FanPage FacebookKanał YouTube

Strajk Szpularek. Tkamy niepodległą

100 kilometrów nici, 100 igieł, 100 mieszkańców jednocześnie wyszywających, prawie 100 metrów kwadratowych biało – czerwonej lnianej flagi, a na niej napis „niepodległa”. 13 października 2018 roku przy Muzeum Lniarstwa złotą nicią wolności żyrardowskie szpularki „utkają niepodległą”. Tak żyrardowianie uczczą jednocześnie 135. rocznicę wybuchu strajku żyrardowskich robotników oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Strajk Szpularek. Tkamy niepodległą to wydarzenie organizowane na poprzemysłowym terenie Bielnika w Żyrardowie tuż przy Muzeum Lniarstwa.Przed nami kolejna rocznica wybuchu strajku szpularek, jednego z najważniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii Żyrardowa. 13 października 2018 roku ponownie usłyszymy krzyki pracowników dawnej fabryki. Długo wyczekiwane wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, pomimo zmiany daty z 22 września na 13 października, odbędzie się zgodnie z planem na terenie żyrardowskiego Bielnika. Tym razem przybierze nową, odmienną formę. Oprócz samej inscenizacji historycznej zostaną również odtworzone fragmenty XIX-wiecznej osady fabrycznej, a wszyscy widzowie będą mogli podejrzeć jak wyglądało życie w dawnym Żyrardowie. Co najważniejsze mieszkańcy miasta będą mieli okazję uczestniczyć również w zorganizowanym happeningu i wspólnymi siłami wyszyć złotą nicią na wielkoformatowej lnianej fladze Polski napis „niepodległa”. Żyrardowskie szpularki są dla miasta i jego mieszkańców symbolem patriotyzmu i walki o wolność. 135 lat temu odeszły od maszyn, by walczyć o swoją własną „niepodległość”, czyli o lepsze warunki pracy i lepszy byt dla siebie i swoich dzieci. Ich postawa jest dziś wzorem do naśladowania.

Strajk Szpularek uznawany jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym i jedno z pierwszych na świecie zapoczątkowane przez kobiety. Kwietniowe zamieszki z 1883 roku, mimo, że były krwawo tłumione, zakończyły się zwycięstwem żyrardowskich robotników. Kolejna odsłona historycznej inscenizacji Strajku Szpularek połączona z happeningiem wyszywania napisu „niepodległa” znajdzie swój finał na placu Jana Pawła II, gdzie biało-czerwona flaga zostanie przeniesiona w uroczystym korowodzie przez mieszkańców Żyrardowa. Wydarzenia odbywające się na terenie postindustrialnej przestrzeni dawnych Zakładów Lniarskich mają na celu połączenie dwóch niezwykle ważnych historycznych zdarzeń, których wyjątkowa rocznica przypada na rok 2018.

Osoby zainteresowane współtworzeniem wydarzenia i wcieleniem się w role strajkujących szpularek i tkaczy proszone są o uczestniczenie w spotkaniach organizacyjnych, które odbędą się w Muzeum Lniarstwa: 09 i 11 października 2018 o godz. 18:00.

Projekt pn. Inscenizacja historyczna „Strajk Szpularek – Historia Prawdziwa”, realizowany przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W programie:

10:00 - 16:00 - “tkanie” napisu niepodległa na lnianej fladze Polski

12:00 - 16:00 - XIX-wieczna osada fabryczna

16:00 - 16:15 - inscenizacja Strajku Szpularek

16:15 - 17:00 - przeniesienie flagi na Plac Jana Pawła II

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

LOT MZ, 20.09.2018


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego