FanPage FacebookKanał YouTube

Ginące zawody fabryki lnu w nowej odsłonie

Tajemnica zawodów praktykowanych w dawnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie została odkryta na nowo za sprawą tegorocznej edycji projektu pn. „Być jak… mistrz”, który organizowany był od maja br. na terenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przez kilka miesięcy mieszkańcy Żyrardowa i okolic mogli wziąć udział w kilku bezpłatnych cyklach warsztatów, ukierunkowanych na podtrzymanie lokalnego dziedzictwa poprzemysłowego. Rekordowa liczba uczestników tegorocznej edycji projektupozwoliła zgłębić tajniki pracy mistrza tkalni, nawlekacza osnów, tkaczki, a także szwaczki i drukarza.

Warsztaty Za nami kolejna edycja projektu „Być jak… mistrz”, która cieszy się niesłabnącą popularnością przede wszystkim wśród miłośników lokalnej historii. Głównym celem zajęć było przekazanie uczestnikom nie tylko wiedzy, ale i umiejętności z zakresu prac wykonywanych przez dawnych pracowników żyrardowskiej fabryki. W ramach projektu zorganizowano pięć bloków tematycznych, ukierunkowanych na poznawanie dawnych zawodów, a uczestnicy powrócili do dawnych tradycji poprzemysłowych, poznając specyfikę pracy w przemyśle włókienniczym.

Pierwsza kategoria warsztatów dotyczyła uruchomienia zabytkowego krosna tkackiego typu STB. W celu zrozumienia podejmowanych działań, uczestnicy wzięli najpierw udział w wykładzie pt. „Poznaj tajniki pracy na tkalni”, podczas którego mogli poznać proces produkcji wyrobu lnianego. Następnie, podczas praktycznych warsztatów z cyklu „Być jak mistrz”, „Być jak nawlekacz”, „Być jak tkaczka” mogli w praktyce dowiedzieć się jak uruchomić krosno gładkie, jak przygotować go pod względem mechanicznym, jak nawlec osnowę przez nicielnicę czy lamelki, poznając przy tym zagadnienia na co dzień dla większości ludzi niezrozumiałe. Dzięki ich wzajemnej współpracy zostało uruchomione kolejne krosno, które dotąd znajdowało się w Muzeum Lniarstwa jako eksponat muzealny. W ramach projektu zorganizowano również pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznym, które dzięki otwartemu charakterowi zajęć, umożliwiły udział ponad pół tysiąca mieszkańców i turystów odwiedzających Muzeum Lniarstwa, którzy mogli zobaczyć i usłyszeć uruchomioną maszynę.

Warsztaty Kolejnymi cyklami zajęć były warsztaty pt. „Być jak szwaczka”, podczas których uczestnicy własnoręcznie uszyli torbę lnianą, a także cykl zajęć pt. „Być jak drukarz”, który spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem. Podczas zajęć można było dowiedzieć się wiele cennych informacji nt. procesu przygotowania szablonu sitodrukowego oraz wykonywania wielokolorowych wydruków metodą sitodruku. Z punktu widzenia dziedzictwa przemysłowego był to jeden z ważniejszych elementów projektu. Muzeum Lniarstwa jest bowiem posiadaczem największej na świecie kolekcji wielkoformatowych szablonów sitodrukowych, które służyły do ozdabiania barwnych obrusów czy serwet.

Bardzo ważnym elementem organizacji projektu było także zaangażowanie w roli instruktorów byłych pracowników żyrardowskiej fabryki, którzy mieli okazję przekazać swoją wiedzę kolejnym pokoleniom. W ramach projektu wykonano również film promocyjny oraz dwa tutoriale, tj. filmy instruktażowe przedstawiające szycie torby, a także metodę sitodruku. Filmy dostępne są na kanale You Tube Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie:

- film: https://www.youtube.com/watch?v=Z-fr-n2uKck

- tutorial "Sitodruk krok po kroku": https://www.youtube.com/watch?v=noPZSVQjxyw

- tutrial "Jak uszyć torbę": https://www.youtube.com/watch?v=NApiqUMRVZE

Projekt pt. „Być jak… mistrz – historia zaklęta w ginących zawodach pracowników dawnej żyrardowskiej fabryki lnu” został współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

LOT MZ, 27.11.2020

Wykład

Warsztaty

Pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznym w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Warsztaty

Warsztaty


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego