FanPage FacebookKanał YouTube

Kolejna inicjatywa żyrardowskiego LOT-u została dofinansowana

Projekt pt. „Gra miejska. Porwano Filipa de Girarda – poszukiwania skarbu Żyrardowa” złożony przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego w konkursie grantowym „Tu mieszkam, tu zmieniam” Banku Zachodniego WBK, spośród niespełna 3000 zgłoszeń znalazł się w zwycięskiej grupie 247 pomysłów, które zostały zakwalifikowane do dofinansowania. To kolejna z rzędu inicjatywa, na realizację której żyrardowska organizacja otrzymała zewnętrzne środki.

Bank Zachodni WBK jest organizatorem konkursu Tu mieszkam, tu zmieniam.Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego podpisała już umowę z Fundacją Banku Zachodniego WBK w sprawie przekazania środków na realizację projektu „Gra miejska. Porwano Filipa de Girarda – poszukiwania skarbu Żyrardowa” oraz rozpoczęła przygotowania nad realizacją gry miejskiej. Już na początku kwietnia br. poznamy regulamin i wstępny scenariusz gry, który swoją fabułą będzie nawiązywał do historii i początków budowy Zakładów Lniarskich, okresu, w którym sprowadzono Filipa de Girarda - twórcę mechanicznego przędzenia lnu.

Filip de Girard, francuski inżynier, wynalazca mechanicznej metody przędzenia lnu. Źródło zdjęcia: Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

„W związku z przypadającą w br. 240. rocznicą urodzin i 170. rocznicą śmierci Filipa de Girarda zdecydowaliśmy się przygotować odpowiedni wniosek i aplikować w konkursie grantowym o dofinansowanie w wysokości 2,5 tys. zł na zorganizowanie gry miejskiej upamiętniającej jedną z najważniejszych postaci związanych z Żyrardowem. Cieszymy się niezmiernie, że nasz wniosek spotkał się z zainteresowaniem jury konkursu. To kolejny z rzędu projekt, na który otrzymaliśmy zewnętrzne środki.” – mówi Dagmara Fiszer, Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego.

Gra miejska jest połączeniem gier internetowych, happeningów oraz interaktywnej zabawy ulicznej, w której uczestnicy mogą poznać historię Miasta, jego architekturę i walory turystyczne, a także postacie z nim związane. Ulice miasta stają się planszą do gry, a zespoły poprzez umieszczenie fabuły w realiach historycznych, „wchodzą” w klimat miasta, rozwiązując zagadki i zadania. Gra miejska „Porwano Filipa de Girarda – poszukiwania skarbu Żyrardowa” odbędzie się w maju br. na terenie osady fabrycznej w Żyrardowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów. Udział w grze będzie bezpłatny, a dla zwycięzców zostaną przygotowane nagrody. Jako wydarzenie edukacyjne gra będzie skierowana do całych rodzin, w tym głównie do młodzieży z lokalnych szkół. Poprzez interaktywny i zabawowy charakter przyczyni się do intensywniejszego chłonięcia wiedzy o swoim mieście i otoczeniu kulturowym.

Organizatorem konkursu Tu mieszkam, tu zmieniam jest Bank Zachodni WBK.

Konkurs grantowy „Tu mieszkam, tu zmieniam” został ogłoszony i rozstrzygnięty jeszcze w poprzednim roku kalendarzowym. Jury, w skład którego weszli m.in. prezes Banku Zachodniego WBK – Mateusz Morawiecki, prezes Fundacji BZ WBK – Eliza Dzwonkiewicz oraz redaktor Naczelny dziennika „Polska tke Times” – Paweł Siennicki, zdecydowało przyznać żyrardowskiemu LOT-owi grant w wysokości 2,5 tysiąca złotych. Od samego początku ideę konkursu mocno wspierał także Kuba Wesołowski, znany i lubiany aktor młodego pokolenia, który pełnił rolę Ambasadora i był również jednym z członków konkursowego jury.

Źródło zdjęcia przedstawiającego Filipa de Girarda: zbiory Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

LOT MZ, dn. 23.03.2015 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego