FanPage FacebookKanał YouTube

Odtwarzamy wzornictwo przemysłowe Zakładów Lniarskich

Nawiązanie do wzornictwa przemysłowego nieczynnych już Zakładów Lniarskich w Żyrardowie to jeden z głównych celów projektu, który realizujemy od października br. Polega on na stworzeniu oferty lekcji muzealnej Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, dedykowanej procesowi druku sitowemu, stosowanemu dawniej w nieczynnej już żyrardowskiej fabryce lnu. Zdobyliśmy na ten cel zewnętrzne środki finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Nowy projekt ma na celu odtworzenie oryginalnych wzorów stosowanych w technice sitodruku w Zakładach Lniarskich w ŻyrardowieRealizacja projektu ściśle związana jest z lokalną historią Żyrardowa jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego. Sukces funkcjonujących niegdyś Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wynikał przede wszystkim z wysokiej jakości produkowanych wyrobów, a także stosowanego wzornictwa, które opierało się w głównej mierze na druku sitowym (zwanym sitodrukiem). Polega on na rozprowadzeniu farby za pomocą ruchomej rakli po całej powierzchni szablonu sitodrukowego oraz przetłoczeniu jej przez niezakryte oczka siatki. Mimo zlikwidowania fabryki w 1999 roku, dziedzictwo poprzemysłowe zostało uchronione od zniszczenia. W Muzeum Lniarstwa znajduje się największa na świecie kolekcja szablonów sitodrukowych (ponad 600 egzemplarzy), a także zbiór magazynowanych folii z oryginalnymi wzorami stosowanymi dawniej w produkcji. Eksponaty muzealne stanowią unikat w skali światowej, dając podłoże do dalszych prac. W tym celu przeprowadziliśmy już szereg działań związanych z przeniesieniem oryginalnych motywów na pliki graficzne, które posłużą do stworzenia nowych matryc, używanych w przyszłości podczas realizowanych w Muzeum warsztatów sitodrukowych. Dzięki temu żyrardowskie wzornictwo przemysłowe zostanie odtworzone w nowej formie.

Efektem realizacji projektu będzie natomiast stworzenie produktu turystycznego. Będzie to oferta lekcji muzealnej, prowadzonej w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, łączącej w sobie elementy przekazu historycznego, poznania wystawy pt. „Tkane sita” prezentującej cykl technologiczny druku sitowego oraz części praktycznej z nadruku metodą sitodruku. Z racji obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronowirusa, a także zamknięciem placówek kulturalnych, w tym muzeów, do czasu ponownego otwarcia Muzeum Lniarstwa będzie można skorzystać z lekcji muzealnej przygotowanej w formie wideo, która zostanie udostępniona w Internecie. Prace nad jej stworzeniem jeszcze trwają. Mamy natomiast nadzieję, że przygotowanie nowego produktu oraz wpisanie lekcji muzealnej do stałej oferty placówki, wpłynie na zwiększenie zainteresowania dziedzictwem kulturowym miejsca, uatrakcyjni ofertę turystyczną Żyrardowa oraz pozwoli na zwiedzanie i poznawanie historii w nowatorski, angażujący sposób.

Projekt został dofinansowany z Samorządu Województwa MazowieckiegoProjekt pt. „SITOdruk, stworzenie produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo wzornictwa przemysłowego Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie turystyki i krajoznawstwa.

LOT MZ, 17.12.2020


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego