FanPage FacebookKanał YouTube

Industrialna Fabryka Talentów zakończona sukcesem

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie ponownie zamieniło się w kreatywną przestrzeń do projektowania i szycia wyrobów lnianych. Mimo tegorocznych obostrzeń sanitarnych związanych z panującą pandemią, pojawili się pasjonaci projektowania i krawiectwa, którzy wykazali się olbrzymim talentem, uczestnicząc w warsztatach organizowanych w ramach projektu „Industrialna Fabryka Talentów”.

Efekty prac warsztatowych uczestników projektu Industrialna Fabryka TalentówW tym roku wszystko było nowe. Nowe zasady, nowi instruktorzy, nowi uczestnicy, nowe pomysły i nowe wyroby. W ramach warsztatów „Projektowanie i szycie odzieży lnianej” uczestnicy wykazali się umiejętnościami krawieckimi, projektując lniane kreacje: sukienki czy komplety spodnie-bluzka. Wśród zainteresowanych znalazł się również jeden „rodzynek”, przedstawiciel płci męskiej, który uszył komplet odzieży w stylu boho. Oprócz nauki projektowania, tworzenia wykrojów czy fastrygowania, uczestnicy podjęli również wyzwanie opanowania obsługi maszyn krawieckich.

Fantastycznie stworzone wyroby, ogromna pomysłowość i kreatywność uczestników zmobilizowała ich nie tylko do stworzenia kolekcji odzieży, lecz także do uszycia różnorodnych dodatków codziennego użytku, takich jak breloczki, torby, plecami czy worki na lunch, które powstały w ramach warsztatów „Projektowanie i szycie lnianych dodatków i konfekcji stołowej”.

Organizacja projektu miała bardzo ważny wymiar społeczny, angażując mieszkańców w działania na rzecz podtrzymania lokalnej tradycji Żyrardowa jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego. Wszelkie wykonywane podczas warsztatów wyroby tworzone były bowiem z tkaniny lnianej. Ponadto organizacja zajęć w przestrzeni muzealnej, zabytkowym obiekcie poprzemysłowym, zwiększała klimat miejsca i wzmacniała charakter zajęć.

Industrialna Fabryka Talentów to nie tylko zajęcia z szycia. To również spotkania ukierunkowane na podtrzymanie ginących zawodów, w tym przypadku zawodu tkacza. W ramach projektu zorganizowano pokazy tkania na krośnie mechanicznym. Przez dwa miesiące turyści odwiedzający Muzeum Lniarstwa mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach pokazowych, podczas których wykwalifikowane tkaczki włączały krosno i wyjaśniały proces produkcji tkaniny.

Projekt Industrialna Fabryka Talentów został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa MazowieckiegoProjekt pn. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, został zrealizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego.

LOT MZ, 10.12.2020

Warsztaty z szycia odzieży odbyły się w Muzeum Lniarstwa w ramach projektu Industrialna Fabryka Talentów

Warsztaty z szycia plecaków oraz toreb odbyły się w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie w ramach projektu Industrialna Fabryka Talentów

Podczas warsztatów z cyklu Industrialna Fabryka Talentów uczestnicy wykonali lniane dodatki

Pokazowe warsztaty z tkania na krośnie były jednym z elementów projektu Industrialna Fabryka Talentów

Efekty prac warsztatowych uczestników projektu Industrialna Fabryka Talentów

Efekty prac warsztatowych uczestników projektu Industrialna Fabryka Talentów

Efekty prac warsztatowych uczestników projektu Industrialna Fabryka Talentów

Efekty prac warsztatowych uczestników projektu Industrialna Fabryka Talentów


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego