FanPage FacebookKanał YouTube

Wieczory z kulturą w zabytkowej Parowozowni Skierniewice

Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zaprasza na jesienną edycję tzw. „Wieczorów w Parowozowni”. Będą to 4 imprezy zorganizowane w cyklu 2-tygodniowym, w następujących terminach: 13 października, 27 października, 10 listopada, 24 listopada (soboty).

W najbliższą sobotę - 13 października 2012 w Parowozowni Skierniewice rozpocznie się cykl tzw.

Na pierwszy „Wieczór…” zapraszamy już w najbliższą sobotę. Dnia 13 października 2012 r. o godz. 19.00 odbędzie się bezpłatny pokaz filmu psychologicznego „Pociąg” w reż. Jerzego Kawalerowicza (93 min.). Film powstał w 1959 r., a w sobotni wieczór zostanie zaprezentowana najnowsza wersja po tzw. rekonstrukcji cyfrowej.

Parowozownia Skierniewice zaprasza."Pociąg" jest uważany za jeden z najbardziej fascynujących i wciągających obrazów w historii kina. Dzięki perfekcyjnej realizacji chwilami można się poczuć jak jeden z pasażerów pociągu. Akcja filmu toczy się w nocnym pociągu z Warszawy do Helu. "Ten film mówi o głodzie, o tęsknocie uczuć, niekoniecznie zresztą miłosnych. Dziewczyna odczuwa niedosyt życia, u mężczyzny - pod jej wpływem - rodzi się samotność. Każdy człowiek jest w pewnym sensie niezadowolony z tego, co ma, i zostawia sobie jakąś furtkę, jakąś niejasną perspektywę. Tą tęsknotą uczuć zostali obdarzeni wszyscy bohaterowie "Pociągu". Nastąpił niejako podział jednego melodramatu na wiele osób" - mówił przed laty o swoim filmie Jerzy Kawalerowicz. W głównych rolach występują: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Zbigniew Cybulski.

Pokaz filmu będzie poprzedzony prelekcją Lecha Puszczyńskiego – łódzkiego miłośnika sztuki filmowej oraz Pawła Mierosławskiego – członka Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Dnia 27 października PSMK zaprasza po raz kolejny do Parowozowni Skierniewice na drugi jesienny "Wieczór w Parowozowni".

Podczas Tym razem skierniewicka grupa artystyczna Banana Perwers wystawi sztukę Aleksandra hr. Fredry pt. „Świeczka zgasła”. Sztuka miała swoją prapremierę 6 października 2012 r. z okazji 25-lecia PSMK, kiedy to udało się po raz pierwszy wystawić spektakl w jadącym pociągu. Przygotowywania do tego przedsięwzięcia trwały od dawna, bowiem znając wcześniejszy sukces zakopiańskiego „Teatru Witkacego”, który na motywach „Szalonej lokomotywy” wystawiał w wagonie spektakl „StEG Wien”, coś takiego chcieli zrobić. Przedstawienie wystawione obecnie jest kolejną adaptacją XIX-wiecznego oryginału – niezbyt znanej jednoaktówki Aleksandra hr. Fredry pt. „Świeczka zgasła”. Dominika Dawidowicz z grupą Banana Perwers dostosowała tekst do realiów współczesnych, pomijając archaizmy językowe sztuki napisanej ok. 140 lat temu. Akcja odmiennie niż w oryginale toczy się w wagonie kolejowym. Zamiast Fredrowskiego „podłego zajazdu” jako scenografia posłuży zabytkowy wagon 4 klasy (L. Steinfurt, Königsberg 1889). W role konduktorów wcielą się członkowie i wolontariusze PSMK. W przedstawieniu wykorzystane zostaną także fragmenty utworu scenicznego Emila Zegadłowicza.

Ze względu na duże zainteresowanie przedstawienie zostanie wystawione dwukrotnie: o godz. 18.00 i 19.00. Liczba miejsc ograniczona pojemnością wagonu. W oczekiwaniu na spektakl będzie można zwiedzić wystawy stałe oraz czasowe („25-lecie PSMK i 20-lecie działalności PSMK w Parowozowni Skierniewice”, wystawa prac malarskich ifotograficznych Zbigniewa Sułkowskiego).

Logo Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.Dnia 10 listopada o godz. 18:00 odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu "Wieczory w Parowozowni".
Skierniewicka grupa teatralna Banana Perwers (działająca przy klubie Oaza) przygotowała wieczór z piosenką aktorską. Wystąpi Dominika Dawidowicz – z wykształcenia aktorka, zawodowo dziennikarka Radia RSC, opiekunka i reżyserka grupy Banana Perwers. Swoje umiejętności wokalno-aktorskie zaprezentują także aktorki grupy teatralnej – Zuzu Ambroziak i Paulina Krajewska. Usłyszymy piosenki z repertuaru Kaliny Jędrusik, Aliny Janowskiej, jak również Kazimierza Krukowskiego i Lody Niemirzanki. Nie zabraknie także utworów ze sztuki Lecha Mackiewicza "Skierniewicer". Akompaniament zapewni Włodzimierz Stefanowicz.

W najbliższą sobotę - 24 listopada w godz. 16:00-18:00 - odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczór w Parowozowni", który w całości będzie przygotowany przez członków i wolontariuszy PSMK i poświęcony kolei.
O godz. 16.00 Tadeusz Suchorolski pokaże historyczne slajdy, a o godz. 17.00 Piotr Goszczycki poprowadzi spotkanie literackie. W przerwie pomiędzy prezentacjami będzie można zwiedzić wystawę zdjęć „Parowozownia w Pile” aut. Tomasza Kozłowskiego. 

Cykl czterech wydarzeń artystycznych jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi (dotacja 7 000 zł na zadanie „Wieczory z kulturą w zabytkowej Parowozowni Skierniewice”). Kolejne atrakcje odbędą się 10 i 24 listopada.

WSTĘP WOLNY

Serdecznie zapraszamy.

LOT MZ, dn. 11.10.2012 r.LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego