FanPage FacebookKanał YouTube

Powstanie wielkoformatowa gra planszowa Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie

Układ urbanistyczny XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie odzwierciedlony na kilkudziesięciometrowej planszy do gry, ponad 20 najważniejszych zdjęć zabytków, olbrzymia kostka, pytania i ciekawostki dotyczące Zakładów Lniarskich oraz pionki do gry, którymi będą sami uczestnicy... Tak będzie wyglądała wielkoformatowa gra planszowa "Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie", która powstanie już na jesieni br. Wniosek, który złożyła Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego w ramach programu FIO - Mazowsze Lokalnie przeszedł dwa etapy konkursu i otrzymał dofinansowanie w kwocie niespełna 5 tys. zł. Realizatorem działań będzie nieformalna grupa FOTOPLASTIKON działająca przy Osiedlowym Domu Kultury w Żyrardowie, z którą LOT MZ współpracuje od kilku lat.

Widok na Centralę Zakładów Lniarskich w Żyrardowie z dachu budynku Starostwa Powiatowego.

Żyrardowska organizacja, śladem ubiegłego roku, ponownie otrzymała dofinansowanie w konkursie na inicjatywy oddolne z programu FIO Mazowsze Lokalnie. W tegorocznej edycji konkursu zasady przyznawania dotacji znacznie się różniły. Oprócz oceny wniosków (I etap), z prawie 600 złożonych projektów zakwalifikowano 300 inicjatyw do II etapu, który polegał na prezentacji pomysłu przed komisją konkursową. Przedstawiciele LOT MZ oraz grupy FOTOPLASTIKON zaprezentowali się 7 maja 2015 r. w Grodzisku Mazowieckim, uzyskując odpowiednią liczbę punktów, która pozwoliła zająć miejsce na liście ok. 120 dofinansowanych projektów.

Widok na wieżę Starej Przędzalni na terenie dawnej Centrali Zakładów Lniarskich w Żyrardowie.Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem scenariusza gry oraz grafiki planszy. Gra planszowa zostanie przygotowana na dużej macie o wymiarach ok. 5x6 metrów, na której zostaną nadrukowane kolorowe pola do przejścia trasy oraz fotografie obiektów poprzemysłowych. Pionkami będą sami uczestnicy, którzy będą poruszać się po trasie poprzez rzut dużą kostką. Na poszczególnych polach-zagadkach gracze będą musieli odpowiedzieć poprawnie na pytania związane z tradycją i najważniejszymi obiektami kulturowymi Miasta.

Gra będzie dedykowana dzieciom i młodzieży z lokalnych szkół, jak również innym uczestnikom, którzy będą chcieli zgłębić swoją wiedzę nt. poprzemysłowej osady fabrycznej, uznanej za pomnik historii. Gra odbędzie się w październiku 2015 r., a na uczestników będą czekały pamiątkowe nagrody. Jest to oryginalny pomysł przeprowadzenia edukacji regionalnej, angażujący uczestników w czynny sposób w zdobywaniu wiedzy w myśl „nauka poprzez zabawę”. Chodząc po planszy i wykonując poszczególne zadania gracze zdobywają wiedzę, która w ten zabawowy charakter jest łatwiej i szybciej przyswajana. Podczas gry wypracowuje się również koordynacja ruchowa i spostrzegawczość, ćwiczy się pamięć i wyobraźnię. Jest to wyjątkowy sposób przeniesienia rozgrywki z planszy na stole w przestrzeń miasta, parku czy imprezy plenerowej.

Realizatorem projektu będzie nieformalna grupa FOTOPLASTIKON.Realizatorem projektu będzie nieformalna grupa FOTOPLASTIKON, która funkcjonuje od początku 2012 r., działając przy Osiedlowym Domu Kultury ŻSM. Grupa, która powstała w celu tworzenia wspólnych koncepcji fotograficznych oraz prezentowania ich na wernisażach, zajmuje się organizacją oraz realizacją sesji zdjęciowych (w studiu oraz w plenerze), prowadzeniem warsztatów szkoleniowych m.in. z obsługi programów do obróbki zdjęć, a także organizowaniem wystaw.

Projekt dofinansowano z programu FIO Mazowsze Lokalnie.Projekt "Wielkoformatowa gra planszowa „Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie" został dofinansowany ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenie Europa i My. FIO Mazowsze Lokalnie jest programem wspierającym młode organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz samopomocowe, które działają na terenie województwa mazowieckiego. Celem programu  jest przede wszystkim zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne, szczególnie w małych lokalnych społecznościach oraz w małych wspólnotach z dużych miast, które mają ograniczony dostęp do zasobów materialnych, wiedzy i innowacji. 

LOT MZ, dn. 09.07.2015 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego