FanPage FacebookKanał YouTube

Powstał Bielnik po robocie

Już w sobotę 7 października część poprzemysłowego terenu Bielnika, czyli dobrze znanego mieszkańcom Żyrardowa terenu poprzemysłowego po dawnych Zakładach Lniarskich, ukaże się z zupełnie innej strony – jako ogród społeczny BIELnik po robocie. Wywalczony w programie LECHSTARTER grant w wysokości 50 tysięcy złotych Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie przeznaczyło na rewitalizację pofabrycznego obszaru i przekształcenie go w zieloną, tętniącą życiem przestrzeń łączącą ludzi. 

Ogród społeczny Bielnik po robocie powstał przy Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.Opracowany z myślą o mieszkańcach projekt ogrodu społecznego narodził się z chęci zaktywizowania części zapomnianego i zniszczonego terenu poprzemysłowego po nieczynnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie na obszarze tzw. Bielnika. Muzeum Lniarstwa podjęło się rewitalizacji części obszaru, nadając mu nowe życie i stwarzając mieszkańcom możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego w industrialnym klimacie budynków z czerwonej cegły. Efekty prac będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę 7 października podczas oficjalnej inauguracji ogrodu BIELnik po robocie.

Nawiązując do tradycji Żyrardowa, jako ośrodka przemysłu lniarskiego, Muzeum przygotowało ogródek lniany, w którym zaprezentowało len ozdobny. Mury dawnych Zakładów Lniarskich uświetnił również mural w 3D, a ciekawostką historyczną jest zabytkowa, ostatnia istniejąca lokomotywa zakładowa, która stanęła na dziedzińcu przed wejściem do Muzeum. Przestrzeń wypełniły industrialne siedziska wykonane ze szpul oraz pofabrycznych wózków, które służyły niegdyś w fabryce do przewożenia tkanin, a także klimatyczne oświetlenie. Scena i zagospodarowana przestrzeń przy Muzeum Lniarstwa z całą pewnością umożliwia organizację plenerowych wydarzeń i koncertów, a piaszczysta plaża z leżakami oraz strefa wypoczynku z hamakami będzie kusiła miłośników leniwego spędzania czasu. Na odwiedzających będzie czekała także strefa gastronomiczna z grillem i wędzarnią, która umili czas podczas towarzyskich spotkań, natomiast przestrzeń warsztatowa pozwoli odwiedzającym nabywać nowe umiejętności i rozwijać swoje pasje.

W dniu otwarcia ogrodu społecznego już od godziny 16:00 czekać będzie mnóstwo atrakcji. Oprócz zwiedzania BIELnika po robocie, Muzeum Lniarstwa zaprasza na wieczorny koncert L.U.C z projektem Rebel Babel, który rozpocznie się o godzinie 19:00. Wspólny projekt rapera i tej wielojęzykowej orkiestry dętej ma na celu nieść pozytywne wibracje dla społeczeństwa, kreować dialog, a przede wszystkim docierać do sfer, gdzie dostęp do kultury jest nieco mniejszy. Ponadto w programie atrakcji przewidziano m.in. pokaz gotowania na żywo potraw przygotowanych na bazie lnu, pokaz odzieży lnianej czy warsztaty kreatywne dla dorosłych. Wydarzenie organizowane jest również w ramach obchodów ogólnopolskiego Dnia Tkaczki.

BIELnik po robocie to otwarta dla wszystkich przestrzeń do wypoczynku, spotkań, dyskusji i wydarzeń kulturalnych. Charakter miejsca tworzą ludzie, którzy sadzą i pielęgnują rośliny oraz dbają o małą architekturę, dlatego też wszystkie osoby, które chciałyby zaangażować się w prace na rzecz utrzymania porządku na terenie ogrodu, proszone są o kontakt z Muzeum Lniarstwa. Na terenie będą organizowane cykliczne wydarzenia, warsztaty, pokazy i inne prezentacje, które wzbogacą ofertę kulturalną i rekreacyjną Miasta Żyrardowa. Wszystkie działania i atrakcje BIELnika sprzyjać będą integracji lokalnej społeczności.

- Cieszymy się, że mieszkańcy Żyrardowa wywalczyli grant dla BIELnika po robocie. Ten projekt idealnie przedstawia zamysł tegorocznej edycji programu LECHSTARTER. Jest to tak zwany ogród społeczny, to znaczy miejsce w przestrzeni publicznej prowadzone dla mieszkańców, przez mieszkańców. BIELnik wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności i robi to według ich wspólnej wizji. Chcieliśmy łączyć ludzi w mieście, a projekt Muzeum Lniarstwa spełnia to założenie – podsumowuje Karolina Hasińska, przedstawiciel Lecha Premium, organizatora programu LECHSTARTER.

Choć 7 października nastąpi jedynie oficjalne zakończenie projektu oraz prezentacja BIELnika, to ogród będzie prężnie funkcjonować szczególnie w sezonie letnim, tj. od 1 maja do 30 września. Każdego roku mieszkańcy, jak i turyści, będą mogli korzystać bezpłatnie z przygotowanej przestrzeni oraz uczestniczyć w życiu ogrodu.

Projekt BIELnik po robocie w Żyrardowie znalazł się wśród 15 laureatów ogólnopolskiego programu grantowego LECHSTARTER organizowanego przez Lecha Premium, zajmując 4. miejsce w kategorii projektów za 50 ty. zł. Partnerem programu LECHSTARTER jest Fundacja Urban Forms.

Program otwarcia:

16:00-18:00 – LIVE COOKING – pokaz gotowania potraw na bazie lnu

16:30 – pokaz odzieży i lnianych dodatków wykonanych przez uczestników projektu Industrialna Fabryka Talentów

17:30-18:30 – warsztaty kreatywne

18:45 – oficjalne otwarcie ogrodu społecznego

19:00 – koncert L.U.C. z Rebel Babel

Otwarcie ogrodu społecznego Bielnik po robocie przy Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie wraz z koncertem L.U.C.

LOT MZ, 5 X 2017


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego