FanPage FacebookKanał YouTube

Pierwsza edycja Święta Lnu za nami

W minioną sobotę, 10 października 2015 r. uczciliśmy ponad 180-letnią tradycję przemysłu lniarskiego podczas pierwszej edycji Święta Lnu. Imprezę zorganizowaliśmy w godzinach 11:00-19:30 w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Święto Lnu było ostatnim wydarzeniem organizowanym w ramach 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Utracone dziedzictwo”, które honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Żyrardowa, Wojciech Jasiński.

Święto Lnu w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Uroczystego otwarcia Święta Lnu dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa – Dariusz Kaczanowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa – Marcin Rosiński. Następnie głos zabrał prof. Jerzy Mańkowski, profesor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, który w kilku słowach nawiązał do lnu i tradycji Instytutu.

Święto Lnu w Muzeum Lniarstwa w ŻyrardowieNa zwiedzających czekało ponad 20 stoisk wystawców z całej Polski prezentujących ofertę lnianą, w tym m.in. odzież z Lnianej Wyspy, lniane myszki z Linen Mouse, misie z Roszpunkowa,  lniane dekoracje z Deco House, lniane wyroby Akacjowego Dworku i skansenu Sioło Budy, Lniana biżuteria MAGO, Pracownia Tkacka i wiele innych ofert rękodzielników (torby, worki, saszetki, itp.). Nie zabrakło oczywiście żyrardowskiego akcentu - wśród wystawców znalazł się Lniany Zaułek oraz Tentorium, producent historycznych namiotów.

„Bardzo się cieszę, że po latach w Żyrardowie zagościło długo wyczekiwane przez mieszkańców Święto Lnu. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do Muzeum przyjechali rożni wystawcy z całej Polski, z którymi nawiązaliśmy współpracę na przyszłe muzealne działania, a także wielu odwiedzających spoza Żyrardowa, którzy specjalnie przyjechali danego dnia na Święto Lnu nawet ze Kamiennej Góry czy Białegostoku. Musimy pamiętać, że jesteśmy jedynym w Polsce Muzeum Lniarstwa, a jednym z nielicznych w Europie związanym tematycznie z lnem. Dlatego spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność i zobowiązanie. Len jest dla nas nicią łącząca przeszłość, jest naszą teraźniejszością, ale najważniejsze jest to, że musimy myśleć i wyjść bardzo daleko w przyszłość, żeby nie utracić naszego dziedzictwa” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Święto Lnu w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Muzeum Lniarstwa przygotowało dla zwiedzających wystawę wyrobów lnianych, projekcję filmu „Strajk Szpularek – Historia Prawdziwa”, bajek dla dzieci oraz wystawę szablonów sitodrukowych, które (szczególnie wieczorową porą) zrobiły ogromne wrażenie na odbiorcach. Podświetlone szablony, niczym obrazy ozdobiły jedną z hal, w której znajduje się jedna z największych w Polsce drukarek sitodrukowych. To właśnie tutaj odbył się finał imprezy – pokaz mody lnianej żyrardowskiej projektantki Beaty Sodoś. Kolekcja „Z lnianej szafy” miała wg projektantki nawiązywać do wspomnień, tęsknoty przed rzeczywistością, ucieczką w świat baśni, magii, księżniczek i wróżek. Na wybiegu przygotowanym na drukarce sitodrukowej w pierwszej kolejności ukazały się dwie małe dziewczynki, które wprost wyłoniły się z mgły. Następnie na wybieg wkroczyły dorosłe kobiety, ukazujące to, że len jest doskonałym materiałem na kreacje dla kobiet w różnym wieku.

Po raz kolejny w poprzemysłowych halach została zaprezentowana wystawa fotograficzna „Zakłady Lniarskie wczoraj i dziś”, natomiast po raz pierwszy można było usiąść wśród maszyn i wysłuchać kilkunastu wywiadów – audio wspomnień pracowników Zakładów Lniarskich. Dodatkowo co godzinę grupy wycieczek zwiedzały Muzeum z przewodnikiem, a o godz. 15:00 kilkudziesięcioosobowa grupa wyruszyła w Miasto na tematyczny spacer „Poprzez zaułki żyrardowskiej fabryki”, który poprowadziła Magdalena Skibińska z Projekt Miasto.

Święto Lnu w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rękodzielnicze. W hali tzw. szwalni zebrało się łącznie kilkadziesiąt osób, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, którzy pod okiem instruktorów wyszywali wspólnie lniany obrus, ozdabiali lniane serduszka, malowali na lnie czy uczyli się szyć na maszynie albo tworzyć różę lnianą (warsztaty prowadziło Stowarzyszenie Projekt Miasto, Fabryka Feniksa oraz Osiedlowy Dom Kultury ŻSM). Natomiast Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie przez cały dzień prowadziło pradziejowe warsztaty szycia mieszków i sakiewek oraz kukiełek – barbarzyńców. Po raz pierwszy w Żyrardowie zostały zorganizowane warsztaty z naturalnego barwienia lnu i konopi, które poprowadziła prof. Katarzyna Schmidt-Przewoźna z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Święta Lnu była wielkoformatowa gra planszowa „Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie”, która zajmowała prawie 50 m2 powierzchni! Mimo, że jedna rozgrywka trwała około pół godziny, nie brakowało chętnych. Uczestnicy ustawiali się w kolejce i zapisywali nawet na dwie godziny naprzód. Gracze bardzo dobrze radzili sobie z przygotowanymi pytaniami i zagadkami. Każdy z uczestników otrzymał upominek – ekologiczną torbę bawełnianą z nadrukiem oraz pamiątkowy dyplom. Natomiast na najlepszego gracza w danej rozgrywce czekał medal.

Święto Lnu w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

„Dużym zaskoczeniem dla mnie było to, że w dzień wolny od pracy i szkoły przyszli uczniowie z nauczycielami specjalnie po to, żeby wziąć udział w wielkoformatowej grze, a pierwsze grupy stawiły się na miejscu jeszcze przed rozpoczęciem imprezy! Wszyscy, którzy przechodzili obok gry, byli pod ogromnym wrażeniem jej rozmiarów. Natomiast dzieci bardzo pozytywnie podeszły do wykonywania zadań. Mimo, że niektóre pytania dotyczące Zakładów Lniarskich sprawiłyby trudności nawet dorosłemu, to nawet około 8-letnie dzieci chciały je usłyszeć, żeby nauczyć się czegoś nowego i sprawdzić swoje możliwości!” – mówi Dagmara Fiszer, Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego.

Projekt „Wielkoformatowa gra planszowa Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie” został dofinansowany w ramach programu FIO Mazowsze Lokalnie. Nad jej przebiegiem czuwali członkowie nieformalnej grupy FOTOPLASTIKON, którzy animowali grę.

Święto Lnu to także inne atrakcje pod znakiem lnu. Organizatorzy wraz ze Stowarzyszeniem Żyrardowskich Amatorów Fizycznej Aktywności zorganizowali tzw. Bieg po Przędzę. W czterech kategoriach „Bieg rodzinny” oraz biegi indywidualne „7-8 lat”, „9-15 lat”, „open” wzięło udział kilkanaście osób. Uczestnicy musieli zmierzyć się w różnych konkurencjach, które łączył element lnianych szpulek. Każdy z laureatów otrzymał medal, statuetkę lub drobny upominek. Laureatami zostali: Szymon i Kuba Jakubowscy (bieg rodzinny), Anna Korycka (7-8 lat), Sylwia Rutecka (9-15 lat), Jarosław Sadowski (open).

Święto Lnu w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Przy wsparciu Koła Przewodników PTTK „Belferek” zorganizowano konkurs plastyczny, którego rozstrzygnięcie odbyło się podczas Święta Lnu. Na konkurs nadesłano około 150 prac, z których czteroosobowe jury wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach wiekowych. Laureaci w kategorii 6-10 lat: I miejsce - Klara Kaczorowska, ZSP nr 2 w Żyrardowie, II miejsce – Jakub Gal, Osiedlowy Dom Kultury, III miejsce  - Zauzanna Kamińska, ZSP nr 6 w Żyrardowie. Laureaci w kategorii 11-19 lat: I miejsce - Adam Kocemba, ZSP nr 4 w Żyrardowie, II miejsce - Emilia Wielińska, ZSP nr 3 w Żyrardowie, III miejsce - Aneta Misiak, LO im. St. Żeromskiego w Żyrardowie. Wyróżnienia otrzymali: Roksana Chudon (ZSP nr 4 w Żyrardowie), Natalia Marchwicka, Kaja Stronias, Gabrysia Gędzielewska, Małgorzata Gwiazda, Magdalena Prządka, Aleksandra Perzyna, Wiktor Szot (ZSP nr 6 w Żyrardowie), Antonina Adamczak  (ODK) oraz Rafał Konarski (ZSP nr 7 w Żyrardowie). Ekspozycja prac została zaprezentowana w jednej z muzealnych hal.

Organizatorem Święta Lnu była Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński. Patronat objęli również Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Natomiast Partnerami Święta Lnu są: Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Centrum Kultury w Żyrardowie, Osiedlowy Dom Kultury ŻSM, Projekt Miasto, Fabryka Feniksa, grupa nieformalna FOTOPLASTIKON, Stowarzyszenie  Żyrardowscy Amatorzy Fizycznej Aktywności oraz Koło Przewodników PTTK „Belferek” w Żyrardowie. 

LOT MZ, 14.10.2015 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego