FanPage FacebookKanał YouTube

Zyrardowianie wyklikali BIELnik po robocie!

Wiadomo już, że na poprzemysłowym terenie Bielnika powstanie ogród społeczny „BIELnik po robocie”. Będzie to bezpłatna dla mieszkańców strefa wypoczynku i relaksu, otwarta głównie w sezonie letnim. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, które jest pomysłodawcą projektu, otrzyma na realizację tego działania grant w wysokości 50 tys. zł w ramach ogólnopolskiego programu LECHSTARTER. W II etapie programu, czyli w ogólnopolskim głosowaniu internetowym, inicjatywa zajęła 4. miejsce, dzięki wsparciu mieszkańców, którzy przez ponad miesiąc oddali aż 19158 głosów.

Żyrardowianie oddali prawie 20 000 głosów na projekt BIELnik po robocie

Dzięki zaangażowaniu i mobilizacji Żyrardowianie wspólnymi siłami „wyklikali” 4. miejsce w ogólnopolskim głosowaniu internetowym programu LECHSTARTER. Dzięki wsparciu internautów, na mapie kulturalnej Miasta Żyrardowa powstanie nowa przestrzeń miejska – ogród społeczny. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, które otrzyma na realizację zadania grant w wysokości 50 tys. zł, składa serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom za oddane głosy, a także różnym grupom i instytucjom, które wsparły działania promocyjne i zachęcały do udziału w głosowaniu.

BIELnik po robocie to ogród spoleczny, strefa wypoczynku i relaksuOpracowany z myślą o mieszkańcach projekt ogrodu społecznego narodził się z chęci zaktywizowania części zapomnianego i zniszczonego terenu poprzemysłowego po nieczynnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie na obszarze tzw. Bielnika. Mury dawnej fabryki, które dotychczas zniechęcały i odstraszały, zamienią się w zieloną przestrzeń, tętniącą życiem. Ogród społeczny powstanie tuż przy Muzeum Lniarstwa i będzie otwierany w sezonie letnim (maj-wrzesień). Będzie to otwarta i bezpłatna dla wszystkich przestrzeń artystyczna ze sceną i miejscem pod plenerowe wydarzenia, piaszczysta plaża z leżakami, strefa wypoczynku z hamakami i siedziskami przygotowanymi w industrialnym stylu, strefa gastronomiczna ze stołami, grillem z wędzarnią, a także strefa warsztatowa. Cała przestrzeń zostanie wzbogacona o zieleń, tj. krzewy, drzewa oraz ogród lniany. Elementem przestrzeni będzie także ostatnia istniejąca lokomotywa zakładowa.

Ogólnopolski program LECHSTARTER to platforma do zgłaszania projektów, dzięki którym można odnowić i dopełnić zielenią miasto, stworzyć innowacyjne rozwiązania a nudne dzielnice wypełnić życiem. W konkursie można było składać projekty w trzech kategoriach: nowa miejska przestrzeń, miejskie akcje i kooperacje, innowacje dla miasta i ludzi. Na pierwszym etapie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie opracowało projekt ogrodu społecznego oraz złożyło wniosek w konkursie. W tegorocznej, drugiej edycji programu, do konkursu nadesłano niespełna 300 wniosków z całej Polski. Jury programu zakwalifikowało żyrardowską inicjatywę do grona 30 projektów, które w II etapie, tzn. w głosowaniu internetowym, walczyły o 50 tys. zł. Po ponad miesięcznym głosowaniu wyłoniono laureatów - 10 pomysłów o najwyższej liczbie głosów, które zostaną zrealizowane do września br.LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego