FanPage FacebookKanał YouTube

Wielki strajk Polski

Jeden z pierwszych na świecie masowych strajków zostanie sfilmowany. Z okazji 130 rocznicy jego wybuchu Stowarzyszenie Fabryka Feniksa przygotowuje film dokumentalny „Strajk Szpularek z 1883 r. – Historia Prawdziwa” z udziałem aktora Jarosława Gajewskiego. Współorganizatorem jest również nasz LOT MZ. Protesty robotników, huk setek wystrzałów z karabinów, dym, krew, ranni… tak wyglądają plany zdjęciowe do filmu.

W rolę narratora opowieści wcielił się aktor Jarosław Gajewski.

W historii Polski strajkowały pielęgniarki, stoczniowcy, kolejarze, nauczyciele… Jednak jeszcze przed nimi jako pierwsi strajkowali żyrardowscy robotnicy pracujący w największych zakładach włókienniczych XIX-wiecznej Europy – w żyrardowskich Zakładach Lniarskich, utworzonych w 1833 r.

Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, które nawiązując do tego wydarzenia corocznie organizowało inscenizację historyczną, w roku bieżącym przygotowuje film dokumentalny upamiętniający 130 rocznicę wybuchu jednego z pierwszych na świecie strajków zapoczątkowanych przez kobiety – „Strajku Szpularek z 1883 r.”, a zarazem pierwszego i największego w Królestwie Polskim starcia zbrojnego z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym, do którego doszło w dniach 23-28 kwietnia 1883 r.

Film opowiedziany będzie oczami jednej z żyrardowskich szpularek uczestniczących w krwawo stłumionym strajku. W rolę narratora opowieści – wnuka szpularki - wcieli się aktor Jarosław Gajewski - Dyrektor Artystyczny Teatru Polskiego, prorektor i wykładowca Akademii Teatralnej. Natomiast pozostałe role (robotników, dyrektorów dawnej fabryki, gości balu dla arystokratów, orkiestry czy wojska) zagrają głównie członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz statyści – amatorzy, przede wszystkim mieszkańcy Żyrardowa, którzy z pewną nostalgią odtwarzają w filmie życie swoich dziadków/pradziadków.

Scena pracy w fabryce - film Strajk Szpularek - Historia Prawdziwa.

Zdjęcia do filmu ruszyły 26 października i potrwają do połowy listopada. Już w najbliższą niedzielę, 10 listopada, zostanie nagrana najważniejsza scena filmu – scena strajku - z udziałem setki robotników, wojska carskiego oraz konnych oddziałów bezwzględnych Kozaków. W filmie pojawią się także sceny z życia codziennego robotników, ich ciężkich i niegodziwych warunków pracy w fabryce, cierpieniu, smutku, lecz także odwadze wykazanej przez szpularki, które zdecydowały się sprzeciwić dyrektorom jednej z największych fabryk ówczesnej Europy. Film opisujący wydarzenie sprzed 130 lat, nie jest jedynie filmem historycznym. Tak naprawdę znajdziemy w nim bardzo dużo elementów nawiązujących do współczesnych czasów, związanych z niezadowoleniem społecznym, wystąpieniami różnych grup zawodowych i przede wszystkim walki o wolność i o lepszy byt.

Kadry kręcone są na terenie XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, pośród zabytkowych budynków fabrycznych, a także w nieczynnej już fabryce wyrobów lniarskich oraz zabytkowym budynku Resursy, spełniającym niegdyś rolę placówki kulturalnej dla burżuazji, w którym obecnie mieści się Filia Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Centrum Informacji Turystycznej.

Premiera filmu przewidziana jest na styczeń 2014 r.

Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego, Mecenasem Filmu - Stara Przędzalnia Sp. z o.o. – laureat konkursu „Zabytek Zadbany 2013” w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”. Natomiast Patronat Honorowy nad projektem objęli: Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Prezydent Miasta Żyrardów.

 

Dagmara Fiszer, dn. 5.11.2013 r.

Zwiastun filmu Strajk Szpularek - Historia Prawdziwa.

Jedna z krwawych scen filmu.

Scena z filmu Strajk Szpularek - Historia Prawdziwa kręconego w Żyrardowie.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego