wySNUTE nici otwarte dla zwiedzających
O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. „wySNUTE nici’, która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.
W Muzeum Lniarstwa zakończono już prace nad wystawą pt. „wySNUTE nici”, która prezentuje proces technologiczny prowadzony w oddziale przygotowawczym tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostały na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe, które służyły w produkcji od lat 70. XX wieku do czasu zlikwidowania fabryki w 1999 roku.
Wchodząc na halę wystawową oczom zwiedzających ukazują się setki kolorowych nitek poprzeplatanych przez poszczególne elementy maszyn, w tym snowadła taśmowego czy przewijarki bębnowej, dzięki którym urządzenia wyglądają jak gotowe do rozpoczęcia produkcji. Ciekawostką jest fakt, że na ramie snowadła taśmowego zawieszono 576 sztuk nawojów z kolorową przędzą, która ułożona pasami tworzy barwy flagi Miasta Żyrardowa.
Interesującym elementem aranżacji są podświetlone fragmenty wnętrz niektórych maszyn, które uwypuklają industrialny charakter miejsca. Ponadto w jednej z nich – klejarce – zamontowano monitory wyświetlające animacje, które przedstawiają ruszające się fragmenty urządzenia. Istotnym elementem ekspozycji jest również możliwość samodzielnego uruchomienia przez turystów (w celach pokazowych) mieszalnika do gotowania klejonki, w którym dawniej przygotowywano roztwór potrzebny do napawania osnowy w procesie klejenia osnów.
Na potrzeby tworzonej wystawy zmieniono funkcję dwóch wieszaków na wały osnowowe, które były niegdyś urządzeniami pomocniczymi na oddziale przygotowawczym tkalni. Zaprezentowano na nich fotografie pochodzące z lat 1910-1913, które przedstawiają wnętrza oraz maszyny należące do oddziału przygotowawczego tkalni, a także fotografie z albumu wydanego w 2008 roku pt. „Ostatnia zmiana” autorstwa Jana Myszkowskiego, które przedstawiają pracowników oddziału przygotowawczego tkalni w ostatnich latach funkcjonowania firmy Żyrardów. Fabryka Lnu Sp. z o.o.
Kolejnym elementem aranżacji wystawy jest strefa ciekawostek umieszczona w końcowej części ekspozycji. W zakamarkach maszyn poprzemysłowych stworzono przestrzeń angażującą odwiedzających do aktywnego poznawania historii miejsca. Wykonanie odpowiednich czynności poprzez poruszenie konkretnych elementów mechanizmu pozwala na odsłonięcie interesujących informacji związanych z merytoryczną stroną wystawy.
Wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa. Dla niedowidzących i niewidomych przygotowano dodatkowo pliki do odsłuchu prezentujące treści merytoryczne nt. wystawy oraz przewodniki wydrukowane w czarnodruku i jęz. Braille’a. Wystawa została dofinansowana w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
LOT MZ, 17.12.2018

|