FanPage FacebookKanał YouTube

Poznając Dziedzictwo Kulturowe Mazowsza Zachodniego

Powstała pierwsza i jedyna aplikacja prezentująca najważniejsze obiekty dziedzictwa kulturowego, wydarzenia historyczne oraz biografie osób, obejmująca kompleksowo obszar 7 gmin: Miasta Żyrardów, Gminy i Miasta Mszczonów, Gminy i Miasta Grodzisk Mazowiecki, Gminy Żabia Wola, Gminy Puszcza Mariańska, Gminy Wiskitki oraz Gminy Radziejowice. Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego przygotowała wirtualny spacer w ramach projektu „Poznając Dziedzictwo Kulturowe Mazowsza Zachodniego”. 

Projekt graficzny nagłówka wirtualnego spaceru.

Jest to innowacyjny projekt łączący kilka działań ukierunkowanych na zachowanie pamięci o dziedzictwie kulturowym regionu Mazowsza Zachodniego, w którym poprzez zdobycie wiedzy, poznanie obiektów dziedzictwa kulturowego, ważnych dla regionu postaci i wydarzeń historycznych, nastąpi podtrzymanie oraz pielęgnowanie tożsamości lokalnej mieszkańców, a także zwiększenie poczucia patriotyzmu, dumy i przynależności do regionu.

Region Mazowsza Zachodniego objęty w projekcie to teren powiatu żyrardowskiego oraz 2 gmin: Gminy i Miasta Grodzisk Mazowiecki oraz Gminy Żabia Wola.

Mapka województwa mazowieckiego.Realizacja projektu obejmuje kilka działań:

- opracowanie, wydanie na płytach CD/DVD oraz zaimplementowanie na portalu turystycznym www.turystycznemazowsze.pl „Wirtualnego Spaceru – poznając dziedzictwo kulturowe Mazowsza Zachodniego”, zawierającego najważniejsze obiekty dziedzictwa kulturowego, postacie, wydarzenia historyczne wraz z opisem i galerią zdjęć,

- przeprowadzenie lekcji edukacji historycznej z innowacyjnym zastosowaniem multimedialnego nośnika (wirtualnego spaceru) w sferze edukacji szkolnej.

Pierwszy etap realizacji projektu polega na wydaniu wirtualnego spaceru. Korzystając z aplikacji będziemy mogli m.in. poznać historię każdej z przedstawionych gmin, biografie zasłużonych osób oraz najważniejsze zabytki. A jest przecież co przedstawiać - Pomnik Historii Polski – Zespół Zabytkowej Osady Fabrycznej w Żyrardowie, dworki i wille w Grodzisku Mazowieckim, historie z życia Michała Kleofasa Ogińskiego, Pawła Hulki-Laskowskiego czy Józefa Rapackiego związanego z Olszanką, to tylko nieliczne godne uwagi elementy przedstawione w aplikacji, w której oprócz treści znajdziemy także bogatą galerię zdjęć.

URUCHOM WIRTUALNY SPACER PO MAZOWSZU ZACHODNIM

Wirtualny spacer po Mazowszu Zachodnim oprowadzi nas po 7 gminach.Każda szkoła z omawianego terenu może wziąć udział w projekcie i przeprowadzić lekcję edukacji regionalnej - wystarczy wysłać zgłoszenie na e-mail: biuro@lotmz.org. Realizacja projektu przyczyni się przede wszystkim do zachowania pamięci o dziedzictwie regionu Mazowsza Zachodniego, aktywizacji społeczeństwa w podnoszeniu poziomu ich tożsamości z regionem oraz przywiązania do ich „małej ojczyzny”.

Projekt współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

LOT MZ, 29.10.2012 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego