FanPage FacebookKanał YouTube

Pokaz mody w industrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Nadchodzi wielki finał projektu "Żakardowe kreacje". Najbliższa niedziela 17 października upłynie pod znakiem żakardu oraz oryginalnego wzornictwa żyrardowskich Zakładów Lniarskich, bowiem w postindustrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie odbędzie się pokaz mody kolekcji uszytej z tkaniny żakardowej utkanej na muzealnych krosnach. Oryginalne wzory tkanin, które niegdyś wyróżniały żyrardowską fabrykę na arenie międzynarodowej, stały się tym razem inspiracją do stworzenia kolekcji odzieży, która zostanie zaprezentowana w niecodziennej odsłonie – za wybieg dla modelek posłuży taśma produkcyjna jednej z najdłuższych w Polsce przemysłowych drukarek sitodrukowych, która stanowi eksponat muzealny.

Warsztaty z cyklu Żakardowe kreacje obejmowały dwa cykle zajęć: projektowania i szycia konfekcji odzieżowej oraz projektowania i szycia dodatków.Mimo, że żyrardowska fabryka lnu już nie funkcjonuje, staramy się podtrzymywać pamięć o lokalnym dziedzictwie kulturowym poprzez organizację rozmaitych zajęć w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Tegoroczny pokaz mody, który rozpocznie się w niedzielę 17 października 2021 roku o godzinie 18:00, będzie podsumowaniem realizowanego projektu pn. „Żakardowe kreacje”, który obejmował organizację dwóch cykli bezpłatnych warsztatów: „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” i „Projektanci lnianych dodatków”, podczas których projektowano i szyto odzież czy dodatki, tj. torbę, plecak czy biżuterię. W rolę modelek podczas pokazu wcielą się same uczestniczki zajęć, które przez kilkanaście tygodni pracowały nad stworzeniem kolekcji.

„Niezmiernie cieszy nas fakt, że podczas tegorocznych zajęć uczestniczki wzięły na warsztat tkaninę lnianą wyprodukowaną na muzealnych krosnach żakardowych. I co ważniejsze, tkaninę z oryginalnymi wzorami, produkowanymi w fabryce także przed laty.” - mówi Jacek Czubak, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego.

Postindustrialna przestrzeń Muzeum Lniarstwa nada autentyczności oraz charakteru organizowanemu wydarzeniu. Placówka, która zlokalizowana jest w budynku dawnego oddziału drukarni, upamiętniająca dziedzictwo po najpotężniejszej w XIX-wiecznej Europie fabryce wyrobów lnianych, wchodzi w skład kompleksu osady fabrycznej uznanej za pomnik historii. Produkowane tu niegdyś najwyższej jakości tkaniny rozsławiały markę Żyrardów na całym świecie, gwarantując najwyższą jakości produktu, wzornictwa i estetyki. Ogromnym potencjałem do podtrzymania lokalnej tradycji jest możliwość uruchomienia krosien w muzealnej manufakturze oraz twórcze wykorzystywanie tkanin żakardowych.

Projekt „Żakardowe kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Logo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski Projekt został dofinansowany w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

LOT MZ, 11.10.2021

Pokaz mody zwieńczający warsztaty Żakardowe kreacje odbędzie się 17 października 2021 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego