FanPage FacebookKanał YouTube

Sąsiedzkie Skierniewice nowym uzdrowiskiem w Polsce?

Sanatoria, usługi medyczne i rehabilitacyjne, zabiegi SPA & Wellness, park zdrojowy oraz tężnia nadająca morski mikroklimat, a do tego obiekty noclegowe, restauracje, kawiarnie, ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe, leśny amfiteatr, ścieżki rowerowe, zbiornik wodny… – tak będzie wyglądał nizinny ośrodek uzdrowiskowy Skierniewice-Maków. To kolejny krok do wzbogacenia atrakcji turystycznych Mazowsza Zachodniego.

W Skierniewicach powstanie prawdopodobnie nizinne uzdrowisko.

Z badań Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że Skierniewice to najlepsze miasto do życia w województwie łódzkim, a do tego (łącznie z Makowem) pierwszy obszar ochrony uzdrowiskowej w województwie (status nadany rozporządzeniem Premiera RP). 

Miasto Skierniewice postanowiło wykorzystać w tym celu swoje naturalne bogactwo, którym są słone wody termalne o temperaturze ok. 60°C i zasoleniu ponad 11%, czyli 15-krotnie większym niż zasolenie Bałtyku. W tym celu rozpoczęto w 2010 r. prace od zbadania stanu technicznego dwóch odwiertów wód termalnych, które zlokalizowane są przy ul. Unii Europejskiej oraz ul. Sobieskiego. Decyzją Ministra Zdrowia (z 2012 r.) potwierdzono lecznicze właściwości klimatu oraz solanki, a także uwzględniono możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w zakresie chorób reumatologicznych, ortopedyczno-urazowych, neurologicznych, a także dermatologicznych oraz otyłości.

Koncepcja zagospodarowania terenu pod uzdrowisko Skierniewice-Maków.

Partnerami projektu są Skierniewice oraz Gmina Maków, które na terenie ok. 150 ha opracowały wstępną koncepcję zagospodarowania przyszłego kompleksu uzdrowiskowo-rekreacyjnego. Obecnie samorządy koncentrują się na opracowaniu dokumentacji związanej z podstawową infrastrukturą techniczną na wyznaczonym pod inwestycję terenie (drogi, sieć wodociągowo-kanalizacyjna).

Budowa uzdrowiska Skierniewice-Maków z całą pewnością wpłynie na ruch turystyczny Mazowsza Zachodniego, stwarzając doskonałe warunku dla weekendowej bazy turystyczno-wypoczynkowej dużych, sąsiednich miejscowości.

Ratusz w Skierniewicach.

Kilka ciekawostek o solance w Skierniewicach:

 • Gorąca solanka w Skierniewicach jest nieskazitelnie czysta zarówno pod względem chemicznym jak i mikrobiologicznym – gwarantowane to jest grubą na ok. 3 km „pierzyną” ze słabo przepuszczalnych skał zalegających nad złożem.
 • Badania wykazały, że skierniewicka solanka pochodzi z opadów atmosferycznych, które spadły na ziemię w ciepłym klimacie przed okresem czwartorzędu, a następnie wsiąkając w skały nasycały się stopniowo zawartą w nich solą.
 • Skierniewicka solanka jest 15-krotnie bardziej słona niż woda w Bałtyku.
 • Morze Martwe jest tylko 2,5 -krotnie bardziej słone niż skierniewicka solanka.
 • Skierniewice posiadają wody lecznicze o podobnym składzie jak te w Uzdrowisku Ustroń.
 • Solne kosmetyki wyprodukowane ze skierniewickiej wody termalnej mogą być wykorzystywane do zabiegów kosmetycznych odżywiających i wygładzających skórę. Specyfiki te pozwalają dłużej zachować młodość i opóźniają proces starzenia.
 • Powstały na tężni solankowej aerozol ma znaczną zdolność przenikania poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.
 • Rozpylanie solanki na tężniach tworzy morski mikroklimat i umożliwia uzupełnienie niedoboru w organizmie jodu, bromu, wapnia i całej gamy innych mikroelementów. Jod powoduje rozrzedzenie śluzu, brom rozszerza oskrzela, a wapń działa anty-alergicznie.Wizualizacja Uzdrowiska Skierniewice-Maków.
 • Wizualizacja Uzdrowiska Skierniewice-Maków.
 • Wizualizacja Uzdrowiska Skierniewice-Maków.
 • Wizualizacja Uzdrowiska Skierniewice-Maków.
 • Wizualizacja Uzdrowiska Skierniewice-Maków.Prezentację nt. przyszłego uzdrowiska można obejrzeć na http://www.youtube.com/watch?v=Y4lWsfxYYUA , natomiast więcej informacji do poczytania na stronie http://uzdrowisko.um.skierniewice.pl/

  Zdjęcia: Kamila Stankiewicz

  LOT MZ, 16.07.2013 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego