FanPage FacebookKanał YouTube

Chcesz zostać pionkiem? Weź udział w wielkoformatowej grze planszowej!

Każdy kiedyś grał w grę planszową, nie każdy jednak w tak dużą, by można było być na niej pionkiem! Teraz mamy okazję wcielić się w jedną z historycznych postaci związanych z Żyrardowem oraz jako "pionek" wziąć udział w wielkoformatowej grze planszowej "Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie". Gra będzie jedną z głównych atrakcji Święta Lnu organizowanego 10 października br. przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Projekt, na który dofinansowanie otrzymała LOT MZ, realizowany jest przez grupę nieformalną FOTOPLASTIKON. Wielkoformatowa gra planszowa to wyjątkowy sposób przeniesienia pasjonującej rozgrywki z planszy na stole w przestrzeń miasta, parku czy miejsca imprezy plenerowej.

Wielkoformatowa gra planszowa

Gra dedykowana jest głównie dzieciom i młodzieży z lokalnych szkół, jak również innym uczestnikom, którzy będą chcieli zgłębić swoją wiedzę nt. poprzemysłowej XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, uznanej za pomnik historii. Na kilkudziesięciometrowej planszy do gry o wymiarach 6x8 metrów gracze będą poruszać się po wyznaczonej trasie poprzez rzut dużą kostką. Trasa będzie prowadziła po kilkudziesięciu polach odzwierciedlających układ urbanistyczny XIX-wiecznej osady fabrycznej. Na poszczególnych polach będą czekać na graczy zagadki, pytania oraz różne zadania do wykonania, które będą odnosić się do historii i tradycji poprzemysłowego Żyrardowa oraz najważniejszych zabytków. Dodatkowo każdy z uczestników wcieli się w jedną z pięciu historycznych postaci (Filip de Girard, Karol August Dittrich, Karol Dittrich jr., Szpularka oraz Paweł Hulka-Laskowski).

Karol August Dittrich - jedna z postaci, w którą można się wcielić podczas wielkoformatowej gry planszowej Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w ŻyrardowiePierwsza rozgrywka wielkoformatowej gry planszowej odbędzie się w sobotę 10 października br. podczas Święta Lnu organizowanego przez żyrardowski LOT. W czasie trwania imprezy w godzinach 11:00-19:00 każdy chętny będzie mógł włączyć się w zabawę rejestrując się w punkcie informacyjnym gry (na terenie Muzeum Lniarstwa). Nad przebiegiem rozgrywki będą czuwać animatorzy, którzy poinstruują o zasadach zabawy. Dla pierwszych 100 uczestników przewidziano dyplomy oraz upominki. Dzięki dużemu formatowi pozostali uczestnicy imprezy będą mogli oglądać przebieg rozgrywki.

Wielkoformatowa gra planszowa to oryginalny pomysł przeprowadzenia edukacji regionalnej, angażujący uczestników w czynny sposób w zdobywaniu wiedzy w myśl „nauka poprzez zabawę”. Chodząc po planszy i wykonując poszczególne zadania gracze zdobywają wiedzę, która w ten zabawowy charakter jest łatwiej i szybciej przyswajana. Jest to wyjątkowy sposób przeniesienia rozgrywki z planszy na stole w przestrzeń miasta, parku czy imprezy plenerowej. Zabawa z taką grą to dużo radości dla dzieci przy jednoczesnym wypracowywaniu spostrzegawczości, wiedzy, koordynacji ruchowej.

Wielkoformatowa gra planszowa przygotowywana jest od czerwca br. przy współpracy LOT i nieformalnej grupy FOTOPLASTIKON, która funkcjonuje przy Osiedlowym Domu Kultury ŻSM. Na realizację projektu żyrardowski LOT otrzymał dofinansowanie w ramach programu grantowego FIO ML. Przygotowana gra, po zakończonym okresie realizacji projektu, będzie wypożyczana za darmo różnym lokalnym instytucjom kultury i organizacjom pozarządowym.

Partnerem projektu jest Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza zachodniego w Żyrardowie, Osiedlowy Dom Kultury ŻSM oraz Powiat Żyrardowski.

LOT MZ, 25.09.2015 r.

Wielkoformatowa gra planszowa


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego