FanPage FacebookKanał YouTube

Sitodruk w fabryce lnu – lekcja muzealna

Ponad 190-letnia tradycja Żyrardowa związana ściśle z miastotwórczą rolą fabryki wyrobów lnianych jest tematem licznych działań ukierunkowanych na podtrzymanie lokalnego dziedzictwa poprzemysłowego. Jednym z ostatnich zrealizowanych projektów było przygotowanie lekcji muzealnej dedykowanej sitodrukowi, która stanowi pierwszą tego typu ofertę dedykowaną tradycji żyrardowskiego przemysłu lniarskiego, wzornictwa i technologii druku sitowego. Z racji obostrzeń sanitarnych i zamknięcia placówek kulturalnych, lekcja muzealna dostępna jest na chwilę obecną w wersji on-line.

Technika sitodruku służyła do nadrukowywania wzorów na tkaninach produkowanych w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie

Wzornictwo przemysłowe w żyrardowskich zakładach opierano w głównej mierze na druku sitowym (zwanym sitodrukiem). Polega on na rozprowadzeniu farby za pomocą rakli po całej powierzchni szablonu sitodrukowego oraz przetłoczeniu jej przez niezakryte oczka siatki. Żyrardowska fabryka jako pierwsza w Polsce zaczęła stosować tę technikę w produkcji tkanin.

Szablony służyły do druku metodą sitodruku.Lekcja muzealna „Sitodruk w fabryce lnu” będzie prowadzona w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, w obiekcie dawnego oddziału drukarni żyrardowskiej fabryki, gdzie dawniej przygotowywano szablony sitodrukowe oraz nadrukowywano wielobarwne wzory na tkaninach obiciowych, dekoracyjnych czy odzieżowych. Lekcja, która potrwa około 60 minut, zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza część - teoretyczna - będzie odnosiła się do przedstawienia procesu technologicznego druku metodą sitodruku w odniesieniu do technik stosowanych w żyrardowskiej fabryce lnu. Zostanie przedstawiony rys historyczny druku ręcznego i maszynowego oraz zostanie także poruszony temat wzornictwa przemysłowego. Uczestnicy lekcji będą mogli obejrzeć wystawę „Tkane sita”, która prezentuje maszyny i urządzenia stosowane w druku maszynowym, w tym jedną z najdłuższych drukarek filmowych do sitodruku. Natomiast podczas drugiej części lekcji – części praktycznej – zapoznają się z techniką ręcznego druku sitodrukowego oraz własnoręcznie wykonają nadruk na wyrobie.

Z racji obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronowirusa, a także zamknięciem placówek kulturalnych, w tym muzeów, do czasu ponownego otwarcia Muzeum Lniarstwa będzie można skorzystać z lekcji muzealnej przygotowanej w formie wideo. W ramach projektu opublikowano również tutorial, czyli film instruktażowy z druku wzoru trójkolorowego metodą sitodruku. Obydwa filmy dostępne są w Internecie pod linkami:

- lekcja muzealna: https://www.facebook.com/156030927808149/videos/778438623085987 

- tutorial z sitodruku: https://www.facebook.com/156030927808149/videos/437026074146314 

 

Zapisy na lekcję muzealną*:

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie

ul. K. Dittricha 18

96-300 Żyrardów

tel. 793 134 703

e-mail: rezerwacje@muzeumlniarstwa.pl

*Organizacja lekcji muzealnej uzależniona jest od bieżącej sytuacji epidemiologicznej i wprowadzonych obostrzeń sanitarnych.

Logotyp Mazowsze serce PolskiProjekt „SITOdruk, stworzenie produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo wzornictwa przemysłowego Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” został dofinansowany z Samorządu Województwa Mazowieckiego.

31.12.2020


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego