FanPage FacebookKanał YouTube

Przyznano dotację na Wirtualne Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

W ubiegłym tygodniu, tj. 20 marca 2014 r., Muzeum Historii Polski w ramach programu operacyjnego „Patriotyzm Jutra”, przyznało Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego dotację na projekt „Wirtualne Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie”. Na blisko 1200 złożonych wniosków, LOT MZ zajął w rankingu konkursu 31. miejsce z liczbą punktów 81 i uzyskał możliwość otrzymania dofinansowania na kwotę 22 000 zł.

Logo Muzeum Historii Polski, który jest organizatorem programu operacyjnego

Realizacja projektu ma polegać na opracowaniu wirtualnego muzeum nieczynnych już żyrardowskich Zakładów Lniarskich, których budowa na terenie obecnego Miasta Żyrardowa rozpoczęła się w 1829 r. W postaci portalu internetowego wirtualne muzeum będzie przybliżało mieszkańcom i turystom historie fabryki, jej rozwój, etapy produkcji, itd. Jednak LOT MZ stanie się beneficjentem projektu dopiero po podpisaniu umowy z Muzeum Historii Polski.

„Musimy najpierw dopełnić wszystkich formalności i sfinalizować podpisanie umowy z Muzeum Historii Polski. Dopiero wtedy będziemy mieli 100% pewność otrzymania tego dofinansowania.” – mówi Dagmara Fiszer, Dyrektor LOT MZ, Koordynator Projektu.

„Przyznanie dotacji Lokalnej Organizacji Turystycznej, jest dla Nas ogromnym sukcesem biorąc pod uwagę tak dużą konkurencję” – dodaje Jacek Czubak, Prezes LOT MZ.

Projekty oceniane były przez Zespół Sterujący, w składzie:

 • Robert Kostro, MHP (przewodniczący);
 • Małgorzata Gaduła-Zawratyńska, Narodowe Centrum Kultury;
 • Dorota Janiszewska-Jakubiak, MKIDN, Departament Dziedzictwa Kulturowego;
 • Anna Czyżewska, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna;
 • dr Magdalena Gawin, Instytut Historii PAN;
 • dr Joanna Kubicka, Instytut Kultury Polskiej UW;
 • dr Łukasz Michalski, Biuro Edukacji Publicznej IPN;
 • dr Tomasz Makowski, Biblioteka Narodowa;
 • prof. Michał Kopczyński, Uniwersytet Warszawski;
 • prof. Andrzej Krzysztof Kunert, Rada Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa;
 • prof. Stanisław Roszak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Logo programu operacyjnego Patriotyzm Jutra.

Ogólnopolski program „Patriotyzm Jutra” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2006 r., a przez Muzeum Historii Polski od 2009 r. Głównym jego celem jest wspieranie nowatorskich i oryginalnych inicjatyw, twórczych działalności podejmowanych na rzecz edukacji historycznej, patriotycznej oraz obywatelskiej, związanej z upamiętnianiem wydarzeń i postaci odgrywających istotną rolę w dziejach kraju. W obecnej edycji konkursu dotacje otrzymało 107 projektów na łączną kwotę 2 mln złotych, przyznanych każdemu w zakresie od 5 tys. do 30 tys. złotych. 

LOT MZ, dn. 24.03.2014 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego