FanPage FacebookKanał YouTube

Przyroda

Różnorodność i bogactwo malowniczych obszarów leśnych, łąk i kilku mniejszych rzek, to począwszy od Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, poprzez mniejsze rezerwaty przyrody (np.: Grądy Osuchowskie), wiele pomników przyrody, tereny leśne wokół Żyrardowa i w pobliżu Grodziska Mazowieckiego, kończąc na przepięknym starym parku otaczającym Pałac w Radziejowicach.


Rezerwat Rawka w okolicach Puszczy Mariańskiej.Różnorodność i bogactwo malowniczych obszarów leśnych, łąk i kilku mniejszych rzek, to począwszy od Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, poprzez mniejsze rezerwaty przyrody (np.: Grądy Osuchowskie), wiele pomników przyrody, tereny leśne wokół Żyrardowa i w pobliżu Grodziska Mazowieckiego, kończąc na przepięknym starym parku otaczającym Pałac w Radziejowicach – to tylko kilka z głównych zielonych atutów Mazowsza Zachodniego. Większość tych krajobrazów uwiecznił na swoich obrazach wybitny polski malarz Józef Chełmoński oraz inny znany pejzażysta Józef Rapacki.

Sarna w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.Co do dzikich zwierząt, to przede wszystkim spotkasz je w Bolimowskim Parku Krajobrazowym… łosie, sarny i daniele, a także - uwaga! – możesz spotkać dziki! – tutaj należy zachować ostrożność. Ale to nie wszystko, ponieważ nie wspomnieliśmy jeszcze o piżmakach amerykańskich, jeżach, lisach, borsukach, a nawet kunach leśnych czy wydrach. No i wreszcie bobry, których populacja na dzień dzisiejszy szacowana jest na około 100 sztuk. Miejsca ich urzędowania rozpoznasz po poobgryzanych i pościnanych drzewach. Z ciekawostek dodamy, iż w Bolimowskim Parku Krajobrazowym żyje niewielki ssak owadożerny nazywany rzęsorkiem rzeczkiem. Z kolei świat ptaków to ponad 100 gatunków – oczywiście wśród nich łabędzie nieme, żurawie, bocian biały licznie występujący na całym Mazowszu Zachodnim, a także rzadko spotykany bocian czarny, który na terenie Parku założył trzy gniazda.

Flora, czyli świat roślin jest również wyjątkowo bogaty i pełen piękna. Dla przykładu w samym Bolimowskim Parku Krajobrazowym występuje ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych spośród ponad 2000, występujących w całej Polsce.Flora, czyli świat roślin jest również wyjątkowo bogaty i pełen piękna. Dla przykładu w samym Bolimowskim Parku Krajobrazowym występuje ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych spośród ponad 2000, występujących w całej Polsce. Na Mazowszu Zachodnim, głównie w Parku, oprócz wielu gatunków drzew liściastych i iglastych, zobaczyć można blisko połowę z nich - ponad 40 gatunków roślinnych objętych ochroną i ponad 100 , które zostały uznane za zagrożone i ginące np.: widłaki, pojedynczo rosnące kolorowe storczyki, a także porosty na pniach drzew (co świadczy o wyjątkowych warunkach klimatycznych i o czystości powietrza). Ciekawostką z pewnością jest najmniejsza na świecie roślina kwiatowa wolfia bezkorzeniowa, jak również mięsożerna rosiczka.
Także godnym polecenia obszarem ciekawym pod wglądem przyrodniczym jest okolica Żabiej Woli np.:  Rezerwat „Skulskie Dęby” (200-letni starodrzew dębowy naturalnego pochodzenia, o puszczańskim charakterze), Rezerwat „Skulski Las” (m.in. wyspowe stanowisko buka i rosnące tu liczne interesujące gatunki, rzadko spotykane w Polsce Środkowej m.in.: zdrojówka rutewkowata, kokorycz pełna, jaskier kaszubski, turzyca orzęsiona, złoć żółta, łuskiewnik różowy).

Stawy w Grzegorzewicach.Bogactwo przyrody Mazowsza Zachodniego to też wspomniane rzeki i kilka akwenów wodnych. Począwszy od naturalnie biegnącej Rawki, a na 7 stawach w Grzegorzewicach kończąc. Tutaj dodatkowo nie tylko agroturystyka może być dla Ciebie ciekawą propozycją. Istnieje możliwość spędzenia czasu wolnego w oparciu o propozycje rekreacji i sportu, jak również wędrówkę wyznaczonymi szlakami turystycznymi po Mazowszu Zachodnim.

Zalew Żyrardowski OSiR
ul. Ziołowa
605 926 894


Tereny Rekreacyjne "Stawy Walczewskiego"
ul. Nadarzyńska 61
(22) 755 69 51
osir@grodzisksport.pl


Stawy Goliana w Grodzisku MazowieckimStawy Św. Anny pod Mszczonowem
Zbiroża


Zbiornik wodny Hamernia we wsi Tartak Brzózki
Tartak Brzózki


Zalew w Korytowie
Korytów


Zalew we wsi GrzymekLasek ŻabiowolskiGospodarstwo rolno – rybackie EKOFARM Grzegorzewice
Grzegorzewice 21
(46) 857 98 03
deq2000@wp.plLOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego