FanPage FacebookKanał YouTube

Usłyszysz ich głos… Premiera Strajku Szpularek – Historia Prawdziwa

Już w najbliższy piątek, 24 stycznia 2014 r. o godzinie 19:30 odbędzie się w Kinie Len w CK Żyrardów premiera długo oczekiwanego filmu pt. "Strajk Szpularek - Historia Prawdziwa", produkcji Stowarzyszenia Fabryka Feniksa, w organizację której włączyła się również Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego. Bieda kontra bogactwo, protesty robotników, Kozacy, huk wystrzałów z karabinów, dym, krew, ranni… tak wyglądają sceny filmu paradokumentalnego, który powstał dla uczczenia 130 rocznicy wybuchu jednego z pierwszych na świecie masowych strajków zapoczątkowanych przez kobiety.

Scena ze zwiastuna Strajku Szpularek - Historia Prawdziwa.„Chleba, pracy i godnych warunków życia” – te postulaty wywołały najważniejsze wydarzenie w dziejach Żyrardowa – Strajk Szpularek, do którego doszło w dniach 23-28 kwietnia 1883 r. Było to pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym, a zarazem pierwszy na świecie strajk masowy zainicjowany przez kobiety, w którym uczestniczyło ponad 8 tysięcy robotników. 

Pomysłodawcą oraz inicjatorem całego projektu jest Jacek Czubak – prezes Stowarzyszenia Fabryka Feniksa oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego, który od kilku lat przygotowywał razem z młodzieżą z Fabryki Feniksa inscenizacje historyczne Strajku Szpularek z 1883 r. W roku 2013 r. (z okazji 130 rocznicy wybuchu strajku) zastąpiono inscenizację przygotowaniami do nakręcenia filmu.

Jarosław Gajewski wcielił się w rolę potomka jednej ze szpularek.Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu wielu firm i instytucji oraz wysiłkowi ponad 150 statystów – wolontariuszy, którzy odegrali w filmie role robotników – szpularek i tkaczy oraz role elity fabrykantów – dyrektorów oraz kadry kierowniczej dawnych Zakładów Lniarskich. Natomiast w rolę narratora całej opowieści wcielił się aktor Jarosław Gajewski - Dyrektor Artystyczny Teatru Polskiego.

Film został nakręcony przez Jarosława Szarskiego wg scenariusza Justyny Żak – pracownika Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Zdjęcia do filmu odbywały się na przełomie października i listopada 2013 r. na terenie XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, pośród zabytkowych budynków fabrycznych, a także w nieczynnej już fabryce wyrobów lniarskich oraz zabytkowym budynku Resursy.

Premiera odbędzie się 24.01.2014 o godzinie 19:30 w Kinie „Len” w Centrum Kultury w Żyrardowie przy Pl. Jana Pawła II. W tym dniu wstęp na projekcję możliwy będzie jedynie po okazaniu zaproszenia. Premierę filmu obejrzą głównie osoby zaangażowane w produkcję, w tym statyści oraz specjalni goście. 

Po premierze odbędą się kolejne projekcje, na które wstęp będzie bezpłatny (niedziela 02.02.2014 o godz. 20:00, sobota 08.02.2014 o godz. 20:00).  W przypadku zainteresowania ze strony placówek oświatowych, grup zorganizowanych, etc. prosimy o kontakt w celu umówienia projekcji. Wiadomość należy kierować pod e-mail: jacekrubikowski@strajkszpularek.pl

Producent

Logo Stowarzyszenia Fabryka Feniksa.

Stowarzyszenie Fabryka Feniksa

 

Współpraca

Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego

Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego

 

Mecenas Filmu

Logo Stara Przędzalnia Sp. z o.o.

Stara Przędzalnia Sp. z o.o.

laureat konkursu „Zabytek Zadbany 2013”

w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”

 

Patronat Honorowy

Herb Powiatu Żyrardowskiego.

Starosta Powiatu Żyrardowskiego

Wojciech Szustakiewicz

 

Herb Miasta Żyrardów.

Prezydent Miasta Żyrardowa

Andrzej Wilk

 

Premiera filmu

LOT MZ, 20.01.2014 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego