FanPage FacebookKanał YouTube

Wspólnie uczcijmy Strajk Szpularek z 1883 roku

Już w najbliższą niedzielę 24 października, na terenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie po raz kolejny uczcimy bohaterskie Szpularki, które w 1883 roku wywołały jeden z największych strajków na terenie Królestwa Polskiego. Zobaczymy jak wyglądało życie w dawnej osadzie fabrycznej, skosztujemy potraw, a także przejdziemy dumnie ku pamięci pracowników żyrardowskiej fabryki lnu.

Laureat I miejsca w konkursie fotograficznym Strajk Szpularek 1883 przedstawia szpularkę z dzieckiem, która czyta ogłoszenie o obniżeniu płac.Strajk Szpularek, do którego doszło w dnia 23-28 kwietnia 1883 roku, uważany jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym, a  coroczne jego obchody na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez, stając się jednym z ważniejszych elementów rewitalizacji miejsca i podtrzymania lokalnej tożsamości.

Tegoroczna odsłona projektu „Strajk Szpularek 1883” jest inna niż dotychczas, a to za sprawą przeniesienia większości działań w sferę on-line. Ponadto organizowana corocznie inscenizacja historyczna w tym roku zostanie zastąpiona plenerowym spotkaniem miłośników „Szpularek”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 października 2021 na terenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Oficjalne rozpoczęcie odbędzie się o godzinie 13:00. Następnie wszyscy mieszkańcy udadzą się na krótki „Szpularkowy” przemarsz na terenie Bielnika, aby symbolicznie uczcić to jedno z najważniejszych w historii Miasta wydarzeń. Finałem przemarszu będzie wkroczenie na teren wystylizowanej osady fabrycznej, która zostanie odtworzona na terenie Muzeum Lniarstwa.

Stowarzyszenie Fabryka Feniksa zorganizowało dotychczas konkurs fotograficzny, którego celem było zaangażowanie mieszkańców do wcielenia się w rolę szpularek i tkaczy oraz wykonanie zdjęcia w odpowiednich stylizacjach i scenografii odnoszącej się do konkretnego fragmentu wydarzenia. „Powracając do historii Strajku Szpularek staramy się każdego roku uczcić to wydarzenie w inny sposób. Tym razem, z racji pandemii, postanowiliśmy zorganizować m.in. konkurs fotograficzny.” – mówi Jacek Czubak, Prezes Stowarzyszenia Fabryka Feniksa. Mieszkańcy z chęcią zaangażowali się do zabawy, aktywizując zarówno członków rodziny, jak i społeczności szkolne. Zdjęcia, które zostały nagrodzone w konkursie, wg członków Komisji Konkursowej najbardziej odzwierciedlają historię Strajku Szpularek. Odnoszą się one m.in. do sytuacji obniżenia płac Szpularkom, która następnie stała się zalążkiem do wybuchu strajku, a także pracy dzieci w fabryce czy wysuwania żądań przez strajkujących. Laureatami zostali:

Laureat I miejsca: Zuzanna Gaik oraz Marcel Białek.

Laureat II miejsca: Hanna Nowakowska oraz Natalia Lupa.

Laureat III miejsca: Paulina Wołowicz.

Nagrodę publiczności, wyłonioną w drodze głosowania internetowego (prowadzonego na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie) prowadzonego w dniach 12-17 października 2021, otrzymuje Hanna Kalińska oraz Alicja Kłosowska.

Zadanie pn. „Strajk Szpularek 1883”, organizowane przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

LOT MZ, 20.10.2021

Wydarzenie plenerowe Strajk Szpularek 1883 rozpocznie się 24 października 2021 o godz. 13:00 w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego