FanPage FacebookKanał YouTube

Gala konkursu Zabytek Zadbany 2014 w Żyrardowie

W dniach 24-25 kwietnia 2014 r. odbędą się w Żyrardowie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, w ramach których zostanie podsumowany konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2014”. W roku ubiegłym w kategorii  specjalnej "architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki" wygrał Zespół „Starej Przędzalni” w Żyrardowie, natomiast wyróżnienie otrzymał budynek Resursy w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowych pojedynczego obiektu”.

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Organizatorem obchodów jest Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Miasto Żyrardów, natomiast patronat honorowy nad imprezą objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków - Piotr Żuchowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik oraz Wojewoda Mazowiecki – Jacek Kozłowski. Wśród zaproszonych gości będą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie, specjaliści od ochrony zabytków, przedstawiciele środowisk naukowych i opiniotwórczych, osoby zasłużone kulturze i ochronie zabytków. 

NID - zabytki w Polsce. Obchody 2014 w Żyrardowie.W ramach obchodów zostaną ogłoszone wyniki konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2014”, a także konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace z ochrony zabytków i muzealnictwa 2013 r. Ponadto Minister wręczy odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i medale „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” osobom, które z wielkim zaangażowaniem poświęciły się kulturze i ochronie zabytków. Podczas gali wręczania nagród zagra Orkiestra Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Marii Machowskiej. 

Wybór Żyrardowa, jako miejsca obchodów, nie jest przypadkowy – w roku 2013 r. laureatem konkursu „Zabytek Zadbany” został obiekt Starej Przędzalni. Nagroda została przyznana za szeroki zakres prac konserwatorskich, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych w zespole dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, przeprowadzonych z poszanowaniem autentyzmu i charakteru zabytków poprzemysłowych. Natomiast w ścisłej czołówce nominowanych do nagrody w roku 2014 r. znalazła się żyrardowska Resursa.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 r. w większości krajów świata. Ustanowiony został przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, który przypada na 18 kwietnia, jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problematyki dziedzictwa kulturowego, zaprezentowanie zabytków mających szczególne znaczenie dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości oraz nagrodzenie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków z różnych dziedzin.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2014 w Żyrardowie.

LOT MZ, 16.04.2014 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego