FanPage FacebookKanał YouTube

Nowa wystawa w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

W piątek 27 grudnia 2019 w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zostanie udostępniona do zwiedzania nowa wystawa pt. „Wykończone tkaniny”. Ekspozycja, która powstała na jednej z poprzemysłowych hal dawnej żyrardowskiej fabryki lnu, prezentuje ponad 20 eksponatów związanych z cyklem technologicznym procesu wykończania tkanin. Muzeum Lniarstwa serdecznie zaprasza do odwiedzenia placówki.

W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zostanie otwarta nowa wystawa pn. Wykończone tkaninyWystawa “Wykończone tkaniny” prezentuje proces technologiczny wykończania właściwego tkanin, prowadzonego w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie od lat 70. XX wieku do czasu zaprzestania produkcji, tj. do 1999 roku. Proces wykończania tkanin to ostatni etap produkcji wyrobów lnianych, który obejmował wykończanie wstępne (m.in. pranie i bielenie), barwienie i/lub drukowanie, a także wykończanie końcowe, podczas którego nadawano tkaninie ostateczny wygląd, chwyt i inne specjalne właściwości. Głównymi eksponatami zaprezentowanymi na wystawie są wielkogabarytowe maszyny przemysłowe, wykorzystywane w ostatnim etapie – wykończaniu końcowym. Część z maszyn została dodatkowo podświetlona od wewnątrz, co daje możliwość obejrzenia technicznych elementów urządzeń, tj. wałów, łańuchów czy kół zębatych.

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zwraca bardzo dużą uwagę na angażowanie dawnych pracowników żyrardowskiej fabryki w życie placówki. Stąd też w specjalnie przygotowanych strefach wystawy (strefy wspomnień oraz strefy audio) będzie można odsłuchać wspomnień byłych pracowników, pracujących na oddziale Wykończalni, a także tekstów merytorycznych opisujących m.in. technologię produkcji, historię oddziału czy maszyny zaprezentowane na ekspozycji.

Ponadto w ramach projektu wydano przewodniki po wystawie oraz folder (w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej). Dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowano przewodniki wydane w czarnodruku i  języku Braille’a, które można wypożyczyć w recepcji Muzeum na czas zwiedzania wystawy.

Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne. Wystawa będzie dostępna w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, tj. od wtorku do piątku w godz. 10:00-15:00, a w sezonie letnim (kwiecień-październik) także w weekendy w godz. 11:00-18:00.

Wystawa powstała w ramach projektu pn. „Wykończone tkaniny, wystawa dedykowana procesowi technologicznemu wykańczania tkanin w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie”, który został dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

LOT MZ, dn. 23.12.2019


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego