FanPage FacebookKanał YouTube

Trwają prace nad przygotowaniem wystawy w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie jest w trakcie przygotowania największej w Europie wystawy dedykowanej technologii sitodruku, która zostanie otwarta w listopadzie br. Ekspozycja powstanie na ponad 600m2 zabytkowej hali należącej niegdyś do drukarni Zakładów Lniarskich i będzie prezentowała proces technologiczny sitodruku – projektowania, tworzenia wielkoformatowych szablonów i odbijania wzorów metodą sitodruku na wyrobach lnianych, produkowanych w fabryce lnu. Wystawa powstanie w ramach projektu pt. „Tkane” sita – stała ekspozycja procesu technologicznego wielkoformatowego sitodruku żyrardowskich Zakładów Lniarskich”, który został dofinansowany w wysokości 49500 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Folie ze wzorami umieszczono w tekturowych tubach

Na tworzonej wystawie zostaną zaprezentowane m.in. folie projektowe, szablony sitodrukowe oraz gotowe wyroby lniane, które były ozdabiane w technice sitodruku. Ponadto będzie można obejrzeć urządzenia pochodzące z lat 70. XX wieku, które służyły do produkcji szablonów oraz nadruku wzoru. Na główną uwagę zasługuje najdłuższa w Polsce drukarka filmowa płaska, na której jeszcze rok temu odbywały się w Muzeum pokazy mody. Na wystawie nie zabraknie również nowoczesnych technologii – w przestrzeń zostanie wkomponowany stół multimedialny z interaktywną aplikacją dla dzieci. Dodatkowo zostanie przygotowana strefa wspomnieniowa z fotografiami oraz wywiadami dawnych pracowników drukarni Zakładów Lniarskich, a także strefa warsztatowa, w której uczestnicy będą mogli osobiście wykonać nadruki metodą sitodruku.

Przygotowanie szablonów sitodrukowych na wystawę

Od rozpoczęcia prac, tj. od maja 2016 r., pracownicy Muzeum opracowali system katalogowania eksponatów, odmalowali halę wystawienniczą, a także przygotowali szablony sitodrukowe do zaprezentowania na wystawie. Szablony poddano także digitalizacji, która posłużyła archiwizacji eksponatów, jak również upowszechnieniu eksponatów i udostępnieniu szerszej publiczności (katalog z szablonami zostanie umieszczony na stronie internetowej). Aktualnie Muzeum przygotowuje się do montażu podświetlonych wielkoformatowych szablonów sitodrukowych, które będą główną atrakcją dla zwiedzających, a także pracuje nad przygotowaniem plansz informacyjnych opisujących historię sitodruku, zastosowanie druku w fabryce oraz poszczególne etapy technologii.

Wernisaż odbędzie się prawdopodobnie w drugiej połowie listopada 2016 r. Następnie, w ramach projektu, zostanie zorganizowanych pięć warsztatów sitodrukowych dla 20-osobowych grup. Warsztaty poprowadzi wykwalifikowany instruktor.

Z całą pewności wystawa przyczyni się do umocnienia pozycji Muzeum jako ważnej instytucji kultury, kształtującej świadomość i umacniającej tożsamości wśród społeczeństwa nt. dziedzictwa poprzemysłowego Polski. Ekspozycja będzie stanowiła jedną z głównych atrakcji turystycznych Żyrardowa i wzmocni atrakcyjność osady fabrycznej, która uznana jest za pomnik historii.

LOT MZ, 26.09.2016 r.LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego