FanPage FacebookKanał YouTube

Muzeum Lniarstwa walczy o 50 tys.zł na ogród społeczny BIELnik po robocie

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie stanęło przed szansą stworzenia na industrialnej przestrzeni dawnego Bielnika strefy wypoczynku, relaksu, miejsca do spotkań i wydarzeń artystycznych. Opracowany z myślą o mieszkańcach projekt ogrodu społecznego „BIELnik po robocie” został zakwalifikowany do programu LECHSTARTER i ubiega się o grant w wysokości 50 000 zł na realizację działania. Teraz Muzeum potrzebuje wsparcia internautów, którzy zagłosują na żyrardowską inicjatywę. Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 3 kwietnia i potrwa do 8 maja br. Głosować można codziennie na stronie lechstarter.urbanforms.org.

Muzeum Lniarstwa przygotuje przed wejściem plażę z leżakami oraz strefę artystyczną ze sceną.Pomysł stworzenia otwartego dla wszystkich ogrodu społecznego narodził się z chęci zaktywizowania części zapomnianego i zniszczonego terenu poprzemysłowego po nieczynnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie na obszarze tzw. Bielnika. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie ma w planach ożywić ten teren stwarzając mieszkańcom możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego w industrialnym klimacie budynków z czerwonej cegły. Mury dawnej fabryki, które dotychczas zniechęcały i odstraszały, zamienią się w zieloną przestrzeń, tętniącą życiem, która zostanie stworzona przez mieszkańców dla mieszkańców. „BIELnik po robocie” to nowy punkt kulturalny na mapie Miasta, który będzie otwierany w sezonie letnim (maj-wrzesień). Powstanie strefa artystyczna ze sceną i miejscem pod plenerowe wydarzenia, piaszczysta plaża z leżakami, strefa wypoczynku z hamakami i siedziskami przygotowanymi na oryginalnych pofabrycznych wózkach, strefa gastronomiczna ze stołami, grillem z wędzarnią, a także strefa warsztatowa. Cała przestrzeń zostanie wzbogacona o zieleń, tj. krzewy, drzewa oraz ogród lniany. Elementem przestrzeni będzie także ostatnia istniejąca lokomotywa zakładowa.

Muzeum Lniarstwa, które jest pomysłodawcą projektu, ubiega się o zewnętrzne środki na realizację ogrodu społecznego w ogólnopolskim programie LECHSTARTER. Wśród nadesłanych niespełna 300 wniosków z całej kraju, jury konkursu zakwalifikowało żyrardowską inicjatywę do II etapu, tzn. do głosowania internetowego. Teraz wśród 30 projektów, które ubiegają się o grant w wysokości 50 000 zł, to internauci wybiorą 10 najlepszych pomysłów, które zostaną zrealizowane. Głosowanie wystartowało w poniedziałek 3 kwietnia i potrwa do 8 maja do godz. 14:00.

Co zrobić, żeby zagłosować?

Pamiętaj, że głosować można codziennie! Muzeum Lniarstwa uruchomiło już wyobraźnię, ale czy Leszek Chmielewski uruchomi środki? To zależy już tylko od Ciebie!

LECHSTARTER to platforma do zgłaszania projektów, dzięki którym można odnowić i dopełnić zielenią miasto, stworzyć innowacyjne rozwiązania a nudne dzielnice wypełnić życiem. W konkursie można było składać projekty w trzech kategoriach: nowa miejska przestrzeń, miejskie akcje i kooperacje, innowacje dla miasta i ludzi. W tegorocznej, drugiej edycji programu, jury zakwalifikowało do II etapu 45 projektów: 15 projektów rywalizujących o grant w wysokości 100 000 zł oraz 30 projektów w kategorii 50 000 zł. Projekt Muzeum Lniarstwa został zgłoszony w kategorii nowa miejska przestrzeń oraz w kategorii grantu 50 000 zł. Wyniki głosowania internautów poznamy 8 maja br. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane do końca września br.

 Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie ma w planach stworzyć ogród społeczny Bielnik po robocie.

Muzeum Lniarstwa ubiega się o 50 tys. zł na realizację ogrodu społecznego Bielnik po robocie

LOT MZ, 04.04.2017 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego