FanPage FacebookKanał YouTube

Żyrardów oficjalnym członkiem ERIH

Żyrardów został uznany za oficjalnego członka Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) – prestiżowego szlaku, który promuje najważniejsze zabytki przemysłu w Europie. Decyzją zarządu stowarzyszenia ERIH, Żyrardów stał się częścią dwóch szlaków tematycznych – Europejskiego Szlaku Krajobrazu Przemysłowego oraz Europejskiego Szlaku Tekstylnego.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego.

Tym samym zakończyła się dość długa procedura ubiegania się o przystąpienie Żyrardowa do szlaku, która została zapoczątkowana w lutym 2012 r. poprzez podjęcie uchwały przez Radę Miasta. Następnie po otrzymaniu zgody Ministerstwa Spraw Zagranicznych dnia 17 maja 2012 r. Żyrardów otrzymał możliwość składania aplikacji do zarządu stowarzyszenia ERIH. Kolejnym etapem była wizyta w Żyrardowie przedstawicieli Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, która odbyła się 19 listopada 2012 r. Uczestniczyli w niej Adam Hajdug, reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Reiner Kleiner z Ministerstwa Gospodarki, Energetyki, Budownictwa, Mieszkalnictwa i Transportu Nadrenii Północnej-Westfalii w Dusseldorfie.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego przebiega także przez Polskę - Śląsk oraz ŻyrardówEuropejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego - European Route of Industrial Heritage (ERIH) jest siecią łączącą ponad 800 europejskich obiektów dziedzictwa przemysłowego. Cały projekt ma na celu zwrócenie uwagi na promocję miejsc związanych z historią przemysłu, dla którego wzorem był Szlak Dziedzictwa Przemysłowego w Zagłębiu Ruhry. ERIH przejął strukturę tej sieci, która wygląda w ten sposób, że od punktów kotwicznych, czyli tych najważniejszych i najatrakcyjniejszych, odchodzą mniejsze szlaki regionalne i tematyczne. Punkty kotwiczne zostały wybrane na podstawie zdefiniowanych kryteriów jakości przez gremium ekspertów. Obecnie ERIH prowadzi przez Wielką Brytanię, Luksemburg, Niemcy, Belgię, Holandię, Czechy oraz Polskę (Śląsk i Żyrardów). Wyznaczono również szereg szlaków regionalnych, które przedstawiają różne historie przemysłu w Europie.

Na oficjalnej stronie ERIH można znaleźć informacje o osadzie fabrycznej w Żyrardowie

http://www.erih.net/nc/de/europaeische-themenrouten/textil/detail.html?
user_erihobjects_pi2%5Bmode%5D=1&user_erihobjects_pi2%5Bcountry%5D=27&user_erihobjects_
pi2%5Bpointer%5D=
0&user_erihobjects_pi2%5BshowUid%5D=18665&user_erihobjects_
pi2%5Bthemeroute%5D=9&user_erihobjects_pi2%5B
regionalroute%5D=0&user_erihobjects_
pi2%5BanchorOnly%5D=0

 LOT MZ, 10.12.2013 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego