FanPage FacebookKanał YouTube

ŚKOiW, EDD i DTP w Parowozowni Skierniewice 14-15.09.2013

Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zaprasza w sobotę i niedzielę, 14-15 września (godz. 12.00-17.00) do zabytkowej Parowozowni (Skierniewice, ul. Łowicka 1) na nadzwyczajne wydanie "Dnia Otwartego". W ten wyjątkowy weekend zapraszamy na trzy równoległe imprezy:
XXXVI skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw (sobota i niedziela),
XXI Europejskie Dni Dziedzictwa (sobota i niedziela),
XII Dni Transportu Publicznego (niedziela).
Lokomotywa spalinowa w Parowozowni Skierniewice.
Przez cały weekend 14-15 września (godz. 12.00-17.00) na zwiedzających czekają:
- wystawa zabytkowego taboru kolejowego, w tym najstarszy czynny wagon pasażerski w Polsce (1889 r.);
- urządzenia do obsługi parowozów;
- wystawa ”Urządzenia sterowania ruchem kolejowym”;
- dawna hala maszyn;
- kuźnia z oryginalnym wyposażeniem i wystawą poświęconą działalności Hipolita Cegielskiego;
- wystawa pokonkursowa „Historia w żelazie zaklęta” złożona z najlepszych zdjęć wykonanych w ramach pleneru fotograficznego współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Zwiedzanie specjalnej wystawy taboru kolejowego na placu będzie odbywać się indywidualnie, natomiast wystawy stałe i czasowe w budynkach zaprezentują przewodnicy ubrani w historyczne mundury kolejowe. Na gości oczekujemy zawsze o pełnej godzinie (12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00).

Parowozownia Skierniewice.Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw stanowi ogólnopolskie dwudniowe święto promujące kwiaty, owoce i warzywa. Jest organizowane od 1977 r. będąc największą skierniewicką imprezą.
Więcej http://swietokwiatow.pl/

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto zabytków kultury w Europie. Ich idea narodziła się w 1985 r. w Hiszpanii. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Tegoroczne EDD w Polsce odbywają się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano” mając na celu przypomnienie, jaką wartością jest własna państwowość. Parowozownia Skierniewice przybliży rozwój i rolę myśli technicznej prezentując jedno z jej ważniejszych dokonań – powstanie kolei. Więcej: www.edd.nid.pl

Szczególnie gorąco zapraszamy w sobotę (14 września) gości z Łodzi, którzy mogą przybyć do Skierniewic bezpłatnym specjalnym pociągiem sfinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Przejazdy zmodernizowanymi z unijnej dotacji elektrycznymi zespołami trakcyjnymi EN57 organizowane są przez całe lato w ramach projektu promującego turystykę kolejową w województwie łódzkim.
Odjazd pociągu o godz. 9.55 z dworca Łódź Kaliska (Łódź Chojny 10.04, Koluszki 10.32), przyjazd do Skierniewic o godz. 11.00. Pociąg powrotny odjedzie ze Skierniewic o godz. 15.30 docierając do Łodzi Kaliskiej o godz. 16.35. Uwaga: pociąg nie jedzie przez Łódź Widzew! Szczegóły: http://www.lodzkie.pl

Parowozownia SkierniewiceDodatkowo w niedzielę (15 września) zapraszamy na otwarcie Dni Transportu Publicznego – tzw. dzień kolejowy. Dni Transportu Publicznego stanowią cykliczną imprezę organizowaną w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – tygodnia zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2002 r. Celem kampanii jest promocja komunikacji publicznej (miejskiej i kolejowej). Inicjatorem i organizatorem DTP w Polsce jest Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej z Warszawy. Punktem kulminacyjnym tygodnia jest obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu. Tegoroczne DTP będą odbywały się aż przez dwa weekendy - w niedzielę (15 września) zapraszamy do Parowozowni Skierniewice na tzw. dzień kolejowy, a w sobotę 21 września do Warszawy na tzw. dzień miejski. Więcej: https://www.facebook.com/DniTransportuPublicznego

Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.

Więcej na http://www.psmk.org.pl/2013/specjalny-dzien-otwarty-14-15-wrzesnia/

LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego