FanPage FacebookKanał YouTube

Oficjalne otwarcie wystawy wielkoformatowych sitodruków!

Już wkrótce odbędzie się długo oczekiwany wernisaż wystawy „Tkane sita”, która została współfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Tkane” sita – stała ekspozycja procesu technologicznego wielkoformatowego sitodruku żyrardowskich Zakładów Lniarskich”. Zapraszamy na otwarcie wystawy we wtorek 22 listopada 2016 r. o godz. 15:00 do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Podczas wernisażu będzie można zwiedzić wystawę z przewodnikiem, jak również wziąć udział w bezpłatnych warsztatach sitodrukowych.

Nad przygotowaniem stałej wystawy Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie pracowało od maja br. Ekspozycja mieści się na ponad 600 m2 w jednej z hal dawnej drukarni Zakładów Lniarskich. Zaraz po wejściu na halę wystawienniczą uwagę przyciąga najdłuższa w Polsce drukarka filmowa płaska, która służyła niegdyś do nanoszenia wzorów na tkaninę metodą sitodruku. Na drukarce tej organizowano jeszcze rok temu pokazy mody podczas Święta Lnu czy Miasta Gwiazd. Wystawa dedykowana jest technologii sitodruku, dlatego też prezentuje cały proces projektowania wzoru, przygotowania szablonu sitodrukowego, nanoszenia wzoru na szablon, naświetlania, a także druku metodą sitodruku. Oprócz opisów zamieszczonych na planszach informacyjnych, na ekspozycji zaprezentowano urządzenia służące w ww. procesie (pochodzące z lat 70. XX wieku), tj. powiększalnik czy naświetlarkę, a także folie z wzorami, szablony i gotowe wyroby lniane. Dla najmłodszych przygotowano multimedialny stół dotykowy z zainstalowaną aplikacją interaktywną, która z całą pewnością zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. W przestrzeń jednej z maszyn, tzw. suszarki, wkomponowano pięć stanowisk z fotografiami dawnych pracowników drukarni żyrardowskiej fabryki, przy których można wysłuchać ich wspomnień z lat przepracowanych w zakładach.

Na odwiedzających największe wrażenie zrobią z całą pewnością wielkoformatowe sitodruki, które podświetlono oraz rozwieszono na ścianach okalających wystawę. Swoimi rozmiarami oraz podświetleniem prezentują się niczym obrazy, stwarzając dodatkowo charakterystyczny dla tej przestrzeni klimat industrialny. Wszystkie szablony, które umieszczono na ekspozycji zostały dodatkowo poddane digitalizacji.

Wszystkie osoby uczestniczące w otwarciu wystawy otrzymają przewodniki po wystawie. Będą mogły również zwiedzić wystawę z przewodnikiem oraz wziąć udział w bezpłatnych warsztatach sitodrukowych, podczas których samodzielnie wykonają nadruk techniką sitodruku na tkaninie lnianej.

Od otwarcia wystawy do początku grudnia br. Muzeum Lniarstwa zorganizuje pięć darmowych warsztatów dla 20-osobowych zorganizowanych grup. Chętne osoby/grupy szkolne mogą wysyłać zgłoszenia na biuro@muzeumlniarstwa.pl

Ekspozycja stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Żyrardowa, poprzez co wzmocni atrakcyjność osady fabrycznej, która uznana jest za pomnik historii. Ponadto dostosowana jest dla osób niepełnosprawnych – niewidomych i słabo widzących (poprzez wydrukowanie przewodników w czarno druku i języku Braille’a). Z całą pewności wystawa przyczyni się do umocnienia pozycji Muzeum jako ważnej instytucji kultury, kształtującej świadomość i umacniającej tożsamości wśród społeczeństwa nt. dziedzictwa poprzemysłowego Polski.

LOT MZ, 08.11.2016 r.

Plakat zapraszający na otwarcie wystawy Tkane sita


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego