FanPage FacebookKanał YouTube

Rajd British Garage Club już niedługo w Żyrardowie!

Prezentacja prawdziwych perełek motoryzacyjnych, rajd ulicami Żyrardowa i drogami powiatu żyrardowskiego, próby sportowe, konkurs elegancji – to główne atrakcje imprezy, jaka odbędzie się 13 kwietnia w Żyrardowie. Niemal przez cały dzień gościć będą w naszym mieście zabytkowe samochody. Ich załogi wezmą udział w XI Rajdzie British Garage Club – I Rundzie Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych. 

Od godz. 9.00 na Plac Jana Pawła II zaczną zjeżdżać pojazdy, jakich na co dzień nie widujemy już na naszych drogach. Pojawi się ich około siedemdziesiąt! Prawdziwa gratka szczególnie dla fanów motoryzacji! Punktualnie o godz. 10.00 wystartuje pierwsza załoga. Zawodnicy będą pokonywać około 100-kilometrową trasę biegnącą przez teren powiatu żyrardowskiego i częściowo skierniewickiego. Załogi, biorące udział w rajdzie, zatrzymają się w kilku miejscach na terenie Żyrardowa – na torze kolarskim, gdzie zostaną przeprowadzone próby sportowe, przy budynku Resursy oraz na trenie Kompleksu Sportowo – Rekreacyjnego ,,Aqua”. Kulminacja nastąpi po godzinie 15.30, gdy wszystkie załogi powrócą na Plac Jana Pawła II. Mniej więcej o tej porze rozpocznie się konkurs elegancji. Każdy z pojazdów zostanie indywidualnie zaprezentowany zarówno jury konkursu, jak i przybyłym widzom. Impreza zakończy się wręczeniem nagród tryumfatorom Rajdu. 

Rajd rozgrywany jest zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Motorowego, co zobowiązuje zarówno jego organizatorów, jak i zawodników, do przestrzegania określonych prawideł:
- żaden z klasyfikowanych samochodów nie może być wyprodukowany później niż w 1985 roku,
- produkcja typu, który auto reprezentuje, musiała zakończyć się przed co najmniej piętnastoma laty,
- każdy z samochodów musi wykazać się wysokim stopniem oryginalności – daleko idące modyfikacje nie są mile widziane. 

W Żyrardowie będzie można zobaczyć między innymi:
- niezwykle rzadką Tatrę 600 „Tatraplan”,
- przedwojennego Mercedesa170 Kabriolet,
- Willysa wojennej produkcji
- „garbatą” Warszawę M20. 

Uczestnicy pokonują trasę, której przebieg jest dla nich tajemnicą – posługują się tzw. itinererem strzałkowym, w którym kolejne sytuacje drogowe i manewry są zaznaczone schematycznie, bez nazw ulic czy miejscowości. Po drodze muszą znaleźć odpowiedzi na przygotowane przez organizatorów pytania (w tym z bezpieczeństwa ruchu drogowego i historii motoryzacji) i odnaleźć obiekty z przekazanych zdjęć. 

Organizatorem wydarzenia jest społeczność skryta pod mocno przewrotną nazwą „Stado Baranów” (www.stadobaranow.pl), równocześnie członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski. Ich doświadczenie (zrealizowali ok. 40 imprez tego typu, w tym rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych) i poczucie humoru gwarantują dobrą zabawę – bywalcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, gdyż limit miejsc dla uczestników został wyczerpany wciągu godziny od rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń. Na szczęście nie ma żadnych limitów dla liczby widzów – zapraszamy do kibicowania załogom na trasie Rajdu, a przede wszystkim do podziwiania ich pojazdów podczas konkursu elegancji.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Prezentacja prawdziwych perełek motoryzacyjnych, rajd ulicami Żyrardowa i drogami powiatu żyrardowskiego, próby sportowe, konkurs elegancji – to główne atrakcje imprezy


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego