FanPage FacebookKanał YouTube

Konkurs na zaprojektowanie tkaniny żakardowej

Jesteś pasjonatem grafiki? Interesujesz się wzornictwem lub historią Żyrardowa? Chciałbyś zaprojektować tkaninę, która następnie zostanie utkana i wykorzystana do uszycia lokalnych pamiątek? Nie zwlekaj i zgłoś się do konkursu na zaprojektowanie nowego wzoru żakardowego – termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 sierpnia br. Masz dużą szansę, że już wkrótce w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zabrzmią krosna żakardowe, a spod ręki tkaczy wyjdzie tkanina z zaprojektowanym przez ciebie deseniem!

Krosna żakardowe w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, na których zostanie utkany wyłoniony w drodze konkursu wzór żakardowy.Rozpoczęliśmy właśnie realizację kolejnego projektu pn. "Być jak... mistrz żakardowy", który ożywi postindustrialną przestrzeń Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Znana z poprzednich lat formuła łączenia zajęć teoretycznych z zajęciami praktycznymi dotyczącymi ginących zawodów, sprzyja poznawaniu lokalnej tradycji i rozszerzeniu wiedzy nt. dziedzictwa poprzemysłowego po dawnych Zakładach Lniarskich. Tym razem szeroki wachlarz zajęć odniesiono do tematyki żakardów i poznawania tajemniczo brzmiących zawodów m.in. desantorki, karciarza czy arkadownika. Warsztaty rozpoczną się w połowie sierpnia, a o terminach będziemy informować na bieżąco. Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom świata żyrardowskich żakardów i włączenie lokalnej społeczności w działania na rzecz podtrzymania dziedzictwa poprzemysłowego. Na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy zostaną m.in. odtworzone oryginalne desenie tkanin żakardowych produkowanych w żyrardowskich Zakładach Lniarskich.

Konkurs polega na zaprojektowaniu nowego wzoru tkaniny żakardowej.

Jednym z działań, od którego zaczynamy realizację projektu, jest organizacja konkursu na zaprojektowanie nowego wzoru żakardowego. „Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zaprojektowanie nowego wzoru żakardowego. Jest to wyjątkowa okazja do tego, żeby stworzyć nowy wzór tkaniny nawiązujący do lokalnych tradycji, tkaniny, która zostanie utkana na oryginalnych krosnach pamiętających czasy funkcjonowania Zakładów Lniarskich.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Konkurs skierowany jest do osób dorosłych, którzy mogą zgłosić maksymalnie po dwa różne projekty deseniu. Oceną prac konkursowych zajmie się specjalnie powołane jury, składające się z przedstawicieli żyrardowskich instytucji, artystów czy historyków. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 sierpnia 2021 o g. 15:00. Dla laureata konkursu przewidziano nagrodę rzeczową o wartości 1000 zł. Natomiast wyłoniony w drodze konkursu wzór zostanie następnie utkany na żyrardowskich krosnach, stanowiących eksponaty Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

REGULAMIN udziału w konkursie - do pobrania

KARTA ZGŁOSZENIA konkursu - do pobrania

Zadanie pn. „Być jak… mistrz żakardowy – historia zaklęta w ginących zawodach dawnej żyrardowskiej fabryki lnu”, realizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Program NOWEFIO jest kontynuacją programów rządowych skierowanych do sektora organizacji pozarządowych, których podstawowym celem jest aktywizacja postaw obywatelskich. Zgłoszona przez nas inicjatywa otrzymała maksymalną ocenę punktową (100 pkt. / max 100 pkt.), uzyskując dofinansowanie w wysokości 94 030,00 zł. Jest to ogromny sukces, biorąc pod uwagę, że nasz projekt konkurował wśród ponad 2200 nadesłanych w konkursie ofert.

Logotyp Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa ObywatelskiegoLogo Programu NOWEFIO

 

LOT MZ, 21.07.2021


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego