FanPage FacebookKanał YouTube

Mszczonów

Mszczonów - ogólna charakterystyka

 Obecnie Mszczonów jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju. Dzięki przeobrażeniom, jakie zaszły w nim w ciągu ostatnich 15 lat zyskał sobie przydomek - „Tygrys Mazowsza”.  Niegdyś rzemieślnicze miasteczko przeistacza się obecnie w prężnie działający ośrodek logistyczno-przemysłowy, silnie rozbudowujący bazę turystyczną.

Basen termalny. Kompleks Basenów Termalnych w Mszczonowie wykorzystuje gorące źródła, które są wydobywane z głębokości 1714 m.

W Mszczonowie zostały wybudowane Termy Mszczonów, czyli kompleks basenowy wykorzystujący wodę geotermalną do celów rekreacyjnych, będący unikatowym darem natury w skali całego kraju.

Atrakcja turystyczna na Mazowszu Zachodnim. Kościół p.w. Świętej Trójcy w Lutkówce.Wielokrotnie w rankingu Centrum Badań Regionalnych Mszczonów był zaliczany do tzw. „Złotej setki” najbardziej przedsiębiorczych miast i gmin w kraju. Kilkakrotnie gmina Mszczonów była klasyfikowana w rankingu Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom oraz zdobywała nagrody w konkursie „Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji”.  W 2007 roku Gmina Mszczonów została laureatem konkursu Teraz Polska, jako pierwsza Gmina w Polsce.

 

POŁOŻENIE I DOJAZD

Gmina Mszczonów leży w centrum Polski, w obrębie aglomeracji warszawsko-łódzkiej - 45 km od Warszawy i 90 km od Łodzi.

Mapa dojazdu do Mszczonowa. Prze gminę przebiega droga krajowa nr 8 oraz droga krajowa nr 50.Połączenia samochodowe:

 Przez teren Gminy Mszczonów przebiega:

 • Droga krajowa nr 8 Kudowa Zdrój-Budzisko, która stanowi Polski odcinek międzynarodowej trasy szybkiego ruchu E-67; przebiega przez terytorium pięciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego (trasa: Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kłodzko, Łagiewniki, Wieruszów, Wieluń, Osjaków, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Rawa Mazowiecka, Radziejowice, Mszczonów, Janki, Warszawa, Ostrów Mazowiecki, Białystok, Augustów, Suwałki, Budzisko);
 • Droga krajowa nr 50 Ciechanów-Ostrów Mazowiecki (trasa: Ciechanów, Płońsk, Wyszogród, Sochaczew, Wiskitki, Żyrardów, Mszczonów, Pniewy, Grójec, Góra Kalwaria, Mińsk Mazowiecki, Łochów, Ostrów Mazowiecki);

Połączenie kolejowe:

 Przez Mszczonów przebiega jedynie towarowa linia kolejowa. Turysta może natomiast dojechać koleją do pobliskiego Żyrardowa, a następnie do Mszczonowa przyjechać autobusem PKS.

Połączenia autobusowe:

Na terenie Gminy Mszczonów znajdują się dworce oraz przystanki PKS, na których zatrzymują się autobusy m.in. PKS Grodzisk Mazowiecki, PKS Skierniewice.

Komunikacja PKS kursuje na trasach do takich miejscowości jak:

Kuranów, Radziejowice, Grodzisk Mazowiecki, Mszczonów Osada, Świnice, Wręcza, Chroboty, Żyrardów, Grabce, Słabomierz, Korytów.

 

Do góry

Mszczonów - historia i zabytki

Ziemowit III - książe mazowiecki nadał w 1377 r. prawa miesjkie miastu Mszczonów.Miasto Mszczonów ma ponad 630 lat. Jednym z najstarszych historycznych odwołań jest poświadczenie istnienia kościoła na tym terenie w 1324 r. Natomiast prawa miejskie Mszczonów otrzymał w 1377 r. z nadania księcia mazowieckiego Ziemowita III. Można postawić hipotezę, że Mszczonów był w tym czasie własnością książęcą i znajdował się w nim niewielki dwór, w którym książęta zatrzymywali się nieraz na dłużej, gdy polowali w okolicznych rozległych puszczach. Mszczonów leżał na szlaku handlowym biegnącym z północy na południe. Kiedyś przez te okolice przebiegał słynny szlak bursztynowy. 

W XV wieku, Mszczonów stał się siedzibą niewielkiego, obejmującego 405 km2 powiatu mszczonowskiego. Natomiast w XVI stuleciu miasto przeszło, najpierw w dzierżawę dożywotnią, a potem w dziedzicz­ne władanie, rodziny Radziejowskich, właścicieli sąsiednich dóbr Radziejowice. Właściciele dbali przede wszystkim o własne interesy i przez nadmierny fiskalizm obniżali możliwości rozwoju miasta.

Atrakcja turystyczna okolic Warszawy. Ratusz miejski w Mszczonowie został spalony przez Niemcó w 1939 r. Obecnie użytkowany Ratusz został wybudowany w 2007 r.W Mszczonowie chętnie osiedlali się Żydzi, których liczba systematycznie wzrastała, aż w 1778 r. zostali przyjęci w poczet obywateli miejskich. Niestety już w XIX w. wielkie pożary ponownie zahamowały jego rozwój. Mimo przeciwności losu w pierwszej połowie XIX w. Mszczonów należał do najludniejszych miast na zachodnim Mazowszu, a w chwili wybuchu I w. św. liczba jego ludności przekroczyła 8 tys. mieszkańców. W 1845 r. Mszczonów ominęła linia kolejowa z Warszawy do Wiednia (mimo, że pierwotnie jej przebieg planowano przez miasto). Stało się tak na żądanie Namiestnika Królestwa, który żądał, aby trasę kolei skierować przez Skier­niewice, gdzie znajdował się dwór carski. Pożar z 1862 r. i zniszczenie budynków miejskich w Mszczonowie spowodował natomiast, że z braku pomieszczeń dla urzędów, siedzibę powiatu — tworzonego w 1867 r. — ulokowano w dwa razy mniejszym od Mszczonowa Błoniu.

Atrakcja turystyczna w okolicach Warszawy - Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela z 1939 r. Na początku II wojny światowej miasto — najpierw zbombardowane, a potem umyślnie podpalone przez Niemców — straciło około 80% zabudowy. 11 września 1939 r. w Mszczonowie wojsko polskie odniosło jedno z niewielu zwycięstw w wojnie obronnej. 31 pułk Strzelców Kaniowskich pod dowództwem ppłk Wincentego Wnuka rozbił oddziały tyłowe XVI korpusu pancernego. Niemiecka okupacja skończyła się dla Mszczonowian 16 stycznia 1945 r., czyli dzień wcześniej niż dla mieszkańców stolicy.

Do końca lat pięćdziesiątych XX wieku w Mszczonowie panowała stagnacja. Powolny rozwój miasta zapoczątkowała dopiero lokalizacja dwóch zakładów przemysłowych. Jednak prawdziwy rozkwit Mszczonowa nastąpił po zakończeniu PRL-u, kiedy to samorządy w związku z demokratyzacją kraju, mogły się w końcu poczuć rzeczywistymi gospodarzami na swoim terenie. Obecnie miasto jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce.

Zabytki

Atrakcją turystyczną pod Warszawą jest Kaflarnia w Mszczonowie. Jest to XIX-wieczny dworek wł. rodziny Czarneckich, obecnie wykorzystywany jako obiekt mieszkalny.

Gmina Mszczonów jest położona w zachodniej części województwa mazowieckiego, na dawnym trakcie śląskim. Jeszcze wcześniej przez te tereny przebiegał szlak bursztynowy.

Niestety usytuowanie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych sprawiło, że Mszczonowa nie ominął żaden najeźdźca. Niszczyły go wszystkie wrogie armie przemieszczające się po terenie Mazowsza. Wiele cennych obiektów architektonicznych pochłonęły także duże pożary, które tylko w XIX wieku trawiły miasto aż kilkakrotnie.  Jednak najokrutniej obeszli się z Mszczonowem hitlerowcy burząc ponad 80% jego zabudowy, w tym okazały ratusz wybudowany w 1825 r.. Podczas II w. św. miasto nad Okrzeszą poniosło procentowo takie same straty jak Warszawa. Pomimo przeciwności losu w Mszczonowie i jego okolicy zachowało się jednak kilka ciekawych, zabytkowych obiektów:

 • RATUSZ MIEJSKI w Mszczonowie
  Obecnie użytkowany Ratusz mszczonowski został wybudowany w 2007 r. Stanął na miejscu swojego XIX -  wiecznego poprzednika, którego Niemcy spalili  w 1939 r., a następnie dokończyli dzieła jego zniszczenia, burząc go doszczętnie w roku 1944.
 • IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ w Mszczonowie
  Powstała dzięki współpracy samorządu i lokalnej grupy pasjonatów historii, którzy nie tylko wyeksponowali w niej swoje zbiory, ale także merytorycznie i fizycznie angażowali się  w jej tworzenie. Izba składa się z czterech sal tematycznych.
  Pierwsza, wrześniowo - okupacyjna zawiera zabytki  i opracowania związane z najtragiczniejszym okresem  w dziejach Mszczonowa, jakim była wojna 1939 r. oraz okupacja hitlerowska.  W tym czasie zginęła połowa mieszkańców miasta, a jego zabudowa uległa zniszczeniu w 80-85%.
  Druga sala poświęcona została mszczonowskiemu rzemiosłu, które od wieków decydowało o kierunkach rozwoju Mszczonowa i stanowiło podstawę jego gospodarki. W trzeciej sali, nazwanej salą sław, znaleźć można pamiątki po tych mieszkańcach Ziemi Mszczonowskiej, którzy swoimi talentami  rozsławiali ją w Polsce i na świecie. Czwarta sala-to przedwojenna,   zrekonstruowana izba  mieszkalna, wyposażona w tzw. mszczonowskie meble, jakie powstawały w lokalnym zagłębiu rzemieślniczym.  Warto zaznaczyć, że równolegle z Izbą Pamięci Ziemi Mszczonowskiej sukcesywnie tworzony jest  internetowy serwis nazwany Wirtualnym Muzeum Ziemi Mszczonowskiej.
 • KIRKUT w Mszczonowie
  Od ok. XVII w. do lat 40-tych XX w. Mszczonów zamieszkiwali oprócz Polaków, także Żydzi. Ze wszystkich pozostałości świadczących o ich istnieniu na tych terenach świadczy kirkut, na którym do obecnych czasów przetrwało jedynie kilkadziesiąt macew – pozostałe wykorzystali Niemcy do umacniania brzegów rzeki. Najstarsza z nich pochodzi z roku 1772 (kolejne z lat 1778, 1784 oraz 1788). U schyłku XX w. nekropolię odrestaurowano z funduszy Renaty Singer, której ojciec pochodził z Mszczonowa oraz rabina Singera – potomka rabinów mszczonowskich w porozumieniu i współpracą z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W południowo-zachodniej części odbudowano ohel z 1873 r. – miejsce pochówku Arona Kohena ze Mszczonowa, syna Mojżesza – przewodniczącego sądu rabiniczego w Nadarzynie.
 • KAFLARNIA w Mszczonowie
  XIX wieczny dworek wł. rodziny Czarneckich , którego potoczna nazwa „kaflarnia” pochodzi od działającego jeszcze przed wojną na jego tyłach zakładu produkującego kafle piecowe. Zaraz po wojnie w kaflarni mieściło się mszczonowskie Liceum Ogólnokształcące. W chwili obecnej dworek służy, jako obiekt mieszkalny. Kaflarnia zachwyca swym niepowtarzalnym pięknem. Stylizowana na barok elewacja przyciąga spojrzenia osób przejeżdżających przez miasto.
 • KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W. ŚW. JANA CHRZCICIELA w Mszczonowie
  Jest to kościół murowany, jednonawowy, długi na 39 m, a szeroki na 12 m. Datę jego wybudowania trudno ustalić, ponieważ brak jest odpowiednich źródeł historycznych. Pierwsze wzmianki sięgają 1324 r. Pierwotny kościół uległ jednak zniszczeniu podczas pożaru miasta w 1800 r. Obecna bryła została wykonana w stylu toskańskim wg projektu architekta Tournelle’a. Sufit kościoła jest drewniany, pokryty tynkiem i ozdobiony polichromią z 1814 r. przez ks. dziekana Antoniego Zakrzewskiego, a odnowiony w latach 1962-64. Wewnątrz kościoła są cztery ołtarze drewniane i jeden z marmuru. Na ścianach pod chórem, w kaplicach i w kruchcie znajdują się epitafia. Na zachodniej ścianie świątyni od strony kościelnego cmentarza, znajduje się tablica pamiątkowa rozstrzelanych przez Niemców w dniu 11 listopada 1939 r. śp. ks. kanonika Józefa Wierzejskiego, lekarza Stanisława Zarachowicza i burmistrza Mszczonowa Aleksandra Tańskiego. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał w niedzielę 4 listopada 1973r. roku JE. Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski.
 • DWÓR I PARK DWORSKI W BADOWO-MŚCISKACH w Mszczonowie
  Wybudowany na początku XIX w. najpierw był własnością rodziny Pstrokońskich, następnie Ignacego Wieszczyckiego. W 1910 założono wokół dworu park krajobrazowy wg projektu Edwarda Ciszkiewicza – twórcy m.in. Parku im. Paderewskiego w Warszawie. Podczas okupacji hitlerowskiej dwór był głównym ośrodkiem walk podziemnej AK, a także służył jako szpital wojenny dla rannych partyzantów. W tym domu została również wydrukowana nielegalnie książka „Historia Kościoła Katolickiego w Polsce”. Dwór został po latach odbudowany przez najstarszą wnuczkę Wieszczyckiego – Irenę z Kozickich wg projektu jej męża – Jana Polaka pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków.
 • DWOREK PIEKARY w Mszczonowie
  Dwór wraz z parkiem krajobrazowym i aleją lipową został wzniesiony na początku XIX w. w stylu klasycystycznym. Dworek jest murowany i otynkowany. W 1968 r. został nabyty przez rodzinę Marczewskich. Powstał na planie prostokąta, posiada portyk z dwóch par kolumn toskańskich.
 • PAŁAC WRĘCZA w Mszczonowie
  Pałac, który należał do rodziny Kossakowskich, jest najstarszą budowlą obecnej Wręczy. Niestety bryła budynku pochodząca z XIX w. jest obecnie bardzo zniszczona – pozostały jedynie ruiny po szlacheckim dworze w parku we Wręczy. Pałac dwupiętrowy, murowany, był budowany w stylu gotyku romantycznego z drewnianym balkonem nad głównym wejściem. W 1881 r. pałac przejęła rodzina Chrapowickich i służył jako letnia siedziba hrabiny Marii Chrapowickiej. W latach 1919-1923 dekretem państwowym zarekwirowano 4 pokoje pałacowe na potrzeby miejskiej szkoły, którą ostatecznie przeniesiono do budynku folwarcznego na podwórzu.
  Pałac we Wręczy był rezydencją bardzo luksusowo wyposażoną m.in. w bibliotekę, biały fortepian i kaplicę. Natomiast wokół pałacu rozciągał się rozległy park i staw rybny. Niestety po II wojnie światowej zaczęto rozgrabiać wszystkie dobra, wycięto starodrzew parku, natomiast w latach 70-tych zaczęto nawet kraść cegły. Obecnie pozostały jedynie resztki pałacu otoczone zaroślami.
 • KAPLICZKA ŚW. ONUFREGO W CIEMNO-GNOJNEJ w Mszczonowie
  Na granicy Gnojnej  znajduje się zabytkowa kapliczka Św. Onufrego, pamiętająca czasy wolnych elekcji. Przypuszczalnie zbudowała ją okoliczna drobna szlachta biorąc sobie świętego za patrona i obrońcę. Na kapliczce znajduje się bardzo zniszczony napis: „Św. Onufry módl się za nami ludopachołkami"  oraz   data: 17... (prawdopodobnie... 33), Data ta świadczy o tym, że kapliczka powstała przed podwójną elekcją: Stanisława Leszczyńskiego i Augusta III.
 • DWOREK GNOJNA w Mszczonowie
  Pierwsze wzmianki dotyczą roku 1863 (powstanie styczniowe) i popowstaniowych  represji, a dokładniej dotyczą świerku, na którym powieszono kilku powstańców i rządcę dworku. Świerk ten znajduje się po wschodniej stronie dworku. Do I w. ś. posiadłość w Gnojnie należała do dziedzica  Biernadzkiego,  który sprzedał ją państwu Bieleckim, a sam udał się do Warszawy. Dopiero wtedy majątek znalazł troskliwych opiekunów. Od 1989 r. posiadłość znajduje się w prywatnych rękach.
 • KOŚCIÓŁ P.W. ŚWIĘTEJ TRÓJCY w Lutkówce
  XVIII wieczna świątynia w Lutkówce jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów  sakralnych na Mazowszu. Świątynia jest prawdziwą architektoniczną perełką i z pewnością jest godna obejrzenia. Równie ciekawa jest jej historia. Dokładnie nie wiadomo, kiedy powstała Rzymsko-Katolicka Parafia Świętej Trójcy w Lutkówce. Nie zachowały się żadne dokumenty  archiwalne mówiące o tym wydarzeniu. Drewniany kościół, który obecnie służy parafii został wzniesiony lub odrestaurowany w 1744 r., a świadczy o tym kamienna kropielnica z wykutą datą, która stoi przy wejściu do świątyni. Biorąc jednak pod uwagę styl budowy i daty na kilku starych grobowcach przyjąć należy, że świątynia powstała o wiele wcześniej, bo już w XVI w.
 • ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY w Osuchowie
  W XV w. Osuchów wraz z drewnianym dworem i okolicznymi gruntami należał do rodziny Radziejowskich. Pałac w stylu neorenesansowym (w miejsce drewnianego dworu) został wzniesiony w drugiej połowie XIX w. przez Feliksa Wołowskiego. W latach 1918-1927 dobudowano do pałacu dwa boczne aneksy, portyk z tarasem i zmodyfikowano wnętrza.  Od wprowadzenia reformy państwowej (okres PRL-u), kiedy to zespół pałacowo-parkowy przeszedł na własność skarbu państwa, działały w nim kolejno: szkoła podstawowa, poczta i mieszkania prywatne. Obecnie w zabytkowym pałacu mieści się Centralny Ośrodek Szkoleniowy ZUS.
 • KOŚCIÓŁ P.W. ŚWIĘTEGO STANISŁAWA, BISKUPA I MĘCZENNIKA w Osuchowie
  Kościół został zbudowany w połowie XIX w. z funduszy hrabiego Wołowskiego.  Kościół zbudowany w stylu neogotyckim, trójnawowy i posiada trzy ołtarze oraz ambonę ze starej kaplicy. Zabytkowa świątynia została niedawno poddana generalnemu remontowi. Wzmocniona została  skarpa, na której stoi kościół, a wokół odnowionej świątyni wybudowano Drogę Krzyżową Narodu Polskiego.
  Tuż obok grobu właściciela dóbr Osuchowskich i budowniczego kościoła, wystaje spod ziemi dziwny głaz, na którego powierzchni widać wyraźny odcisk dziecięcej stopy. Odcisk ma czarną połyskliwą  barwę i nigdy nie porasta mchem (mech jest widoczny na pozostałej części kamienia). Jak głosi legenda ślad ten pozostawiła dla swej matki zmarła córka jako dowód na to, że trafiła do nieba i nie cierpi po śmierci.

 

Do góry

Mszczonów - walory przyrodnicze

Przez gminę Mszczonów przepływa rzeczka Okrzesza, biorąca swój początek w pobliżu wsi Badowo Górne około 4 km na południe od miasta. Ma ona około 13 km długości i uchodzi do Pisi Gągoliny w granicach administracyjnych miasta Żyrardowa.

 Na terenie gminy Mszczonów znajdują się 3 rezerwaty przyrody:

 • Rezerwat leśny „Grądy Osuchowskie

Rezerwat o powierzchni 99,75 ha został utworzony w 1982 r. Grądy Osuchowskie znajdują się na terenie Leśnictwa Osuchów, które wchodzi w skład Nadleśnictwa Grójec. Rezerwat został utworzony w celu ochrony różnorodnych zbiorowisk grądowych oraz boru bagiennego o charakterze reliktowym. Typowe dla grądów są m.in.: dęby, graby, jesiony, lipy, wiązy i klony. W rezerwacie znajduje się również dobrze zachowany starodrzew około 100-letniej sosny. Dziesiątą część powierzchni rezerwatu stanowią bagna.

 • Rezerwat „Stawy Gnojna”

Rezerwat Faunistyczny Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich to pierwszy na terenie Polski rezerwat powołany z inicjatywy prywatnych właścicieli, którzy na jego utworzenie dobrowolnie przeznaczyli własne grunty.

Rezerwat rodzaju łąkowo–wodnego, został założony w 2004 r. i zajmuje powierzchnię 19,35 ha. Rezerwat odgrywa kluczową rolę w tzw. lokalnym systemie korytarzy ekologicznych, jednak jego największym bogactwem są bez wątpienia występujące na jego terenie ptaki. Na terenie dawnych stawów rybnych Gnojny stwierdzono, aż 100 różnych gatunków ptaków, z czego 55 ma tam swoje miejsca lęgowe. Trzy spośród gatunków ptaków występujących w Gnojnie figurują w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, a dziewięć wymienionych jest w Dyrektywie Ptasiej EWG. Rezerwat jest też ostoją 13 gatunków ssaków, w tym: piżmaka, łasicy, tchórza zwyczajnego, wydry oraz lisa oraz płazów: żaby wodnej, trawnej i moczarowej, rzekotka drzewnego oraz kumaka nizinnego i ropuchy szarej.

Rezerwat może się też poszczycić ciekawą florą. Występująca na jego terenie naręcznica grzebieniasta i goździk pyszny uznawane są za narażone wyginięciem w skali całego kraju, zaś 14 innych gatunków jest zagrożonych wymarciem na terenie środkowej Polski.

 • Stawy Św. Anny

Przepiękne dwa zbiorniki wodne położone są pośród lasów. Większy z dwóch stawów jest miejscem wodnego wypoczynku z szeroką plażą. Korzystają też z niego wędkarze. Drugi, mniejszy staw to rezerwat przyrody, a kąpiel oraz wędkowanie są w nim całkowicie zabronione. Zbiornik ten jest oazą wszelkiego ptactwa i ryb.

Patronką stawów jest Święta Anna, której figura wznosi się przy większym z dwóch zbiorników.

Stawy św. Anny zasilają ze swych źródeł przepływającą obok Pisię Gągolinę, której źródła znajdują się w nieodległym Dwórznie.

 

W Mszczonowie i w jego okolicy znajduje się łącznie 28 pomników przyrody, w tym m.in.:

 

 • Ciemno-Gnojna:
  • Głaz narzutowy 8,4 x 0,8 m
 • Mszczonów:
  • Lipa drobnolistna na terenie cmentarza, obwód pnia: 365 cm
 • Osuchów:
  • Aleja lipowa wzdłuż drogi z Osuchowa do wsi Badowo-Dański i do wsi Lutkówka (ok. 200 drzew w wieku 120-130 lat);
  • 5 dębów szypułkowych na terenie Zespołu pałacowo-parkowego w Osuchowie;
  • Jesion wyniosły na terenie Zespołu pałacowo-parkowego w Osuchowie, obwód pnia: 355 cm;
  • 2 lipy drobnolistne na terenie Zespołu pałacowo-parkowego w Osuchowie;
  • Platan klonolistny na terenie Zespołu pałacowo-parkowego w Osuchowie, obwód pnia: 470 cm;
  • Wiąz szypułkowy na terenie Zespołu pałacowo-parkowego w Osuchowie, obwód pnia: 600 cm.

 

Do góry

Mszczonów - szlaki turystyczne

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mszczonowie od 2010 r. administruje produktem turystycznym „Weekend z Termami Mszczonów”, który integruje ofertę Kompleksu Basenów Termalnych z ofertą aktywnego wypoczynku, przy wykorzystaniu wyznaczonych i oznakowanych tras turystycznych.

Przy kompleksie basenów termalnych działa także punkt informacji turystycznej oraz wypożyczalnia rowerów i kijków do nordic walking.

 

Wyznaczone i oznakowane szlaki piesze / nordic walking

 

 • Trasa „Ulicami Mszczonowa”

kolor pomarańczowy (4 km)

Mszczonów – Mszczonów

Warto zobaczyć - Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Kaflarnia, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, Ratusz Miejski.

 

 • Trasa „Św. Anny”

kolor czerwony (14 km)

Mszczonów – Stawy Św. Anna - Zbiroża – Mszczonów

Warto zobaczyć - Stawy Św. Anny

 

 • Trasa „W stronę Rezerwatu Stawy Gnojna”

kolor niebieski (12 km)

Mszczonów – Stawy Gnojna (Ciemno Gnojna) – Mszczonów

Warto zobaczyć - Dworek w Gnojnej, Rezerwat Stawy Gnojna.

 

Wyznaczone i oznakowane trasy rowerowe

 

 • Szlakiem „Pisi Gągoliny”

kolor żółty (46 km)

Mszczonów – Radziejowice – Żyrardów – Mszczonów

Warto zobaczyć - Dworek Gnojna, Rezerwat "Stawy Gnojna", Kapliczka św. Onufrego w Ciemno-Gnojnej, klasycystyczny Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza w Radziejowicach, Zabytkowa Aleja Lipowa w Radziejowicach, Zespół Pałacowo-Parkowy w Radziejowicach (Pałac, Dworek Modrzewiowy, Kuźnia, Stajnia), Zalew Hamernia, Rezerwat "Dąbrowa Radziejowska", Zalew Żyrardowski, Park im. Karola Dittricha z Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, XIX-wieczna osada fabryczna w Żyrardowie.

 

 • Trasa „Traktem Tarczyńskim”

kolor czarny (15 km)

Mszczonów – Grzegorzewice – Mszczonów

Warto zobaczyć - Pałac Adwokatury, stawy hodowlane w Grzegorzewicach.

 

 • Trasa „Śladem rzeki Korabiewki”

kolor niebieski (40 km)

Mszczonów – Korabiewice - Olszanka – Puszcza Mariańska (rezerwat Puszczy Mariańska) – Mszczonów

Warto zobaczyć - Wieś Korabiewice, Kościół pw. św. Matki Bożej Anielskiej w Korabiewicach, wieś Olszanka, zabytkowy budynek L.O. im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, Zespół Kościelno-Klasztorny Ojców Marianów w Puszczy Mariańskiej, Senatorówka - siedziba Nadleśnictwa Radziwiłłów, Rezerwat leśny Puszcza Mariańska.

 

 • Trasa „W stronę Rezerwatu Grądy Osuchowskie”

kolor zielony (38 km)

Mszczonów – Lutkówka – Osuchów – Mszczonów

Warto zobaczyć - Stawy św. Anny, Kościół pw. św. Trójcy w Lutkówce, Zespół Pałacowo - Parkowy w Osuchowie, Kościół pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, Rezerwat Grądy Osuchowskie.

 

 

 

 

Do góry

Mszczonów - noclegi

Hotele

Hotel Panorama ***
ul. Tarczyńska 109 a
(46) 857 60 60
marketing@hpm.com.pl

Motele/Zajazdy/Gościńce

Campingi/Pola biwakowe

Agroturystyka

Kwatery prywatne/Pokoje noclegowe

Hotel/Karczma U Wodnika
ul. Józefpolska 30
606 856 470
karczma@uwodnika.pl

Do góry

Mszczonów - gastronomia

Restauracje/Karczmy

Restauracja Kaskada
ul. Księcia Poniatowskiego 1
(46) 857 20 46

Hotel/Karczma U Wodnika
ul. Józefpolska 30
606 856 470
karczma@uwodnika.pl

Restauracja Accanto
ul. Północna 24
784 593 184

Restauracja&Cafe Retrospekcja
ul. Północna 24/1
785 051 535

Restauracja - Karczma - Cafe SOLE
Adamowice, ul. Styropianowa 2
(46) 857 30 74
info@karczma-sole.pl

Pizzerie/Bary szybkiej obsługi

Bar Kebab
ul. Nowy Rynek 6
696 226 804

Bar SAJGONKA
ul. Sienkiewicza 27 B
509 746 431

Bar SAJ-GON
ul. Warszawska 40
787 476 849

Kebab
ul. Nowy Rynek 3
723 943 565

Kurczak Z Rożna U Mańka
ul. Nowy Rynek 3
(22) 664 72 01

Kurczak z rożna U Emilki
Nowy Rynek 3

Pizzeria Familijna
ul. Północna 6 A
(46) 857 30 90

Pizzeria Margherita Mszczonów
ul. Nowy Rynek 9
(46) 857 27 90

Pizzeria Bar MIKA
ul. Nowy Rynek 9

Kawiarnie/Herbaciarnie/Winiarnie

Restauracja&Cafe Retrospekcja
ul. Północna 24/1
785 051 535

Cafe Club Rafał Górecki
ul. Warszawska 6 /8
(46) 857 76 36

Cukiernie

Piekarnia/Cukiernia
ul. Tarczyńska 5
(46) 857 13 34

Wyroby Cukiernicze
ul. Nowy Rynek 19
(46) 857 20 49

Puby/Kluby/Pijalnie

Avocado Club
ul. Warszawska 6/8
601 482 474

Cafe Club Rafał Górecki
ul. Warszawska 6 /8
(46) 857 76 36

Kawiarnia Las Vegas Bee-Fee Sp. z o.o.
ul. Nowy Rynek 2

PUB 66
ul. Malinowa 12 lok. 34
798 756 627

Catering/Dom weselny

Do góry

Mszczonów - sport i rekreacja

Na terenie Mszczonowa i w jego okolicy organizowane są takie imprezy sportowe jak:

 • Grand Prix Tenisa Stołowego,
 • Halowe Turnieje Piłki Nożnej (styczeń)
 • Turniej Siłowy o Puchar Burmistrza Mszczonowa (styczeń)
 • Zimowy Turniej Łyżwiarski (styczeń)
 • Międzywojewódzki Turniej Hokeja na hali kat. Młodzik, Junior Młodszy (marzec)
 • Wiosenne Biegi Przełajowe w Osuchowie (kwiecień)
 • Turniej Szachowy o Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta (wrzesień)
 • Lekkoatletyczne Mistrzostwa Miasta Mszczonowa w Osuchowie (wrzesień)

Do innych, wartych uwagi form rekreacji i miejsc aktywnego wypoczynku należą również:

 • Wycieczki krajoznawcze piesze i rowerowe (przejdź do szlaki turystyczne Mszczonowa),
 • Tereny wypoczynkowe – Stawy Św. Anny,
 • Kompleks Basenów Termalnych w Mszczonowie,
 • Hala sportowa w Mszczonowie,
 • Boiska Orlik.

Ośrodek Sportu i Rekreacji

O ofertę w zakresie sportowo i aktywnego wypoczynku dba m.in.: Ośrodek Sportu i Rekreacji, który administruje obiektami:

 • Termy Mszczonów,
 • Hala sportowa,
 • Boiska Orlik.

Kompleks Basenów Termalnych w Mszczonowie

Największą atrakcją od kilku lat jest Kompleks Basenów Termalnych w Mszczonowie. Jest to kompleks zespołu obiektów wykorzystujący wodę termalną wydobywaną z głębokości 1714 m. Temperatura wody termalnej mierzona na powierzchni wynosi 42,5°C. W skład kompleksu wchodzą m.in. dwa baseny całoroczne z surową wodą termalną połączone kanałem (w tym jeden basen zewnętrzny), basen rekreacyjny z uzdatnioną wodą termalną z dwoma zjeżdżalniami, sztuczną rzeką, masażami i leżankami, basen sportowy o wymiarach 25x12,5m, brodzik dziecięcy, antypoślizgowa fontanna chłodząca. Ponadto kompleks posiada wydzieloną plażę, dwurzędową trybunę dla widzów, plażę trawiastą z placem zabaw i boiskami do siatkówki plażowej oraz zadaszone sztuczne lodowisko.

Ośrodek prowadzi również wypożyczalnię rowerów oraz kijków nordic walking.

Kompleks Basenów Termalnych
96-320Mszczonów, ul. Warszawska 52
Tel./fax. (46) 857-87-81
e-mail: termy@termy-mszczonow.eu
www.termy-mszczonow.eu 

Stawy Św. Anny

Miejscem służącym rekreacji w okolicy Mszczonowa są m.in. tzw. Stawy Św. Anny. Są to przepiękne dwa zbiorniki wodne położone pośród lasów. Większy z dwóch stawów Świętej Anny jest miejscem wodnego wypoczynku z szeroką plażą. Korzystają też z niego wędkarze. Drugi, mniejszy staw to rezerwat przyrody i kąpiel oraz wędkowanie są w nim całkowicie zabronione. Ten zbiornik jest oazą wszelkiego ptactwa i ryb. Oba stawy oddziela grobla, z której często korzystają spacerowicze. Dla grup zorganizowanych jest także wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska.

Hala Sportowa OSiR

Natomiast Hala Sportowa OSiR dysponuje m.in. wielofunkcyjnym boiskiem głównym (piłka ręczna, koszykówka, piłka siatkowa, piłka nożna, tenis ziemny), siłownią, małą salą do ćwiczeń korekcyjnych i aerobicu, a także sauną. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 hala wykorzystywana jest jako sala gimnastyczna przez miejscowe szkoły: podstawową i gimnazjum. Po godzinie 16.00 oraz w weekendy od 10.00 do 22.00 udostępniana jest komercyjnie osobom prywatnym, zakładom pracy, stowarzyszeniom.

Weekend z Termami Mszczonów

Ośrodek Sportu od 2010 r. administruje produktem turystycznym „Weekend z Termami Mszczonów”, który integruje ofertę Kompleksu Basenów Termalnych z ofertą aktywnego wypoczynku, przy wykorzystaniu wyznaczonych i oznakowanych tras turystycznych.

Hala sportowa OSiR w Mszczonowie
96-320 Mszczonów, ul. Szkolna 1
tel. (+48 46) 857-25-05
fax. (+48 46) 857 87 81
e-mail: termy@termy-mszczonow.eu
osir@mszczonow.pl

Do góry

Mszczonów - kultura

Najważniejsze imprezy kulturalne w Mszczonowie i okolicy organizuje Mszczonowski Ośrodek Kultury:

 • Gminnych Przeglądów Przedstawień Jasełkowych (styczeń)
 • Spotkań Artystycznych Szkół - eliminacji miejsko-gminnych - konkursu piosenki, recytacji, przedstawień teatralnych, konkursu plastycznego (marzec)
 • Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (eliminacji miejskich)
 • Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja (maj)
 • Gminnego Konkursu Tańca o nagrodę Dyrektora Mszczonowskiego Ośrodka Kultury w Mszczonowie (maj)
 • Jarmarku Mszczonowskiego - imprezy plenerowej połączonej ze świętem miasta (czerwiec)
 • Odpustu w Lutkówce (sierpień)
 • Inscenizacji historycznej w rocznicę Bitwy Mszczonowskiej (wrzesień)
 • Gminnych Dożynek w Osuchowie (wrzesień)
 • Gminnych Zawodów Szachowych o Nagrody Przewodniczącego Rady Miejskiej (wrzesień)
 • Spotkania z piosenką „Struna” (listopad)

Inscenizacja historyczna w rocznicę Bitwy Mszczonowskiej

Jedną z najważniejszych imprez kulturalnych jest inscenizacja historyczna organizowana na Placu Piłsudskiego w rocznicę Bitwy Mszczonowskiej z 10. Września 1939 r. - starcia pomiędzy żołnierzami 31 pułku Strzelców Kaniowskich, a oddziałami XVI Korpusu Pancernego Wehrmachtu. Projekt imprezy tworzy samorząd Mszczonowa przy współudziale miejscowej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Strzelcy 31 pułku piechoty”, a także mszczonowskich instytucji i organizacji społecznych. W inscenizacji biorą udział m.in. członkowie grupy rekonstrukcyjnej ze „Stowarzyszenia Strzelców Kaniowskich”, co zapewnia zarówno rozmach, jak i dynamikę całemu wydarzeniu, na które tłumnie ściąga liczna publiczność. Zwycięstwo „Zielonych diabłów” (tak nazwali niemieccy żołnierze polski pułk Kaniowszczyków) było jednym z nielicznych polskich zwycięstw podczas kampanii wrześniowej 1939 r. Dodajmy, iż polscy żołnierze za bitwę mszczonowską otrzymali Krzyż Virtuti Militari.

W trakcie widowiska odtwarzane są kluczowe epizody bitwy mszczonowskiej. Front ratusza stanowi scenę historycznego przedstawienia, zaś wzdłuż kamienic po stronach – wschodniej, południowej i północnej placu – znajdują się miejsca dla publiczności. Miejscowi pasjonaci historii - włączając się w realizację rekonstrukcji miejscowych działań wojennych z września `39- pragną wcielać w życie ideę tzw. „żywego muzeum”. Ich zdaniem nie można poprzestać na stworzeniu nawet najlepszej ekspozycji pamiątek z dziejów Mszczonowa, ale trzeba historię miasta popularyzować wychodząc z różnego rodzaju inicjatywami wprost do mieszkańców i turystów.

 OBIEKTY I INSTYTUCJE KULTURY W MSZCZONOWIE I OKOLICY

 • Mszczonowski Ośrodek Kultury
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie
 • Cech Rzemiosł Różnych w Mszczonowie

Mszczonowski Ośrodek Kultury

Główną instytucją, która dba o rozwój kultury na terenie Mszczonowa i jego okolic jest Mszczonowski Ośrodek Kultury. W ramach jego działalności powstało także kino oraz Uniwersytet III wieku, a także szereg sekcji dla dzieci i młodzieży, w tym m.in. sekcja plastyczna, teatralna, filmowa, rytmiczna, muzyczna, taneczna, itp.

Ponadto Mszczonowski Ośrodek Kultury jest organizatorem najważniejszych wydarzeń w tej okolicy.

Mszczonowski Ośrodek Kultury
96- 320 Mszczonów, ul. Warszawska 33
tel/fax : 0-46 857 16 63,
mok@mszczonow.pl

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie

Na terenie gminy działa również Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie
96-320 Mszczonów, ul. Szkolna 3,
tel. (46) 857-13-46,
e-mail: biblioteka@mszczonow.pl,
www.biblioteka.samorzad.pl

Cech Rzemiosł Różnych w Mszczonowie

Organizowaniem miejskiego życia kulturalno-rozrywkowego zajmuje się także Cech Rzemiosł Różnych. Jest to organizacja, która utrzymuje tradycje rzemieślnicze Mszczonowa. Mszczonów leżący na szlaku bursztynowym od początku swojego istnienia był znany z drobnej wytwórczości i handlu. Jednak ze względu na tragiczną historię miasta (wielokrotne zniszczenia, pożary, itp.), nie przechowały się żadne dokumenty określające działalność kowali, szewców, stolarzy i innych. Członkowie obecnego cechu dbają o patriotyzm regionu, kultywują tradycje oraz organizują różne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Cech Rzemiosł Różnych w Mszczonowie
ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów
Tel. (46) 857-10-06

 

Do góry

Mszczonów - legendy i ciekawostki

W każdej legendzie, nie ważne jak fantastycznej, tkwi ziarenko prawdy. Czasami udaje nam się ujrzeć jej blask.

Bram Stoker, Dracula

Mszczonów - jedno z najstarszych miast na Mazowszu

Mszczonów jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Prawa miejskie nadał mu 22.03.1377 r. książę mazowiecki Ziemowit III. Mszczonów od początku swego powstania leżał na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych. To tędy wiódł sławny szlak bursztynowy oraz trakt śląski.

Skąd pochodzi nazwa wsi Ciemno-Gnojna?

Właśnie w tamtych okolicach miało podobno kiedyś dojść do bitwy, w trakcie której Jan III Sobieski rozbił podjazd tureckiej armii. Zwycięstwo Polaków było możliwe dzięki temu, że naszemu rycerstwu słońce świeciło aż o trzy godziny dłużej niż Turkom, którzy podobno musieli bronić się w zupełnych ciemnościach /stąd nazwa wsi/.

Druga wersja tej samej legendy mówi o bitwie ze Szwedami. Nie wiadomo kto tym razem dowodził polskimi wojskami, w każdym bądź razie Polacy tak sprawnie uwinęli się ze swym przeciwnikiem, że ciała poległych Szwedów zasłały całe pole, a nie pochowane zbyt szybko przyczyniły się do nadania miejscowości, pod którą doszło do starcia, nazwy Gnojna. Rolnicy ze wsi Gnojna do dzisiaj jeszcze – na potwierdzenie tej opowieści - odnajdują w trakcie prac polowych stare kule armatnie, a także przeróżne części XVII-wiecznego uzbrojenia.

Pobyt Jana III Sobieskiego w Mszczonowie

Jan III Sobieski pojawia się w miejscowych opowieściach przy okazji swego pochodu na Wiedeń. Prawdopodobnie zatrzymał się na krótki popas na skraju miasta pod rozłożystym dębem. Dąb ten niestety nie dotrwał do naszych czasów, ale wiemy za to gdzie rósł. Teraz w tym miejscu stoi kapliczka, która najpierw wykonana była z drewna, natomiast później przebudowano ją używając do tego solidnej czerwonej cegły. Mowa tu oczywiście o kapliczce stojącej przy skrzyżowaniu ulic Tarczyńskiej z Warszawską.

Cudowne samoodnawianie się obrazów z wizerunkiem Matki Bożej

Kiedyś na  krzyżu  stojącym  przy skrzyżowaniu  ulic Tarczyńskiej i Dworcowej w Mszczonowie ktoś zawiesił obraz  przedstawiający Matkę Bożą Częstochowską. Po krótkim czasie obraz z powodu deszczów i słońca wyblakł, ogólnie uległ daleko posuniętemu zniszczeniu w wyniku działania czynników pogodowych. Wisiał tak niepozorny i zaniedbany i nikt wtedy nie przypuszczał, że związana z nim będzie tak cudowna historia. A wszystko z powodu zdarzenia, do którego doszło w pamiętnym 1956 r. Odnowione wtedy zostały przez prymasa Wyszyńskiego „Śluby Jana II Kazimierza i Stanów Rzeczypospolitej zaprzysiężone imieniem Narodu przed cudownym obrazem NP Łaskawej w Katedrze Lwowskiej 1 kwietnia 1656 roku”. Zaraz po uroczystościach w wielu miejscowościach w całej Polsce odnotowano przypadki cudownego samoodnawiania się obrazów przedstawiających wizerunek Matki Bożej. Takiemu właśnie samoodnowieniu uległ również mszczonowski obraz zawieszony na krzyżu. Twierdzono wtedy powszechnie, że jest to widoczny znak tego, iż nie tylko Polacy odnowili śluby względem swej Królowej, ale i ona nie zapomniała o narodzie, który po raz kolejny powierzył się jej opiece.      

Zagadkowy ślad stopy na głazie w Osuchowie

Tuż przy zabytkowym kościele parafialnym w Osuchowie – Kościele p.w. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, znajduje się kamień, na którym widać odcisk małej stopki. Odcisk ma czarną połyskliwą barwę i nigdy nie porasta mchem, który jest widoczny na pozostałej części kamienia. Odcisk ma zaledwie kilka centymetrów i jak głosi legenda został uczyniony przez ducha zmarłej przed laty dziewczynki. Dziecko to zmarło na skutek nieuleczalnej w tym czasie choroby. Matka dziewczynki strasznie rozpaczała po jej stracie. Jej ból był przeogromny i jak się wydawało nic nie było go w stanie uśmierzyć. Jednakże pewnej nocy we śnie dziewczynka odwiedziła swą cierpiącą matkę i poprosiła ją, aby już dłużej jej nie opłakiwała gdyż jest w raju i czuje się cudownie. Na potwierdzenie tych słów córka obiecała matce pozostawić ślad swej stopy na kamieniu leżącym przy kościele. Rano matka rzeczywiście znalazła obiecany we śnie ślad i tym samym ból jej został ukojony.

Butelka wina zamurowana w Ratuszu Mszczonowskim

Jeszcze przed wojną na mszczonowskim rynku stał okazały ratusz, wybudowany na początku XIX w. Akt erekcyjny pod jego budowę wmurowano w 1825 r., a razem z nim kilka ówczesnych monet i butelkę przedniego wina. Magistrat został zniszczony w 1939 r., a jego ruiny zostały rozebrane w 1953 r. W trakcie rozbiórki robotnicy odnaleźli szacowny dokument, a wraz z nim butelkę 128-letniego wina. Przedsiębiorczy pracownicy akt i monety przekazali miejskim władzom, natomiast trunek wypili, a właściwie zjedli gdyż wysokoprocentowy napój sprzed lat miał konsystencję galarety. Jak się później okazało „koneserzy” mieli z powodu tego wina problemy. Nie dość, że tego dnia popili się jak..... na budowlańców przystało i nie dokończyli rozpoczętej pracy, to jeszcze - jakby tego przestoju było im mało - nie byli w stanie dojść do siebie przez kolejne trzy dni, gdyż stan upojenia powracał co rano zaraz po wypiciu choćby najmniejszej nawet ilości jakiegokolwiek płynu.                                                                                           

Sprawa ta – co ciekawe - ma mieć podobno swój dalszy ciąg, a to za przyczyną obecnych władz miejskich. W Mszczonowie wybudowano nowy ratusz, który stanął niemalże dokładnie w tym samym miejscu, co jego XIX-wieczny poprzednik. I tym razem podobnie jak to miało miejsce w 1825 r. obok aktu erekcyjnego w fundamencie budynku umieszczono monety i 2 butelki wina. Jedna zawierać będzie wytworny napój, druga natomiast negatywny symbol naszych czasów – wino ARIZONA. Czy za kilkaset lat Mszczonowianie poznają się na tym dowcipie?  Któż to może przewidzieć- jednego natomiast możemy być w 100% pewni, że doznania po każdym z tych trunków będą całkowicie odmienne.

Mściwy czy sprawiedliwy mszczonowski Ratusz?

Przepiękny budynek był prawdziwą ozdobą przedwojennego Mszczonowa. Spalony podczas kampanii wrześniowej podczas II w. ś., mimo swych okaleczeń, jeszcze przez niemalże całą okupację górował nad rynkiem. Jego kres przyszedł jednak późną jesienią 1944 r., kiedy to naziści spodziewając się sowieckiej ofensywy oczyszczali swe szlaki komunikacyjne i wyburzali wszystkie ruiny stojące blisko dróg. Wiele zabytkowych mszczonowskich kamienic zostało wtedy doszczętnie zburzonych.  Niemieccy saperzy podkładali ładunki wybuchowe pod ściany nośne i niszczyli jeden budynek po drugim. Sam ratusz nie poddał się jednak łatwo swym oprawcom. Po detonacji ku zdziwieniu żołnierzy nie zawalił się, jakby drwiąc sobie z ich wysiłków. Młody oficer zniecierpliwiony tą sytuacją chcąc zbadać, dlaczego mury wciąż stoją wszedł do środka i wtedy zupełnie niespodziewanie nastąpił jeszcze jeden wybuch. Ciężki strop przygniótł sapera doszczętnie miażdżąc mu nogi. Czy była to zemsta ratusza, symbolu niszczonego miasta, czy też zwykły przypadek? Podobno domy mają dusze, a więc odczuwają również emocje, a jak tu pozostać obojętnym, gdy ktoś morduje twe miasto.

Znalezione szczątki najstarszej mszczonowianki

W lipcu 1996 r. na jednej z posesji w pobliżu Urzędu Miejskiego odnaleziono szkielet kobiety. Wiadomość ta, wzbudzając wiele emocji obiegła miasto w ekspresowym tempie. Wiek pochówku młodej kobiety specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi ocenili na połowę XII wieku. Niewykluczone, że przypadkowo odnaleziona mogiła jest jedną z wielu rozsianych w tym rejonie. Można nawet przypuszczać, że na tym terenie mógł się kiedyś znajdować najstarszy mszczonowski cmentarz. Być może bliska odległość znaleziska od istniejącego obecnie „starego” cmentarza nie jest przypadkowa?

W okolicach Mszczonowa ukryta jest broń

Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. Mszczonów był dwukrotnie zajmowany przez oddziały Wehrmachtu. Jak twierdzą niektórzy z mszczonowian pamiętający tamte wydarzenia, nie wszystkim polskim żołnierzom udało się na czas opuścić miasto. Podobno spory oddział został zmuszony do zrzucenia mundurów i dalszego przedzierania się w kierunku stolicy już w cywilnych ubraniach. Żołnierze ci wcześniej zakopali swą broń w jednym z pobliskich lasów. Arsenał ten do tej pory czeka na swego znalazcę. Być może warto więc przeczesać okoliczne zagajniki z wykrywaczem metalu - niewykluczone, że komuś się poszczęści.

Polodowcowe pamiątki, czyli najstarsze zabytki ziemi mszczonowskiej

Mało kto wie, że w odległości około 15 km od Mszczonowa, w położonych przy trasie katowickiej Zawadach znajduje się olbrzymia polodowcowa pamiątka. Głaz narzutowy w Zawadach jest największym tego typu obiektem na Niżu Polskim. Ten prawdziwy okaz jest naprawdę godny obejrzenia. W okolicach Mszczonowa znajdują się jeszcze dwa podobnie „przerośnięte kamyki” - w Budach Mszczonowskich i w Ciemno Gnojnej. Wszystkie trzy głazy narzutowe są pomnikami przyrody nieożywionej i podlegają ochronie.

Historia nowej szkoły i starego pocisku

Ostatnie dziesięciolecie XX stulecia w Mszczonowie obfitowało w uroczystości wmurowywania kamieni węgielnych. Jeden z nich - ozdobna gilza pod budowę gimnazjum (11.11.2000 r.), w której umieszczono akt erekcyjny, została wykonana z łuski po pocisku artyleryjskim, który wystrzelony został w czasie wojny w kierunku Mszczonowa.  Czy to nie dziwne, że to co przed dziesiątkami lat przyczyniło się do niszczenia miasta, później stało się symbolem jego rozbudowy?  

Warto jeszcze zaznaczyć, że powstawaniu gimnazjum od samego początku towarzyszyły „wybuchowe” historie.  Przez pewien czas nadzór nad placem budowy sprawowali saperzy. Wprowadzenie nadzoru saperskiego okazało się konieczne po tym jak pod koniec września 2000 r. w jednym z wykopów budowlanych znaleziono pociski haubiczne z czasów II w. ś.  Pociski te były pamiątką po żołnierzach Wehrmachtu, którzy stacjonowali podczas okupacji w stojącej po sąsiedzku starej szkole podstawowej.

Kolosalne pieniądze dla mszczonowskiego stypendysty

Doktor Jan Józefecki natrafił na ciekawy dokument świadczący o tym, iż przyznawanie stypendiów dla szczególnie uzdolnionych młodych ludzi ma w Mszczonowie o wiele starsze tradycje niż się wszystkim mogło wydawać. Z treści tego dokumentu wynika, że w 1784 r. Magistrat Miasta Królewskiego Mszczonowa wyłożył 200 zł na wyprawę sławetnego Marcina Woyciechowskiego do Akademii Krakowskiej, gdzie miał on pobierać nauki sztuki lekarskiej.             Nie wiadomo niestety jak zakończyła się „ekspedycja sławetnego Marcina Woyciechowskiego do Krakowa na naukę”. Dla wyjaśnienia dodać należy tylko, że owe 200 złotych, w które wyposażono go na drogę stanowiło 1/10 część całorocznego budżetu miasta. Aby uświadomić sobie jak olbrzymia to była kwota wystarczy przyrównać ją do dzisiejszego miejskiego budżetu. Gdyby Marcin Wojciechowski udawał się na studia nie w XVIII wieku, ale na przełomie XX i XXI stulecia otrzymałby z miejskiej kasy aż 2 mln PLN. 

Kościół w Lutkówce przywieziony ze Wschodu?

Atutem tej niewielkiej wsi położonej w odległości 14 km na wschód od Mszczonowa oprócz pięknych lasów jest zabytkowy modrzewiowy kościółek. XVI-wieczna świątynia w Lutkówce jest najstarszym tego typu obiektem sakralnym na Mazowszu. Świątynia jest prawdziwą architektoniczną perełką i z pewnością jest godna obejrzenia. Przyglądając się jej jednak uważnie na pewno zauważymy, iż nie pasuje ona do mazowieckiego krajobrazu. Wieża kościółka jest jakby żywcem przeniesiona z kresów przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Nawet specjaliści dopatrują się w niej podobieństw do cerkwi. Możliwe, że budowniczy kościoła podpatrzył gdzieś na wschodzie takie rozwiązanie i później zastosował je przy budowie. Wszystko wskazuje jednak na to, że ze wschodu do Lutkówki przywieziono nie tylko zamysł takiego architektonicznego rozwiązania, ale cały(!) kościół, a właściwie cerkiew. Dawna świątynia w Lutkówce stała w zupełnie innym miejscu niż obecna. Podobno „zapadła się” ona przed setkami lat. Gdzie, dlaczego i kiedy to się stało - nikt już nie jest w stanie tego stwierdzić.

Odkryty majątek króla Jana Kazimierza w podmszczonowskiej wsi Czekaj

W 1962 r. jeden z rolników podmszczonowskiej wsi Czekaj podczas orki na polu, przypadkowo natknął się na naczynie pełne monet. Dopiero przybyli na miejsce dziennikarze Życia Żyrardowa zorientowali się, że pochodzą one z czasów panowania króla Jana Kazimierza. Można przypuszczać, że w niepewnym okresie szwedzkiego potopu w obawie przed rabunkiem mógł je ukryć jakiś bogaty szlachcic lub kupiec. Trzeba też niestety przypuszczać, iż najpewniej nie udało mu się wyjść cało z wojennej zawieruchy i dlatego też jego majątek musiał w podmszczonowskiej ziemi czekać na swego nowego właściciela przez następnych 300 lat.

Znaleziono osadę starszą od Biskupina

Pierwszego kwietnia w lokalnym radiu wyemitowano prima aprillisową informację, że w Mszczonowie odnaleziono pozostałości zabudowań, które są starsze od Biskupina. Ogromne było zdziwienie wśród ludzi, gdy w niespełna dwa tygodnie później na terenach przemysłowych miasta pracownicy firmy budowlanej faktycznie natknęli się na szczątki pradawnej osady. Grupa archeologów pod kierownictwem Piotra Świątkiewicza odkryła ślady sezonowej osady z okresu kultury trzcinieckiej – starszej o 1000 lat od Biskupina. Osadę założyli przed 3600 laty pasterze, którzy wybrali te tereny na letnie pastwiska dla swego bydła. Ostatecznie na podmszczonowskich błoniach odnaleziono ślady chaty prawdopodobnie konstrukcji plecionkowej i usytuowane przy nim palenisko, a także kilka fragmentów naczyń glinianych i krzemiennych narzędzi.

Do góry

Mszczonów - przydatne adresy

PUNKTY INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

Gminne Centrum Informacji
Mszczonów, ul. Żyrardowska 4
Tel./fax. (46) 857-30-71
www.gci.mszczonow.pl

Punkt Informacji Turystycznej Kompleks Basenów Termalnych
Mszczonów, ul. Warszawska 52
Tel./fax. (46) 857-87-81 w. 12
www.weekendztermami.eu

Gminne Centrum Informacji
Osuchów, ul. Piekarska 2
Tel./fax. (46) 857-42-93

KOMUNIKACJA

Dworzec PKS
Mszczonów, Mszczonów, Nowy Rynek

Postój Taxi
Mszczonów, Nowy Rynek
Tel. (46) 857 16 65

STACJE PALIW / AUTO-GAZ

Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. Stacja paliw
Mszczonów 3 Maja 1,
Tel. (46) 857 16 98

Stacja paliw Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A.
96-320 Mszczonów, Wymysłów
Tel. (46) 857 12 89

Shell
96-320 Mszczonów, Zbiroża 18

SZPTAL/POGOTOWIE RATUNKOWE/PRZYCHODNIE

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mszczonowie „Przychodnia Medycyna Rodzinna”
Mszczonów, ul. Maklakiewicza 3,
Tel./fax. (46) 857-16-56

Centrum Medyczne w Mszczonowie „Lekarz dla Ciebie”
Mszczonów, Pl. Piłsudskiego 1
Tel./fax. (46) 857-30-66

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Osuchowie „Medycyna Rodzinna”
Osuchów, ul. Piekarska 4
Tel./fax. (46) 857-44-72

INSTYTUCJE BEZPIECZEŃSTWA

Komisariat Policji w Mszczonowie
Mszczonów, Kościuszki 3
Tel. (46)  858-22-63; fax. 46 858 22 64

Ochotnicza Straż Pożarna w Mszczonowie
Mszczonów, Pl. Piłsudskiego 1
Tel. 46 857 12 08

OSP Bobrowce, ul. Środkowa 3
OSP Grabce Towarzystwo, ul. Strażacka 11
OSP Nosy Poniatki, ul. Główna 29
OSP Osuchów, ul. Strażacka 19
OSP Piekary, ul. Piekarska 51
OSP Wręcza, ul. Szkolna 1
OSP Zbiroża, ul. Okrężna 1, Tel. 607 706 013 

POCZTA

96-320 Mszczonów, ul. Północna 6 A, Tel./fax. (46) 857-12-31
96-323 Osuchów, ul. Piekarska 2, Tel. (46) 857-44-29
96-111 Kowiesy 86, Tel. 46 831-70-96

BANKOMATY / BANKI

PKO Bank Polski Oddział 1 w Mszczonowie / Bankomat
Mszczonów, Dworcowa 1
Tel. (46) 857-10-05

Bankomat Bank BPS, Dworcowa 1
Bankomat Euronet, Wschodnia 18
Bankomat Pekao SA, Sienkiewicza 26
Bankomat MR Bank SA, Warszawska 5

Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej Oddział w Mszczonowie
Mszczonów, Dworcowa 1
Tel. (46) 857-22-31

Bank Spółdzielczy w Mszczonowie
Mszczonów, Warszawska 5
Tel. (46) 857-16-96

APTEKI

Apteka Zdrowie
Mszczonów, Dworcowa 1
Tel. (46) 857-12-04

Apteka Na Północnej
Mszczonów, Północna 8a
Tel. (46) 857-14-56

Apteka Barbara Błaszczyk Witold Błaszczyk
Mszczonów, Narutowicza 5
Tel. (46) 857-10-29

Punkt Apteczny
Osuchów,
Tel. (46) 857-46-63

KOŚCIOŁY / WYZNANIA

Parafia rzymskokatolicka p.w. Św. Jana Chrzciciela
Mszczonów, ul. Kościelna 6
Tel. (46) 857-71-18

Parafia rzymskokatolicka p.w. Św. Ojca Pio
Mszczonów, ul. Tarczyńska 54/62
Tel. (46) 857-22-28

Parafia p.w. Św. Stanisława, biskupa i męczennika w Osuchowie
Osuchów, ul. Mszczonowska 29
Tel. (46) 857-44-70

Parafia p.w. Świętej Trójcy w Lutkówce
Osuchów/Lutkówka, ul. Kościelna 4
Tel./fax. (46) 857-44-04

Kościół Starokatolickiego Mariawitów w RP
Parafia Marawitów p.w. Trójcy Przenajświętszej
Osuchów/Lutkówka, Nosy Poniatki

Siedziba Diecezji Wschodniej Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Budy Zasłona 18
Tel. (46) 857-13-54

Kościół Ewangeliczny
Tel. 509 838 345

 

Do góry


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego