FanPage FacebookKanał YouTube

Olenderfest - II Festiwal Powideł Olenderskich

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej zaprasza na II Festiwal Powideł OLENDERFEST. Impreza odbędzie się w dniu 16 września 2017 r. w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Jastrzębcem” w m. Przejma gm. Iłów. W gospodarstwie tym od lat kultywowana jest tradycja olenderska. Właściciele utworzyli w pomieszczeniach po byłej oborze izbę tradycji "Powidlany zakątek" oraz rozpoczęli produkcję powideł olenderskich. 

Olenderfest odbędzie się 16 września 2017 r.
W programie imprezy znajdą się - pokaz gotowania powideł olenderskich, pokaz urządzeń i narzędzi używanych w produkcji powideł. Planujemy także zaprezentować elementy dawnej kultury i tradycji osadników nadwiślańskich, w tym wykonywanie płotów łozinowych, rzemiosło stolarskie, narzędzia do kopania i obróbki torfu oraz inne tradycyjne profesje. Atrakcją będzie też ekspozycja – „Zaczęło się od sierpa”, pokazująca rozwój metod i narzędzi do zbioru zbóż.

I edycja Olenderfest odbyła się w 2016 r.Uczestnikom organizatorzy zapewnią oryginalne menu, w tym oczywiście powidła olenderskie, siake fusier, sytocha, porka, pieczywo orkiszowe, sery, cydr wytwarzane przez rolników będących członkami Grupy Gyllow, Czas uczestnikom umilać będą zespoły Zawołany Skład Weselny i "Grzybowianki. 

Projekt realizujemy we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku, dlatego też podczas imprezy będzie można obejrzeć wystawy poświęcone osadnictwu olenderskiemu na Mazowszu. Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej, do okolicznych mieszkańców, a także do osób zainteresowanych kulturą olendrów, amatorów tradycyjnej kuchni, pasjonatów folkloru i tradycji.

Program II Festiwalu Powideł Olenderskich OLENDERFEST 2017:
12.00 Otwarcie i powitanie uczestników
12.30 Występ zespołu „Zawołany Skład Weselny – Kapela Niwińskich”
13.30 Zwiedzanie wystaw "Osadnictwo olenderskie na Mazowszu" oraz "Ludzie Wisły"
14.30 Warsztaty gotowania powideł olenderskich, wyplatania płotów łozinowych, obróbki torfu, 
15.30 Występ Zespołu Ludowego „Grzybowianki” i zabawa na „dechach”

Projekt "Magia olenderskich powideł" współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego 
Projekt „Potęga tradycji” został współfinansowany ze środków Programu "Działaj Lokalnie" IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.

LOT MZ, dn. 05.09.2017 r.

Zapraszamy na Olenderfest!


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego