FanPage FacebookKanał YouTube

Pierwsza kolorowanka o Żyrardowie już zaprojektowana

Realizatorzy projektu „Koloruje i tworzę historię swojej małej Ojczyzny – kreatywne podejście do dziedzictwa poprzemysłowego Żyrardowa” przygotowali już kolorowankę, tematycznie związaną z Żyrardowem i ponad 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego. Kolorowanka została zaprojektowana na podstawie kilkudziesięciu archiwalnych zdjęć otrzymanych od mieszkańców Żyrardowa i lokalnych instytucji. Projekt realizowany jest dzięki zewnętrznym funduszom zdobytym przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego w ramach programu FIO Mazowsze Lokalnie.

Kolorowanki powstały na podstawie archiwalnych zdjęć przedstawiających zabytki Żyrardowa i życie codziennie mieszkańców sprzed 100 lat.

W początkowej fazie realizacji organizatorzy projektu wystąpili z akcją społeczną, zachęcając mieszkańców do dzielenia się własnymi rodzinnymi zdjęciami wykonanymi przed kilkudziesięciu laty. Akcja spotkała się z dużą aprobatą. Szczególnie osoby związane z dwoma grupami społecznościowymi działającymi na Facebook’u (grupa Żyrardowskie dzieci PRL-u. FOTO 1945-1990 oraz fun page Żyrardów na starej fotografii), a także Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie udzieliły zgody na wykorzystanie fotografii w celu przygotowania kolorowanki. Wśród kilkuset zdjęć, wybrano do niej około 60 sztuk – połowa zdjęć została przerobiona na malowanki, które dzieci będą mogły kolorować kredkami, pozostała połowa została przedstawiona w oryginale w formie pocztówkowej. Najstarsze wykorzystane zdjęcia pochodzą nawet z lat 70. XIX wieku, większość natomiast z początku XX wieku (ok.1905 r.). Malowanki nawiązują głównie do życia codziennego mieszkańców, przedstawiają elementy ze sportu, rekreacji, muzyki, a także prezentują najbardziej charakterystyczne zabytkowe budynki.

Kolorowanka powstała w oparciu o historię Miasta Żyrardowa i jego poprzemysłowej tradycji lniarskiej.

Oprócz wydania kolorowanki pt. „Żyrardów – koloruję historię swojej małej Ojczyzny” w wersji papierowej i elektronicznej, w ramach realizowanego projektu odbędą się spacery historyczne z przewodnikiem po zabytkowej osadzie fabrycznej oraz warsztaty plastyczno-rękodzielnicze, podczas których uczestnicy nauczą się kolorowania i składania własnej kolorowanki (prace zostaną zaprezentowane na wystawie połączonej z konkursem z nagrodami). Udział w warsztatach, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu i zostaną zorganizowane w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, wezmą zorganizowane grupy uczniów z lokalnych szkół.

Pomysłodawczynią stworzenia kolorowanki jest mieszkanka Żyrardowa – Pani Beata Sodoś, przedstawicielka nieformalnej grupy Trybiki, która zainspirowała się historią miasta, a w szczególności historiami oraz archiwalnymi zdjęciami ludzi mieszkających w Żyrardowie.

„Kolorowanka ma na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży w prosty sposób historię miasta i jego mieszkańców. Poprzez stworzenie własnej kolorowanki uczestnicy warsztatów bardziej utrwalą pamięć o dziedzictwie Żyrardowa niż poprzez przeczytanie książek historycznych, które zawierają zbyt wiele treści. Poza tym będą mogli namacalnie poczuć klimat ówczesnej fabryki, w której produkowano tkaninę lnianą, poprzez wykorzystanie tkaniny do wykonania okładki własnej kolorowanki. Myślę, że dla dzieci, jak i dla młodzieży będzie to coś w rodzaju powrotu do przeszłości.” - mówi Pani Beata.

Kolorowanki powstały na podstawie archiwalnych zdjęć przedstawiających zabytki Żyrardowa i życie codziennie mieszkańców sprzed 100 lat.Ze względu na swoje cele, przewidziane w projekcie działania doskonale wpisują się w obchody 100-lecia Miasta Żyrardowa. Ponadto wydrukowane kolorowanki zostaną rozdane bezpłatnie do lokalnych instytucji kultury z terenu powiatu żyrardowskiego, a wersja multimedialna zostanie umieszczona w formacie PDF na portalu LOT-u z możliwością jej darmowego pobrania.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenie Europa i My. FIO Mazowsze Lokalnie jest programem wspierającym młode organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz samopomocowe, które działają na terenie województwa mazowieckiego. Celem programu  jest przede wszystkim zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne, szczególnie w małych lokalnych społecznościach oraz w małych wspólnotach z dużych miast, które mają ograniczony dostęp do zasobów materialnych, wiedzy i innowacji. Partnerami projektu wydania kolorowanki są Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Miasto Żyrardów oraz drukarnia APS Group Sp. z o.o.

LOT MZ, 14.09.2016 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego