FanPage FacebookKanał YouTube

Jacquard design - zaprojektuj wzór tkaniny żakardowej i weź udział w konkursie

Zaprojektuj wzór tkaniny żakardowej – a my go utkamy. Pod takim hasłem Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie ogłosiło konkurs graficzny pn. „Jacquard design”, którego celem jest zaprojektowanie oryginalnego motywu tkaniny, która zostanie następnie utkana na krośnie żakardowym w formie pokazowych warsztatów. Zgłoszenia w konkursie należy nadsyłać do 20 czerwca br. Na laureata konkursu czeka nagroda pieniężna w wysokości 1 tys. zł. Działanie realizowane jest w ramach projektu „Śladami mistrzów żakardowych – warsztaty ginących zawodów”, na które placówka pozyskała zewnętrzne fundusze w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Tkanina żakardowa utkana na krosnach w Muzeum Lniarstwa w ŻyrardowieZa sprawą realizowanego przez Muzeum Lniarstwa projektu, dziedzictwo kulturowe Żyrardowa, które jest tak silnie zakorzenione w lokalnej świadomości, stanie się inspiracją do twórczego i artystycznego podejścia do tradycji dawnych Zakładów Lniarskich. Żyrardowskie muzeum postanowiło połączyć historię miasta poprzemysłowego oraz żyrardowskiego wzornictwa tkanin poprzez organizację konkursu „Jacquard design” na najciekawszy projekt wzoru tkaniny żakardowej. Zaprojektowany deseń powinien być również inspirowany książką „Mój Żyrardów” aut. Pawła Hulki-Laskowskiego, patrona Miasta Żyrardowa 2021. Konkurs skierowany jest do pełnoletnich mieszkańców Żyrardowa.

„Działania Muzeum Lniarstwa oparte są w głównej mierze na angażowaniu mieszkańców w życie naszej placówki. Stąd też pojawił się pomysł na włączenie lokalnej społeczności do zaprojektowania wzoru tkaniny żakardowej, którą następnie utkamy. Tkaniny żakardowe to jedne z najbardziej luksusowych wyrobów, dlatego niezmiernie cieszy mnie fakt, że jesteśmy w stanie uruchomić ich pokazową produkcję na naszych eksponatach - krosnach żakardowych.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Zgłoszenia w konkursie należy dostarczyć w terminie do 20 czerwca 2021 roku do godziny 23:59. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 różne projekty wzoru, które zostaną poddane ocenie jury. A jest o co walczyć! Wśród nadesłanych prac zostanie wyłoniony laureat, który otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1 tys. zł. Więcej informacji dostępnych jest w regulaminie konkursu na www.muzeumlniarstwa.pl.

Wyłoniony w drodze konkursu wzór graficzny zostanie wykorzystany do utkania tkaniny żakardowej. Jest to historyczny moment dla Muzeum Lniarstwa, jak i Miasta Żyrardowa. W ubiegłym roku, w ramach tworzenia wystawy „Żakardowe wzory” Muzeum sprowadziło na poprzemysłowe hale wystawiennicze 16 krosien żakardowych, które przez kilkadziesiąt ostatnich lat służyły w produkcji żyrardowskich tkanin. Na przestrzeni sierpnia i września ’21 krosna te zostaną ponownie uruchomione, tym razem w formie pokazowej dla turystów. Maszyny zostaną również wykorzystane do poprowadzenia warsztatów ginących zawodów (w lipcu ’21) z cyklu „Śladami mistrza żakardowego”, „Śladami arkadownika”, „Śladami nawlekacza osnów” oraz „Śladami tkacza”, podczas których mieszkańcy będą mieli możliwość poznać ginące zawody wykonywane dawniej na oddziale tkalni żyrardowskiej fabryki.

Projekt „Śladami mistrzów żakardowych – warsztaty ginących zawodów” został dofinansowany w wysokości 27 tys. zł ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Jest to ogólnopolski program grantowy realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Tegoroczna, trzynasta już edycja, okazała się dla Muzeum Lniarstwa bardzo szczęśliwa, ponieważ żyrardowski projekt został zakwalifikowany do dofinansowania wśród niespełna 1000 nadesłanych wniosków konkursowych. Jest to ogromny sukces instytucji, a przede wszystkim znaczące wyróżnienie, biorąc pod uwagę fakt, że w skład komisji oceniającej wnioski zasiedli przedstawiciele znamienitych instytucji, w tym m.in. profesorowie z Uniwersytetu Warszawskiego, eksperci z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Narodowego Centrum Kultury.

LOT MZ, 31.05.2021

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie ogłosiło konkurs Jacquard design na zaprojektowanie wzoru tkaniny żakardowej


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego