FanPage FacebookKanał YouTube

Znamy laureata konkursu na nowy wzór tkaniny żakardowej

Już wkrótce w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie ponownie zabrzmią krosna, a spod ręki tkaczy wyjdzie tkanina żakardowa, tym razem nie z oryginalnym deseniem produkowanym dawniej w Zakładach Lniarskich, lecz z nowoczesnym wzorem, inspirowanym lokalną historią. Eksperci w dziedzinie tkactwa, grafiki i lokalnej historii wyłonili laureata konkursu na najlepszy projekt graficzny wzoru tkaniny żakardowej, organizowanego w ramach zadania „Być jak… mistrz żakardowy”. Tkanina ze wzorem autorstwa Pauliny Wołowicz zostanie wykorzystana do uszycia żyrardowskich lnianych pamiątek.

Projekt graficzny oparty na motywie kwiatu lnu - laureat konkursu na nowy wzór tkaniny żakardowejNa przestrzeni sierpnia br. zorganizowaliśmy konkurs na zaprojektowanie nowego wzoru tkaniny żakardowej. Była to doskonała okazja dla grafików oraz pasjonatów wzornictwa do zaangażowania się w działania na rzecz podtrzymania lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz twórczego podejścia do historii i tradycji poprzemysłowej. Na konkurs nadesłano 10 projektów graficznych, które w głównej mierze nawiązywały do motywów roślinnych – kwiatu lnu, który jest symbolem przemysłu lniarskiego, jak i symbolem Żyrardowa.

Oceną prac zajęło się pięcioosobowe jury, składające się z przedstawicieli żyrardowskich instytucji, artystów czy historyków. W skład komisji konkursowej weszli: Jacek Czubak – Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego, Łukasz Kasperczyk – Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta Żyrardowa, Bogusław Nietrzebka – Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Zbigniew Kołaczek – żyrardowski artysta plastyk oraz Bożena Tober – tkaczka, wieloletni pracownik Zakładów Lniarskich.

„Wybór laureata konkursu okazał się dość trudny. Wszystkie nadesłane prace spełniały wymagania techniczne, a także merytorycznie wpisywały się w założenia konkursu. O wyborze laureata zadecydowała w głównej mierze możliwość odtworzenia wzoru na tkaninie, czyli techniczne możliwości przygotowania wzornicy krosna żakardowego, jak i możliwość najszerszego zastosowania tkaniny z zaprojektowanym wzorem, która umożliwi nam później uszycie żyrardowskich pamiątek.” - mówi Jacek Czubak, Prezes LOT MZ.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę rzeczową o wartości 1 tys. zł oraz fragment tkaniny żakardowej z zaprojektowanym przez niego wzorem. Tkanina zostanie wyprodukowana w ramach otwartych pokazowych warsztatów dostępnych bezpłatnie dla wszystkich odwiedzających Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Uczestnicy warsztatów Być jak tkaczka poznawali w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie ginące zawody dawnych Zakładów Lniarskich.Konkurs na zaprojektowanie nowego wzoru żakardowego był jednym z działań organizowanych w ramach zadania pn. „Być jak… mistrz żakardowy”, którego celem jest przybliżenie mieszkańcom świata żyrardowskich żakardów. Zależało nam, żeby zaangażować lokalną społeczność w życie Muzeum Lniarstwa. Dlatego też w pierwszej połowie września w mediach społecznościowych Muzeum zorganizowaliśmy głosowanie, gdzie spośród 20 oryginalnych deseni produkowanych dawniej w Zakładach Lniarskich, internauci wybrali pięć z nich, które zostaną utkane na muzealnych krosnach i przeznaczone do uszycia żyrardowskich pamiątek. Uczestnicy projektu mieli również okazję przyjrzeć się z bliska pracy mistrza żakardowego, desenatorki i karciarza, arkadownika, nawlekacza osnów czy tkaczki oraz poznać ginące zawody w ramach organizowanych bezpłatnych warsztatów z cyklu „Być jak…”, które poprowadziliśmy w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie na przestrzeni sierpnia i września.

W październiku zorganizujemy ostatni cykl zajęć pn. „Być jak szwaczka”, podczas których będzie można nabyć wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi maszyny krawieckiej.

Zadanie pn. „Być jak… mistrz żakardowy – historia zaklęta w ginących zawodach dawnej żyrardowskiej fabryki lnu” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

LOT MZ, 24.09.2021


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego