitej fatalne następstwa. W 1655 r. Szwedzi uderzyli zbrojnie, a wraz z nimi Hieronim z zamiarem obalenia króla. Mimo usilnych prób przywrócenia dobrego imienia, Hieronim już zawsze postrzegany był jako zdrajca.

Historyczne zdjęcie. Przed dworkiem w Radziejowicach.Po śmierci Hieronima dobrami w Radziejowicach zarządzał jego syn Michał Radziejowski, późniejszy prymas. Po śmierci Jana III Sobieskiego - króla Polski, piastował najwyższą władzę w państwie polskim do wyboru nowego następcy. Pomimo iż był arcybiskupem, lubił rozrywki i kobiety. Przebudował on jedną z oficyn na pałac, który stanowi główny korpus współcześnie istniejącej budowli.

Po śmierci prymasa w 1705 r. dobra dziedziczyły kolejne rodziny - Prażmowskich, Szembeków, Ossolińskich, Krasińskich. W 1782 roku Anna z Ossolińskich wniosła w wianie Radziejowice drugiemu mężowi Kazimierzowi Krasińskiemu i taki stan trwał do II w. ś.

Kazimierz Krasiński i jego syn Józef Wawrzyniec wnieśli naprawdę wiele w wystrój swojej radziejowickiej rezydencji, a cały zespół pałacowy został otoczony rozległym parkiem krajobrazowym, który do dnia dzisiejszego jest wspaniałym miejscem na spacery i wypoczynek.

Ostatnim właścicielem Radziejowic z rodu Krasińskich był Edward hr. Krasiński. Realizując budowę nowego gmachu Biblioteki i Muzeum Ordynacji Krasińskich w Warszawie sprzedał w 1909 r. Radziejowice Kazimierzowi i Marcie Pusłowskim, którzy gospodarowali tu aż do wybuchu II w. ś. Wtedy to pałac stał się szpitalem dla niemieckich żołnierzy rekonwalescentów.

Po wojnie dzięki pracom konserwatorskim pod czujnym okiem Jacka Cydzika zespół pałacowo-parkowy odzyskał dawny blask i świetność. Dziś jest on "Domem Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego". Przebywają tu pisarze, aktorzy, filmowcy i muzycy, oraz wszyscy ci, którzy szukają ciszy, spokoju i natchnienia.

Wykaz ważniejszych zabytków w Radziejowicach i okolicach:

 • ZESPÓŁ PARKOWO-PAŁACOWY w Radziejowicach:
  • Barokowy pałac w Radziejowicach - murowany, z początków XVII w. Klasycystyczny wygląd zawdzięcza przebudowie dokonanej przez Jakuba Kubickiego na przełomie XVIII i XIX wieku na polecenie Kazimierza Krasińskiego. Remont z dobudowaniem portyku i balkonu odbył się pod koniec XIX w. W latach1956-1964 nastąpiła gruntowna restauracja pałacu, którą nadzorował Jacek Cydzik. Pałac mieści sale muzealne, galerię wystaw czasowych oraz apartamenty gościnne.
  • Neogotycki zameczek w Radziejowicach - jest to najstarsza część dawnej rezydencji Radziejowskich. Fragmenty murów pochodzą jeszcze z XVI w. Podobnie jak pałac, także i zameczek został przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku według projektu Jakuba .Kubickiego, co nadało mu neogotycki wygląd. Obecnie Zameczek mieści pałacową kuchnię. W górnych piętrach znajdują się dwa historyczne apartamenty. Z tarasu zamkowego rozpościera się wspaniały widok na park krajobrazowy.
  • Dworek Modrzewiowy w Radziejowicach - drewniany z ok.1800 r., zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego. Dworek był siedzibą administratora majątku. W 1979 r. nastąpił generalny remont obiektu. Dworek został odtworzony z zachowaniem typowej dla szlacheckiej siedziby bryły klasycystycznej. Część pomieszczeń została adaptowana na pokoje hotelowe. Znajduje się tu także salonik z fortepianem.
  • Kuźnia w Radziejowicach – murowany budynek z cegły, parterowy bez piwnicy jest pozostałością po dawnym zapleczu folwarcznym. Budynek pochodzi z przełomu XVIII / XIX w. i został wybudowany w stylu klasycystycznym. Na początku pełnił rolę świetlicy dla rodzin tutejszych pracowników dworskich, a pod koniec XIX w. został przebudowany na kuźnię. Obecnie kuźnia pełni z powrotem funkcje kulturalne – obiekt zaadaptowano na salę konferencyjną dla 50 osób.
  • Studnia w Radziejowicach – wybudowana w XIX w. przy wejściu do kuźni jest rekonstrukcją w stylu klasycystycznym – ściany z cegły, dach kryty blachą.
  • Ujęcie wody przy bramie w Radziejowicach – jest to murowana i otynkowana studnia wybudowana w XX w. na terenie zespołu parkowo-pałacowego nad ciekiem wodnym.
  • Domek szwajcarski w Radziejowicach - stoi w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się renesansowy pałac. Budynek powstał w latach 60-tych XX w., a obecnie znajdują się w nim pokoje gościnne, a także zaplecze administracyjne dla radziejowickiego pałacu – Domu Pracy Twórczej.
  • Park krajobrazowy w Radziejowicach - zajmuje powierzchnię 21 ha, w tym 4,5 ha stanowią wody. Możemy tu znaleźć piękne okazy wiązów, lip, świerków i białodrzewów. Przez park przepływa rzeka Pisia, tworząc malownicze akweny wodne.
  • Młyn w Radziejowicach – został wybudowany w I poł. XIX w. z drewna w konstrukcji zrębowej. Drzwi były nabite kowalskimi gwoździami, a dach pokryty pierwotnie gontem. W kolejnych latach był przebudowywany, a obecnie nie przypomina niczym pierwotnego wyglądu.

Zespół parkowo-pałacowy w Radziejowicach/Dom Pracy Twórczej
Radziejowice, ul. Sienkiewicza 4
Tel. (46) 857-71-75
fax (46) 857-71-13
e-mail: palac@palacradziejowice.pl

 • CZWORAKI w Radziejowicach
  Murowane budynki z pierwszej połowy XIX wieku, będące częścią zabudowy folwarcznej dla służby. Należą do najstarszych budynków folwarcznych w Radziejowicach.

Czworaki
Radziejowice, ul. Sienkiewicza 2

 • KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W ŚW. KAZIMIERZA w Radziejowicach
  Fundatorem kościoła parafialnego w Radziejowicach jest hrabia Kazimierz Krasiński i jego małżonka Anna z Ossolińskich. Kościół z dzwonnicą został wzniesiony w latach 1820 - 1822 w stylu klasycystycznym według projektu Jakuba Kubickiego. W bryle kościoła można doszukać się podobieństw z samą Bazyliką Św. Piotra w Rzymie. Natomiast wnętrze kościoła jest znacznie bogatsze. Uwagę zwracają przede wszystkim boczne ołtarze, pokryte iluzjonistycznym malowidłem. Oprócz wyraźnie wyodrębnionych kolumienek warto zwrócić uwagę na malowidła herbów fundatorów kościoła - Ślepowron - herb Krasińskich oraz Topór herb Ossolińskich. Uważa się, że same ołtarze mogą być starsze niż kościół. Prawdopodobnie pochodzą z pierwszego drewnianego radziejowskiego kościoła. Specyfika ołtarzy nadaje im unikatowej wartości.

Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Kazimierza Królewicza
Radziejowice, ul. Kubickiego 3
Tel: (46) 857-71-18

 • DZWONNICA PRZY KOŚCIELE P.W. ŚW. KAZIMIERZA w Radziejowicach
  Obecna murowana dzwonnica została wybudowa w latach 1873-1889 z ofiarowanych przez Józefa Krasińskiego 4 500 sztuk cegły. Natomiast wcześniej w tym samym miejscu stała dzwonnica z trzema dzwonami na 4 drewnianych słupach i podmurowaniu.

Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Kazimierza Królewicza
Radziejowice, ul. Kubickiego 3
Tel: (46) 857-71-18

 • PLEBANIA w Radziejowicach
  Zabytkowa, parterowa, murowana z cegły i otynkowana plebania przy Kościele p.w. Św. Kazimierza ma wygląd dworku. Została wybudowana w 1822 r. w stylu klasycystycznym. Ten ponad dwustuletni budynek stoi na kamieniach bez fundamentów. Na plebani przechowywane są stare księgi parafialne.

Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Kazimierza Królewicza
Radziejowice, ul. Kubickiego 3
Tel: (46) 857-71-18

 • CMENTARZ RZYMSKO-KATOLICKI w Radziejowicach
  Na cmentarzu parafialnym z 1822 roku o pow. 1,2 ha znajduje się wiele drzew, a w osi prowadzącej do cmentarza rośnie aleja akacjowa. W najstarszej części nekropolii znajduje się murowana kaplica rodziny Krasińskich wybudowana w stylu neogotyckim.

Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Kazimierza Królewicza
Radziejowice, ul. Kubickiego 3
Tel: (46) 857-71-18

 • KAPLICA GROBOWA RODZINY KRASIŃSKICH w Radziejowicach
  Kaplica została wybudowana w I poł. XX w. w stylu neogotyckim dla rodziny Krasińskich – fundatorów kościoła. Najprawdopodobniej znajdują się tam groby Anny i Emilii z Ossolińskich i Adama Krasińskiego. Wewnątrz murowanej kaplicy, opartej na planie prostokąta, znajdowały się kiedyś tablice epitafijne, a także ołtarz, natomiast nad wejściem istnieje obecnie ślad po kartuszu herbowym.

Kaplica grobowa rodziny Krasińskich
Cmentarz rzymskokatolicki w Radziejowicach

 • KAPLICA GROBOWA RODZINY ROGOWSKICH w Radziejowicach
  Murowana kaplica z I poł. XX w., wybudowana w stylu klasycystycznym, należała do rodziny przedwojennego administratora majątku radziejowickiego pałacu Rogowskiego. Obiekt został otoczony kolumnadą, natomiast od frontu umieszczono wysunięty do przodu i oparty na 4 kolumnach portyk.

Kaplica grobowa rodziny Rogowskich
Cmentarz rzymskokatolicki w Radziejowicach

 • MOGIŁA ZBIOROWA w Adamowie Parcel
  W zbiorowej mogile z czasów II w. ś. w lesie nieopodal wsi pochowano poległych w walkach z hitlerowskim okupantem partyzantów, którzy zasłynęli z wielu odważnych akcji w okolicach Kuklówki. Oddział działał pod przywództwem Jiri Moudrego (Jerzy Niedoszyńki pseudonim, „Pepik”), który uciekł z Wehrmachtu. Mogiła pokryta jest płytą nagrobną z napisem „Tu poległ w 1943 r. walcząc z hitlerowskim najeźdźcą Jerzy Niedoszyński PS. Pepik czechosłowacki partyzant”.

Mogiła zbiorowa
Radziejowice, Adamów Parcel

 • ZESPÓŁ DWORSKO-PARKOWY w Kuklówce Zarzecznej
  Zespół dworkowo-parkowy powstał około 1880 r. Położony jest na wzgórzu, nad rzeką, w pobliżu stawów i lasów. Dwór ten wykupił w 1889 r. wybitny polski malarz Józef Chełmoński, który tworzył tutaj do 1914 r. Z tego okresu pochodzi kilka obrazów, na których zostało uwieńczone piękno ziemi radziejowickiej. Obecnie dworek zamieszkują potomkowie Chełmońskiego i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Dworek Chełmońskiego
Kuklówka Zarzeczna, ul. Chełmońskiego 36

 • DWÓR we wsi Krze Duże
  Dwór wybudowany w I poł. XIX w. był murowanym, parterowym obiektem, który został wzniesiony na planie prostokąta.

Dwór Krze Duże
Radziejowice, Krze Duże 22

 • CHAŁUPY w Kuklówce Radziejowickiej
  Trzy chałupy o numerach adresowych 4, 7 oraz 9 zostały wybudowane w roku 1900. Są to drewniane, parterowe domy, wzniesione na planie prostokąta z symetrycznie rozmieszczonymi oknami.

Chałupy
Radziejowice, Kuklówka Radziejowicka 4, 7, 9

 • KAPLICZKA PRZYDROŻNA w Kuklówce Radziejowickiej
  Przy drodze w kierunku Grodziska Mazowieckiego znajduje się murowana z cegły i otynkowana kapliczka z XIX w. Jest to parterowy obiekt wzniesiony na planie prostokąta, wewnątrz którego umieszczono mensę ołtarzową oraz obraz św. Rodziny.

Kapliczka przydrożna
Radziejowice, Kuklówka Radziejowicka

 • MŁYN w Słabomierzu
  Wybudowany w I poł. XX w. młyn jest usytuowany ok. 200 m od szosy Radziejowice-Żyrardów. Była to drewniana parterowa bryła z użytkowym poddaszem.

Młyn
Radziejowice, Słabomierz 1

 • CHAŁUPA I CHLEW w Starych Budach Radziejowickich
  Chałupa znajdująca się w zagrodzie pod numerem adresowym 25 została zbudowana z drewna ok. 1900 r.. Był to obiekt parterowy z gankiem, wzniesiony na planie prostokąta. Natomiast chlew wzniesiony na początku XX wieku, także wybudowany z drewna, znajdował się od południowej strony chałupy.

Chałupa i Chlew
Radziejowice, Stare Budy Radziejowickie 25

 • BUDYNEK MIESZKALNY we wsi Tartak Brzózki
  Dom mieszkalny pod numerem 15 leżący we wsi Tartak Brzózki został wybudowany na przełomie XIX / XX w. z cegły. Częściowo otynkowany posiadał dwuskrzydłowe drzwi.

Budynek mieszkalny
Radziejowice, Tartak Brzózki, ul. Wiejska 26


Do góry

Radziejowice - przyroda

Gmina Radziejowice leży na Nizinie Środkowomazowieckiej i odznacza się urozmaiconą rzeźbą terenu (falistość, wąwozy), kompleksami leśnymi oraz czystymi ciekami wodnymi. W ciągu wieków zmieniła się naturalna szata roślinna. Ze wspaniałych niegdyś masywów leśnych pozostały dziś jedynie fragmenty Lasu Radziejowskiego, Skalskiego i Osuchowskiego.

Krajobraz Mazowsza. Zbiornik wodny Hamernia w gminie Radziejowice.

Rejon Radziejowic to również pozostałości dąbrowy świetlistej. Jest to widny las liściasty z drzewostanem dość luźnym, utworzonym przez dąb bezszypułkowy i dąb szypułkowy oraz z bardzo bujnym, wielogatunkowym runem. O siedlisku dąbrowy świadczą jedynie rośliny zielone: orlik pospolity, dzwonek brzoskwiniolistny, miodownik melisowaty, pierwiosnka zwyczajna i wiele innych.

Na terenie Radziejowic znajduje się rezerwat przyrody Dąbrowa Radziejowska oraz Bolimowsko-Radziejowicki Obszar Chronionego Krajobrazu.Radziejowice posiadają odpowiednie warunki przyrodnicze, które pretendują do roztoczenia nad nią ochrony krajobrazowej i wykorzystania jako miejsca wypoczynkowo - rekreacyjnego.

Na terenie Radziejowic znajduje się rezerwat przyrody:

 • Rezerwat Dąbrowa Radziejowska

Rezerwat leśny utworzony w 1984 r. o powierzchni 51,71 ha, który ma na celu zachowanie fragmentów zbiorowiska dąbrowy świetlistej, a także stanowisk lilii złotogłów i konwalii majowej. Przez obszar rezerwatu przebiega szlak turystyczny na trasie Mszczonów-Radziejowice.

Ponadto Radziejowice znajdują się w obszarze Bolimowsko-Radziejowickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który utworzono w 1997 r., w celu ochrony dolin Pisi Gągoliny, Pisi Tucznej oraz Okrzeszy, jak również kompleksów leśnych, jazów młyńskich i cennych krajobrazowo rozlewisk.

Bardzo interesujące dla turystów są także malownicze dolinki małych rzek:

 • Pisi Gągoliny – przepływa przez Grzegorzewice, Radziejowice, Korytów,
 • Pisi Tucznej – przepływa przez Petrykozy, wieś Grzmiąca, Kuklówkę.

Dodatkową atrakcją tego obszaru są zbiorniki wodne nadające się do uprawiania sportów wodnych: Korytów, Hamernia – Tartak Brzózki, Grzymek oraz staw w zespole parkowo-pałacowym w Radziejowicach.

Walory przyrodnicze Mazowsza - Lasy Radziejowickie.Pomniki przyrody na terenie Radziejowic i w okolicy:

Adamów:
-Topola kanadyjska - obwód pnia: 5,5 m,
-Dąb szypułkowy – obw. 4,2 m (na krawędzi wąwozu rzeki Tucznej),

Budy Mszczonowskie:
-Głaz narzutowy - skała o wymiarach 8 x 1,5 m,

Korytów:
=Dąb szypułkowy tzw. Dąb Chełmońskiego - obw. 5 m (przy głównej trasie samochodowej z Mszczonowa do Żyrardowa),

Radziejowice:
-Aleja jesionowa – dł. odcinka 400 m (po zachodniej stronie Zespołu pałacowo-parkowego w Radziejowicach),
-Aleja lipowa – dł. odcinka 300 m (droga przed Pałacem w Radziejowicach),
-Aleja lipowa jednostronna – dł. odcinka 230 m (przy starym trakcie warszawskim),
-Aleja lipowo-kasztanowo-klonowa – dł. odcinka 300 m (wzdłuż drogi do kościoła),
-Jesion wyniosły – obw. 3,8 m,
-Lipa drobnolistna – obw. 3,85 m,
-Miłorząb dwuklapowy – znajduje się na terenie Zespołu pałacowo-parkowego w Radziejowicach,

Radziejowice-Parcel:
-Dąb szypułkowy tzw. Dąb Chełmońskiego - obw. 5 m (przy głównej trasie samochodowej z Mszczonowa do Żyrardowa),
-Aleja jesionowa – dł. odcinka 400 m (po zachodniej stronie Zespołu pałacowo-parkowego w Radziejowicach),
-Aleja lipowa – dł. odcinka 300 m (droga przed Pałacem w Radziejowicach),
-Aleja lipowa jednostronna – dł. odcinka 230 m (przy starym trakcie warszawskim),
-Aleja lipowo-kasztanowo-klonowa – dł. odcinka 300 m (wzdłuż drogi do kościoła),
-Jesion wyniosły – obw. 3,8 m,
-Lipa drobnolistna – obw. 3,85 m
-Miłorząb dwuklapowy – znajduje się na terenie Zespołu pałacowo-parkowego w Radziejowicach,
-Aleja lipowa – długość odcinka 700 m.

Do góry

Radziejowice - szlaki turystyczne

Świetnie zachowane walory przyrodnicze, czyste powietrze, zbiorniki i cieki wodne zachęcają do aktywnego spędzania czasu wolnego. Radziejowice mają dogodne warunki do wędrówek pieszych i rowerowych.

 

Szlaki rowerowe i pieszo-rowerowe w okolicach Radziejowic:

 

 • Szlak „Śladami Józefa Chełmońskiego”

kolor niebieski (20 km) pieszo-rowerowy

Radziejowice – Adamów – Kuklówka Zarzeczna – Adamowizna – Grodzisk Mazowiecki

Warto zobaczyć – Zespół parkowo-pałacowy, tzw. Czworaki, Gminny Ośrodek Kultury, kościół parafialny i plebania w Radziejowicach, Grzymek-zbiornik wodny, zespół dworkowo-parkowy w Kuklówce Zarzecznej.

 

 • Szlak „W poszukiwaniu osobliwości przyrodniczych”

kolor czarny (10 km) rowerowy

Radziejowice - Las "Dąbrowa Radziejowska" – Międzyborów

Warto zobaczyć - Rezerwat „Dąbrowa Radziejowska”, wydmy w Międzyborowie

 

 • Szlak regionalny „Podpatrując przyrodę i podziwiając zabytki”

kolor zielony (49 km) rowerowy

Rochna (k/Brzezin)– Tworzyjanki – Rogów – Mroga – Jasień – Kołacin – Nadolna – Bobrowa – Bażantarnia – Święte Laski – Maków – Skierniewice – Budy Grabskie – Popielarnia – Sucha Żyrardowska – Chroboty – Korytów – Hamernia – Radziejowice – Grzegorzewice – Skuły – Rezerwat Skulski Las – Ojrzanów – Żelechów – Młochów (pow. pruszkowski)

Warto zobaczyć – tereny leśne gmin Puszcza Mariańska i Wiskitki, rzeka Pisia, zalew wodny Hamernia, gorzelnia, czworaki i zespół parkowo-pałacowy w Radziejowicach, nasypy kolejowe, Rezerwat „Stawy Gnojna”, stawy Grzegorzewice, Dom Adwokatury.

 

 • Szlakiem „Pisi Gągoliny”

kolor żółty (46 km) rowerowy

Mszczonów – Radziejowice – Żyrardów – Mszczonów

Warto zobaczyć - Dworek Gnojna, Rezerwat "Stawy Gnojna", Kapliczka św. Onufrego w Ciemno-Gnojnej, klasycystyczny Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza w Radziejowicach, Zabytkowa Aleja Lipowa w Radziejowicach, Zespół Pałacowo-Parkowy w Radziejowicach (Pałac, Dworek Modrzewiowy, Kuźnia, Stajnia), Zalew Hamernia, Rezerwat "Dąbrowa Radziejowska", Zalew Żyrardowski, Park im. Karola Dittricha z Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, XIX-wieczna osada fabryczna w Żyrardowie.

Proponowane trasy pieszo-rowerowe:

(nieoznakowane)

 

 • Szlak rzeki Pisi Tucznej

(szlak nieznakowany, długości około 30km)

Przebieg: Petrykozy – Skuły – Grzmiąca – Kuklówka – Radziejowice.

Warto zobaczyć:

o   Stawy paciorkowe w Petrykozach – źródlisko Pisi Tucznej.

o   Ciekawe fragmenty lasów radziejowskich i skulskich, pomniki przyrody, zabytki architektury.

o   Skuły: Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej z 1678 r., pokryty XVIII wieczną polichromią. W otoczeniu kościoła okazy starodrzewu, na cmentarzu zegar słoneczny z XVIII w.

o   Grzmiąca: pozostałości pałacu z połowy XIX w., wokół park krajobrazowy, położony na skarpie nad doliną rzeczki Pisi i 3 stawami połączonymi kaskadami (obiekty niedostępne dla zwiedzających, park widoczny z drogi), XIX-wieczna kapliczka.

o   Kuklówka: wieś związana z nazwiskiem Józefa Chełmońskiego, pomnik malarza, kościół z początków XX wieku,

o   Radziejowice: pałac z XVII w (Dom Pracy Twórczej), otoczony rozległym parkiem, układ zabytkowych alei oraz zabytkowy kościół i cmentarz.

 

 • Szlak Pisi Gągoliny

Przebieg: Grzegorzewice – Radziejowice – Hamernia – Korytów.

Warto zobaczyć:

o   Grzegorzewice: pałac klasycystyczny z I poł. XIX w., położony w pobliżu lasów skulskich, otoczony pięknym parkiem krajobrazowym.

o   Radziejowice zespół pałacowo-parkowy, kościół z zespołem zabudowań (dzwonnica, plebania) i cmentarzem, zespół zabytkowych alei.

o   Hamernia (k. Radziejowic): zbiornik wodny, tereny wędkarskie.

o   Korytów: końcowy bieg Pisi Gągoliny, zalew. Zabytkowy układ wsi typu ulicówka.

 

 • Szlak Ojrzanów – Żelechów – Żabia Wola – Kuklówka – Radziejowice

Warto zobaczyć:

o   Ojrzanów: siedziba rodu Prusów Ojrzanowskich z XIV w., XIX-wieczny dworek klasycystyczny otoczony parkiem krajobrazowym z tego samego wieku.

o   Żelechów: Kościół jednonawowy z wieżą, cmentarz, gdzie jest pochowany Józef Chełmoński. We wsi znajdują się dwie zabytkowe kapliczki.

o   Żabia Wola: we wsi klasycystyczny dworek wzniesiony ok. 1800 r.

o   Kuklówka: wieś związana z nazwiskiem Józefa Chełmońskiego

o   Radziejowice: pałac z XVII w toczony parkiem, zespół alei zabytkowych, kościół z budynkami towarzyszącymi.

 

 • Szlak Grzmiąca – Adamów – Grzymek – Radziejowice

Warto zobaczyć:

o   Grzmiąca: pozostałości pałacu z połowy XIX w., park krajobrazowy położony na skarpie nad doliną rzeczki Pisi, XIX-wieczna kapliczka.

o   Adamów: wieś na skraju lasów radziejowskich, pomnik przyrody.

o   Grzymek: ośrodek rekreacyjno – sportowy, zalew, ośrodek wczasowy

o   Radziejowice: pałac z XVII w, wraz z założeniem parkowym, układ zabytkowych alei, zabytkowy kościół wraz z otoczeniem.

 

 • Szlak Grzegorzewice – Petrykozy – Skuły – Grzmiąca – Adamów – Radziejowice

Warto zobaczyć:

o   Grzegorzewice: pałac klasycystyczny z I poł. XIX w. otoczony parkiem krajobrazowym.

o   Stawy paciorkowe w Petrykozach – źródlisko Pisi Tucznej.

o   Skuły: Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej z 1678 r., pokryty XVIII-wieczną polichromią. W otoczeniu kościoła okazy starodrzewu, na cmentarzu zegar słoneczny z XVIII w.

o   Grzmiąca: pozostałości pałacu z połowy XIX w., wokół park krajobrazowy, położony na skarpie nad doliną rzeczki Pisi.

o   Adamów: wieś na skraju lasów radziejowskich, pomnik przyrody.

o   Radziejowice: pałac z XVII w otoczony parkiem, zespół alei zabytkowych, kościół z budynkami towarzyszącymi.

 

 • Szlak Petrykozy – Grzegorzewice – Mszczonów – Radziejowice

Warto zobaczyć:

o   Grzegorzewice: pałac klasycystyczny z 1 poł. XIXw. otoczony parkiem krajobrazowym.

o   Mszczonów: Kościół parafialny z częściowym barokowym wyposażeniem. Znajduje się tu jeden z nielicznych w kraju gotycki krucyfiks z ruchomymi skrzydłami.

o   Radziejowice: pałac z XVII w toczony parkiem, zespół alei zabytkowych, kościół z budynkami towarzyszącymi.

 

 • Szlak Grodzisk Mazowiecki – Jaktorów – Kuklówka – Radziejowice

Warto zobaczyć:

  • Grodzisk Mazowiecki: dworek barokowo – klasycystyczny z 1761 r., obok dworku lipy, pomniki przyrody. W centrum miasta kościół późnobarokowy z 1687 r., dawny dworzec kolei warszawsko – wiedeńskiej z około 1845 r.
  • Jaktorów: stanowisko archeologiczne, 2 kurhany z III – IV w., wys. ok. 9 m (na łące ok. 2 km od stacji kolejowej), głaz upamiętniający pomnik ostatniej turzycy padłej w 1627 r.
  • Kuklówka: wieś związana z nazwiskiem Józefa Chełmońskiego.
  • Radziejowice: Zespół Parkowo-Pałacowy z XVII w.

 

 • Szlak Żyrardów – Międzyborów – Jaktorów – Kuklówka – Radziejowice

Warto zobaczyć:

o   Żyrardów: osada fabryczna założona w 1830 r. Miasto związane z zakładami lniarskimi, budynek dworca Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej z 1833 r.

o   Międzyborów: wieś położona wśród lasów, wydmy mszczonowskie.

o   Jaktorów: stanowisko archeologiczne, 2 kurhany z III – IV w., wys. ok. 9 m (na łące ok. 2 km od stacji kolejowej), głaz upamiętniający pomnik ostatniej turzycy padłej w 1627 r.

o   Kuklówka: wieś związana z nazwiskiem Józefa Chełmońskiego.

o   Radziejowice: Zespół Parkowo-Pałacowy z XVII w.

 

Do góry

Radziejowice - noclegi

Hotele

Hotel Afrodyta *** - Europejskie Centrum Rehabilitacji SPA SJ
Tartak Brzózki, ul. Letniskowa 4
(46) 857 74 05
biuro@afrodytaspa.pl

Motele/Zajazdy/Gościńce

Zajazd Pod Klonami
Słabomierz, ul. Żyrardowska 15
(46) 857 25 80
auba-pol@wp.pl

Gościniec Kuklówka
Kuklówka, ul. Grodziska 5
(46) 857 77 27
gosciniec.kuklowka@interia.pl

Stary Dwór
Krze Duże 28
(46) 857 75 75
starydwor@oit.pl

Campingi/Pola biwakowe

Agroturystyka

Gospodarstwo Agroturystyczne - Urszula Stawińska
Stare Budy 30

Gospodarstwo Agroturystyczne Słoneczna Kamionka - Barbara Winter
Kamionka 20

Gospodarstwo Agroturystyczne/Stajnia i Klub Jeździecki AriKon
ul. Ogarów Polskich 21
(46) 857 75 57

Kwatery prywatne/Pokoje noclegowe

Dom Gościnny
ul. Główna 10
(46) 857 72 71
domgoscinny@wp.pl

Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy Kuklówka
ul. Szkolna 59
(46) 857 77 99
biuro@oswkuklowka.pl

Dom Pracy Twórczej - Pałac w Radziejowicach
ul. Sienkiewicza 4
(46) 857 71 75
palac@palacradziejowice.pl

Do góry

Radziejowice - gastronomia

Restauracje/Karczmy

Gościniec Kuklówka
Kuklówka, ul. Grodziska 5
(46) 857 77 27
gosciniec.kuklowka@interia.pl

Restauracja Kolorowa
ul. Słoneczna 2
(46) 857 74 00
restauracja.kolorowa@wp.pl

Pizzerie/Bary szybkiej obsługi

Bar Expres
Krze Duże 26
(46) 857 75 69

Bar U Tatiany
Krze Duże 59 e
601 292 838

Bar Bistro BP Radziejowice
Radziejowice-Parcel, ul. Mszczonowska
(46) 857 71 62

Kawiarnie/Herbaciarnie/Winiarnie

Cukiernie

Puby/Kluby/Pijalnie

Catering/Dom weselny

Do góry

Radziejowice - sport i rekreacja

Do głównych wydarzeń sportowych należą coroczne zawody sportowo-pożarnicze gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Kuklówce Radziejowickiej oraz „Jesienny Bieg o Cegłę Jopka”.

Do innych, wartych uwagi form rekreacji i miejsc aktywnego wypoczynku należą również:

 • Wycieczki krajoznawcze piesze i rowerowe (przejdź do szlaki turystyczne Radziejowic),
 • Nordic walking,
 • Quady,
 • Sporty wodne, kąpiele,
 • Wędkarstwo,
 • Obiekty sportowe i rekreacyjne,
 • Jazda konna.

Okolice Radziejowice są doskonałym miejscem na piesze wędrówki, w tym nordic walking oraz wycieczki rowerowe. Natomiast miłośnicy ekstremalnych wyczynów na rowerach i quadach mogą wykorzystać liczne żwirownie, które znajdują się w tej okolicy. Wypożyczalnia rowerów znajduje się na terenie Hotelu Afrodyta ***, natomiast „Max Quad” oferuje zarówno wypożyczanie quadów, jak i organizowanie z ich użyciem imprez integracyjnych na przygotowanych specjalnie trasach.

„Max Quad” Paweł Chojecki
Ul. Krasińskiego 11, 96-325 Radziejowice
Tel. 793 303 335
e-mail: max@maxquad.pl
www.maxquad.pl

Dodatkowo malownicze doliny rzeczek: Pisi Gągoliny oraz Pisi Tucznej, na których utworzone są zbiorniki wodne (Hamernia we wsi Tartak Brzózki, mniejsze zalewy w Korytowie oraz we wsi Grzymek), umożliwiają uprawianie sportów wodnych (kajaki, rowerki wodne) oraz wędkarstwo. Można także popływać łódkami na stawie, który wchodzi w skład Zespołu Parkowo-Pałacowego w Radziejowicach.

Na terenie Radziejowic znajdują się obiekty sportowe i rekreacyjne, które umożliwiają aktywne spędzanie czasu wolnego, zabawy integracyjne poprzez gry zespołowe:

 • Boisko sportowe we wsi Kuklówka Radziejowicka,
 • Boisko sportowe we wsi Korytów A, na którym trenuje i rozgrywa swoje mecze zespół piłkarki Błękitni Korytów.

Po wycieczce rowerowej lub pieszej proponujemy odwiedzić jedną z dwóch pobliskich stadnin, gdzie pod okiem instruktorów można doskonalić swój warsztat jeździecki lub po prostu przejechać się bryczką po okolicznych lasach i drogach.

Stajnia i Klub Jeździecki "AriKon" Berenika Małecka
ul. Ogarów Polskich 21, 96-325 Radziejowice
Tel/fax (46) 857-75-57; 602 711 962 

Klubu jeździecki  "Ramzes"
ul. Przemysłowa 2 a, 96-325 Radziejowice
Tel/fax: 468577189

 

Do góry

Radziejowice - kultura

OBIEKTY I INSTYTUCJE KULTURY W RADZIEJOWICACH I OKOLICACH:

 • Gminna Biblioteka Publiczna w Radziejowicach
 • Dom Pracy Twórczej w Pałacu w Radziejowicach

Gminna Biblioteka Publiczna w Radziejowicach

Na terenie Gminy Radziejowice działa Gminna Biblioteka Publiczna, która w ramach swojej działalności prowadzi różnego rodzaju konkursy oraz imprezy, w tym m.in.

 • Przegląd Dorobku Artystycznego Dzieci i Młodzieży Powiatu Żyrardowskiego,
 • Gminny Konkurs Recytatorski „O Złotą Róże”, który jest etapem eliminacji gminnych do Małego Konkursu Recytatorskiego Powiatu Żyrardowskiego oraz Gminnego Konkursu Pięknej Polszczyzny, 
 • Wieczór kolęd,
 • Spotkanie walentynkowe,
 • Dożynki, tzw. Dzień Chleba.

Biblioteka powstała w 1950 r. w zabytkowym budynku należącym do kompleksu pałacowego. Zbiory biblioteki to ok. 12 tys. książek z literatury pięknej dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, jak również z innych dziedzin wiedzy. Istnieje tutaj sala widowiskowa o pow. 80 m2., na której odbywają się wszelkie imprezy i ważniejsze zebrania. Sala pomieści 70-80 osób.

Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Sienkiewicza 6, 96-325 Radziejowice
tel. (46) 857-71-50

Dom Pracy Twórczej w Pałacu w Radziejowicach

O życie kulturalne Radziejowic dba także Dom Pracy Twórczej zlokalizowany w Pałacu w Radziejowicach. Organizowane są tutaj liczne imprezy kulturalne, w tym koncerty, recitale, m.in.:

 • Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa,
 • Jubileusz Ignacego Gogolewskiego w Radziejowicach,
 • Wieczór pieśni rosyjskiej,
 • Recital Aleksandra Dębicza,
 • Koncerty uczestników Międzynarodowego  Pianistycznego Konkursu Mistrzowskiego,
 • Wystawa rzeźb prof. Gustawa Zemły.

Prowadzone są także tzw. kursy mistrzowskie:

 • Wokalne Kursy Mistrzowskie prof. Ryszarda Karczykowskiego
 • Wokalne Kursy Mistrzowskie prof. Teresy Żylis – Gara

"Dom Pracy Twórczej" - Pałac w Radziejowicach
ul. H.Sienkiewicza 4 96-325 Radziejowice
Tel. (46) 857-71-75

Muzeum Lwowa i Ziemi Południowowschodniej

We wsi Kuklówka Radziejowicka od 27.10.2007 r. funkcjonuje Muzeum Lwowa i Ziemi Południowowschodniej. Jest to jedno z bardziej niezwykłych prywatnych muzeów w Polsce, którego zbiory obejmują wyposażenie dworu ziemiańsko-krasowego oraz przedmioty związane z kulturą i codziennym życiem mieszkańców przedwojennej Polski na tych terenach, w tym m.in. meble, rzeźby, obrazy, książki, druki czy kartki pocztowe. Znajduje się tutaj m.in. kancelaria z prywatnymi pamiątkami po Józefie Piłsudskim oraz maszyną do pisania, należącą do Jerzego Janickiego, na której powstały pierwsze odcinki „Domu” oraz „Polskich dróg”. Właściciele muzeum zamierzają wybudować wokół muzeum skansen kresowy- istnieją już: stodoła Szczepkowskiego z 1916 r. ze Stanisławowa, stajnie huculskie, lamus, a w przyszłości ma stanąć rekonstrukcja kościoła w Pistyniu, a także Plebania spod Hajec oraz gęsiarnia z Kamieńca Podolskiego. W ramach działalności muzeum organizowane są koncerty i wystawy. Podczas jednego ze spotkań największą atrakcją była mini rekonstrukcja sytuacji XIV pułku Ułanów Jazłowieckich po 17 września 1939 r. oraz dwóch potyczek, w których zginął major Hubal -  I partyzant II wojny światowej.

Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-wschodnich
ul. Biniszewicze 4, Kuklówka Radziejowicka
Tel. 602 603 588
biniszewice@onet.eu
Czynne: niedziela-piątek godz. 11:00 – 17:00

Do góry

Radziejowice - legendy i ciekawostki

Aleja lipowa w Radziejowicach jako zadośćuczynienia zdrady

Szpaler drzew – aleja lipowa, ciągnie się od kościoła parafialnego do pałacu, a dalej jeszcze wzdłuż traktu śląskiego, aż do trasy Warszawa – Katowice. Związana jest z nią pewna legenda mówiąca o tym, że drzewa są zadośćuczynieniem za grzechy króla Jana Kazimierza i Elżbiety Słuszczanki – żony magnata Hieronima Radziejowskiego. Opowieść głosi, że na cześć każdego ze spotkań z królem, Elżbieta sadziła lipę i tak powstała 3-kilometrowa aleja…

Przyczyna Potopu Szwedzkiego

Za niespełnione ambicje, a także nieotrzymane urzędy i godności, jak i przede wszystkim za zdradę żony – Elżbiety Słuszczanki z królem Janem Kazimierzem, magnat Hieronim Radziejowski odegrał się na królu. Przyczynił się do sprowadzenia Szwedów do Polski w 1655 r., którzy „zalali” (okupowali) Rzeczpospolitą na 5 lat. Był to wyjątkowo krwawy epizod w historii kraju, który pochłonął morze ludzkich istnień oraz unicestwił wiele wiosek i miast.

Strasząca Biała Dama w Radziejowicach

Ludowa legenda mówi o tym, że Michał Radziejowski – ostatni z rodu Radziejowskich zamknął jedną ze swoich porzuconych kochanek w lochu pod wieżą, gdzie niegdyś jego ojciec przetrzymywał przeciwników politycznych. Bał się, że z zemsty ujawni wszystkie jego publiczne grzeszne występki i zniszczy mu reputację.  Zamknięta pod kluczem przez wiele lat kobieta dostała pomieszania zmysłów, aż w końcu zmarła. Od tego czasu mówi się, że w Radziejowicach ukazuje się duch „Białej Damy”, która nadaremnie poszukuje swojego okrutnego kochanka.

Otrucie ostatnich książąt mazowieckich

Miejscowe legendy podają, że najprawdopodobniej Katarzyna Radziejowska – córka wojewody płockiego Jędrzeja Radziejowskiego przyczyniła się do otrucia ostatnich książąt mazowieckich: Janusza i Stanisława. Za wszelką cenę chciała zostać księżną mazowiecką, czemu sprzeciwiała się matka książąt. Dnia 10 marca 1526 r. przestał istnieć ród Piastów Mazowieckich. Ze względu na wysoką pozycją Jędrzeja w państwie (jako wojewoda nie podlegał jurysdykcji mazowieckiej), Katarzyna nie została oskarżona o otrucie. Ponadto kobieta miała wysoko postawionych inspiratorów, którym patronowała królowa Bona.

Henryk Sienkiewicz stałym bywalcem Radziejowic

W roku 1982 Henryk Sienkiewicz przyjeżdżał na tereny obecnej Gminy Radziejowice, żeby polować na zające. Podania miejscowe głoszą, że w przerwach zalecał się do jednej z hrabin rodu Krasińskich. Tutaj też znalazł swoją kolejną żonę – cioteczną siostrzenicę – Marię Babską (była to 5 kobieta w życiu Sienkiewicza o imieniu Maria).

Tu powstały pierwsze odcinki „Domu” oraz „Polskich dróg”

W Muzeum Lwowa i Ziemi Południowowschodniej w pobliżu Radziejowic znajduje się maszyna do pisania, na której Jerzy Janicki napisał pierwsze odcinki „Polskich dróg” oraz „Domu”.

 

Do góry

Radziejowice - przydatne adresy

STACJE PALIW / AUTO-GAZ

 

Stacja BP

96-325 Radziejowice-Parcel

Tel. (46) 857 71 46 () ‎

 

Stacja BP

96-325 Słabomierz ‎

Tel. (46) 857 38 48

 

Stacja Statoil

96-325 Krze Duże

 ()

SZPITAL / POGOTOWIE RATUNKOWE / PRZYCHODNIE

 

NZOZ "Medycyna rodzinna" Filia w Radziejowicach

Radziejowice, ul. Słoneczna 2

Tel: ( 46) 857-71-17

 

Świetlica Socjo-Terapeutyczna

Radziejowice, ul. Sienkiewicza 6

Tel: (46) 857-71-11

 

INSTYTUCJE BEZPIECZEŃSTWA

 

Posterunek Policji w Radziejowicach
Radziejowice, Kubickiego 8
Tel. (46) 858-22-88

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Radziejowicach
Radziejowice, Przemysłowa 1

Tel. (46) 857 71 92

 

OSP Korytów, ul. Główna 125

OSP Kuklówka Zarzeczna, ul. Jaktorowska 16

 

POCZTA

 

Urząd Pocztowy w Radziejowicach

96-325 Radziejowice, ul. Kubickiego 1

Tel. (46) 857 71 69 () ‎

 

BANKOMATY / BANKI

 

Bank Spółdzielczy / Bankomat, ul. Słoneczna 1

 

Mazowiecki Bank Regionalny S.A. / Bankomat, ul. Słoneczna 1

 

APTEKI

 

Apteka „Remedium” Maria Popławska Szady

Radziejowice, Słoneczna 2a

Tel. (46) 857-70-15

 

KOŚCIOŁY / WYZNANIA

 

Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Kazimierza Królewicza
Radziejowice, ul. Kubickiego 3
Tel: (46) 857-71-18

 

Parafia rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Kuklówce Zarzecznej
Kuklówka Zarzeczna, ul. Józefa Chełmońskiego 6
Tel: (46) 857-77-25

Do góry


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego