FanPage FacebookKanał YouTube

Być jak mistrz... Rusza druga edycja Industrialnej Fabryki Talentów

Kolejny rok z rzędu Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zacznie tętnić życiem pełnym projektowania, szycia i wykańczania wyrobów lnianych, a także uruchamianiem zabytkowych krosien. Już 30 czerwca rusza druga edycja Industrialnej Fabryki Talentów, przestrzeni warsztatowej utworzonej na poprzemysłowych halach dawnej fabryki lnu. Na uczestników czekają trzy miesiące bezpłatnych zajęć. Działania będą prowadzone dzięki dofinansowaniu, które zdobyła Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Pierwsza edycja Industrialnej Fabryki Talentów odbyła się w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.Już drugi rok z rzędu na terenie Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie zostanie poprowadzony cykl zajęć w ramach Industrialnej Fabryki Talentów. Jest to przestrzeń warsztatowa skierowana do osób zainspirowanych klimatem postindustrialnym, tj. dziedzictwem kulturowym i 180-letnią tradycją najpotężniejszej fabryki lnu XIX-wiecznej Europy - dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, bardzo ważne są wcześniejsze zapisy!

Pierwszy cykl warsztatów pn. „Być jak mistrz - przygotowanie krosna do uruchomienia od strony mechanicznej” będzie obejmował dwa zajęcia, podczas których zostaną omówione zasady działania i budowy krosna mechanicznego STB. Uczestnicy wezmą udział w przygotowaniu krosna do nawlekania osnowy, w wiązaniu i przeciąganiu osnowy oraz uruchomieniu maszyny. Dzięki temu zostanie im przybliżona praca wykonywana na tkalni dawnej żyrardowskiej fabryki lnu na stanowisku mistrza, czyli osoby, która kierowała pracą rewiru tkackiego, ustawiała i nadzorowała parametry techniczno-technologiczne krosien i produkowanych tkanin oraz prowadziła bieżące naprawy krosien.  Zajęcia odbędą się w sobotę 30.06.2018 r. oraz w niedzielę 08.07.2018 r. w godz. 10:00-15:00. Udział w warsztatach wymaga przesłania zgłoszenia na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703.

Podczas drugiego cyklu warsztatów pn. „Być jak tkaczka - przygotowanie krosna do uruchomienia od strony tkackiej” zostanie omówiony proces tkania na krośnie, a uczestnicy wezmą udział w nawlekaniu osnowy przez płochę oraz w lamelowaniu. Nabędą również podstawowe umiejętności wykonywane na stanowisku tkaczki, tj. obsługiwania krosna tkackiego czy usuwania zrywów osnowowych i wątkowych. Warsztaty składają się z dwóch zajęć, które odbędą się w niedzielę 01.07.2018 r. oraz w sobotę 07.07.2018 r. w godz. 10:00-15:00. Udział w warsztatach wymaga przesłania zgłoszenia na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703.

Trzeci cykl zajęć to „Projektowanie i szycie lnianej konfekcji stołowej”. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętności projektowania, wykroju, a także szycia na zabytkowych maszynach przemysłowych oraz wykańczania wyrobów – haftowania, ręcznego malowania / drukowania wzorów metodą sitodruku. Efektem prac warsztatowych będą własnoręcznie przygotowane wyroby konfekcji stołowej. Zajęcia będą odbywały się we wtorki przez 10 kolejnych tygodni począwszy od 03.07.2018 r. w godz. 17:00-19:00. Podczas każdych zajęć uczestnicy będą przygotowali inny wyrób lniany (03.07. – bieżnik na ławę, 10.07. – serweta na stolik kawowy, 17.07. – serwetka pod filiżankę, 24.07. – ściereczka kuchenna ręcznie malowana, 31.07. – niezbędnik na sztućce, 07.08. – podkładka pod kubek, 14.08. – obręcze na serwetki, 21.08. – siedzisko na krzesło, 28.08. – lampion na stół, 04.09. – woreczek prezentowy na konfekcję stołową). Zgłoszenia na warsztaty należy przesłać najpóźniej na 3 dni przed datą konkretnych zajęć zgłaszając się na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl lub telefonicznie 793 134 703.

Ostatni z cykli warsztatowych obejmuje pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznym STB, które będą trwały przez 15 kolejnych weekendów, w każdą sobotę i niedzielę, począwszy od 30.06.2018 r. w godz. 10:00-15:00. Pokazowe zajęcia nie wymagają wcześniejszych zapisów i skierowane są do turystów odwiedzających Muzeum Lniarstwa, którzy w trakcie zwiedzania wezmą udział w pokazach. Zostaną one poprowadzone na zabytkowym krośnie mechanicznym STB, który  wchodzi w skład parku maszynowego wpisanego do rejestru zabytków.

Pierwsza edycja projektu została zorganizowana w okresie wakacyjnym w 2017 roku i spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem. Łącznie ponad 300 osób wzięło udział w tematycznych warsztatach kreatywnych pn. „Projektowanie i szycie odzieży lnianej”, gdzie uczestnicy samodzielnie wykonali lniane kreacje, „Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku”, podczas których wykonano m.in. lniane torby czy maskotki dziecięce. Natomiast dla dzieci przygotowano cykl zajęć pn. „Młodzi odkrywcy i projektanci”, podczas których najmłodsi mogli nauczyć się m.in. tkania na ręcznych krosnach tkackich, drukowania metodą sitodruku czy wykonywania artystycznych prac z użyciem tkaniny lnianej.

Projekt pt. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów z historią w tle”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. Na ponad 470 złożonych w konkursie wniosków, żyrardowskie stowarzyszenie uplasowało się w czołówce rankingu zdobywając 98 pkt. / max. 100 pkt.

LOT MZ, 27.06.2018

Druga edycja Industrialnej Fabryki Talentów w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego