Piąta edycja Industrialnej Fabryki Talentów zakończona sukcesem
Za nami kilkanaście niesamowitych tygodni kreatywnych zajęć, podczas których mieszkańcy wrócili do lniarskich korzeni i tradycji przemysłowych. Pod okiem instruktorów projektowali oraz szyli lniane wyroby, brali udział w pokazach tkania na krośnie, a także zaznajomili się z techniką sitodruku, która w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie służyła do ozdabiania tkanin wielokolorowymi nadrukami. Tym samym zakończyliśmy piątą edycję Industrialnej Fabryki Talentów, która ponownie wypełniła postindustrialne przestrzenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.
W okresie wakacyjnym po raz kolejny uruchomiliśmy w Muzeum Lniarstwa przestrzeń projektowo-warsztatową w ramach projektu Industrialna Fabryka Talentów, która skupiła osoby poszukujące kreatywnych zajęć, miłośników krawiectwa i projektowania, a także osoby, które w interesujący sposób chciały spędzić czas w industrialnej przestrzeni. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z sitodruku, podczas których uczestnicy zdobyli wiedzę nt. przygotowania szablonów ze wzorami oraz techniki druku. Natomiast najbardziej angażującym cyklem zajęć były warsztaty pt. „Projektowanie i szycie odzieży lnianej”, wymagające udziału w kilku zajęciach, których efektem była własnoręcznie zaprojektowana i uszyta odzież. Oczywiście głównym tematem przewodnim był len, z którego wykonano wszystkie projekty.
„To niesamowite móc patrzeć, jak z roku na rok rośnie zainteresowanie udziałem w organizowanych warsztatach. Dotychczas w projekcie Industrialna Fabryka Talentów zaoferowaliśmy ponad 700 h zajęć, z których skorzystało ponad 2 tys. osób.” – mówi Jacek Czubak, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego.
W ramach działania zorganizowano także zajęcia z szycia dodatków, takich jak torebka, komplet woreczków lnianych czy fartuch kuchenny, a także zajęcia z cyklu „Industrialny design”, gdzie tworzono użyteczne przedmioty w stylu industrialnym nadając nowe życie starym przedmiotom. Industrialna Fabryka Talentów to również cykl pokazów tkania na krośnie mechanicznym, w których brali udział zarówno mieszkańcy Żyrardowa i okolicznych gmin, jak również turyści z najdalszych zakątków Polski, którzy odwiedzali Muzeum Lniarstwa.
Zadanie pn. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, realizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z piątej edycji Industrialnej Fabryki Talentów:










LOT MZ, 08.10.2021
|