FanPage FacebookKanał YouTube

Rekordowa liczba uczestników Industrialnej Fabryki Talentów

Za nami II edycja Industrialnej Fabryki Talentów, czyli bezpłatnej strefy warsztatowej prowadzonej w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Począwszy od 30 czerwca br., przez ponad 3 miesiące mieszkańcy, jak i turyści mogli skorzystać z czterech różnych cykli warsztatowych, w tym m.in. brać udział w uruchamianiu zabytkowego krosna tkackiego oraz uczyć się projektować i szyć lnianą konfekcję stołową. Projekt realizowany przez żyrardowski LOT zakończył się dużym sukcesem i dwukrotnie większą liczbą uczestników w porównaniu z zeszłoroczną edycją.

Projekt Industrialnej Fabryki Talentów odbywał się w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.Industrialna Fabryka Talentów to przestrzeń projektowo-warsztatowa skierowana do osób zainteresowanych twórczym podejściem do kreatywnego tworzenia, nawiązująca do dziedzictwa kulturowego i tradycji Żyrardowa jako ośrodka przemysłu lniarskiego. Wszystkie warsztaty odbywały się na terenie poprzemysłowych hal Muzeum Lniarstwa, co nadało zajęciom niepowtarzalny klimat.

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy odnotowali ponad 700 uczestników, czyli o ponad połowę więcej niż w roku ubiegłym. Najliczniej odwiedzanymi zajęciami okazały się pokazowe warsztaty z tkania na krośnie STB, które zostały poprowadzone przez wykwalifikowanych tkaczy, dawnych pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Zajęcia te prowadzone były w weekendy, a wśród uczestników znaleźli się również zagraniczni turyści z Włoch, Anglii czy Francji.

Podczas warsztatów Industrialnej Fabryki Talentów uczestniczy projektowali i szyli lnianą konfekcję stołową.

Bardzo istotną rolę odegrało przeprowadzenie dwóch kolejnych cykli warsztatowych, podczas których mieszkańcy przyczynili się do uruchomienia wcześniej niedziałającego krosna mechanicznego. Podczas zajęć pn. „Być jak mistrz” nabywali wiedzę i umiejętności dotyczące budowy krosna tkackiego, natomiast podczas warsztatów „Być jak tkaczka” uczyli się zakładania na krosno osnowy i wątku. Finalnie, oprócz tego, że Muzeum Lniarstwa zyskało kolejne uruchomione krosno, przeprowadzone działania i przede wszystkim zaangażowanie mieszkańców w podtrzymanie lokalnej historii wpisały się jako element rewitalizacji miejsca i zapomnianej tradycji lniarskiej.

Natomiast uczestnicy ostatniego cyklu warsztatów pn. „Projektowanie i szycie lnianej konfekcji stołowej”, organizowanych co wtorek, uczyli się szyć lniane wyroby na zabytkowych maszynach przemysłowych, a następnie wykańczać je: haftować lub ręcznie malować. Efektem prac były własnoręcznie wykonane m.in. bieżniki, obręcze na serwetki, podkładki pod kubek czy lampiony na stół. Wyroby te zostały zaprezentowane podczas spotkania podsumowującego projekt, zorganizowanego we wtorek 2 października w Muzeum Lniarstwa.

Niesamowity klimat poprzemysłowych hal Muzeum Lniarstwa nadał warsztatomProjekt pt. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów z historią w tle”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego