FanPage FacebookKanał YouTube

Otwarcie wystawy „Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów”

Dnia 14 września 2012 r. o godz. 14:00 nastąpi otwarcie wystawy „Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów” w zabytkowym budynku Kręgielni w Żyrardowie. Wystawa to projekt, na którego realizację Centrum Kultury w Żyrardowie pozyskało dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Budynek Kręgielni w Żyrardowie

Wystawa

Skąd wziął się pomysł na tego typu ekspozycję? Przede wszystkim zaważył tutaj fakt, że w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, które posiada bogate i unikatowe zbiory, brakuje stałej ekspozycji poświęconej historii miasta. Celem nowo powstającej wystawy jest stworzenie wrażenia cofnięcia się w czasie i oddanie fabrycznego klimatu z przełomu XIX i XX w., gdy „gwizdawki fabryczne wezwały pracowników do zatrudnieni codziennych. Szczyty wyniosłych kominów strzeliły pióropuszami dymu i pary” ( Tygodnik Ilustrowany z 1909 r.).

Cała wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem trzech żyrardowskich podmiotów: Centrum Kultury w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie oraz Miasta Żyrardowa. Ekspozycja w Galerii Kręgielnia zilustruje wszystkim dzieje Żyrardowa, a w szczególności rolę, jaką miasto i fabryka odegrały w czasie rewolucji przemysłowej. Innym zamysłem wystawy jest zafascynowanie, zaintrygowanie oraz zachęcenie do poznawania zabytków Żyrardowa.

Wystawa

Co znajdziemy na wystawie? Przede wszystkim eksponaty, które zobrazują nam najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią fabryki oraz z miastem: związane z powstaniem i rozwojem fabryki wyrobów lnianych, rozkwitem zakładów żyrardowskich, a także rozwojem osady fabrycznej, która realizowana była wg koncepcji miasta - idealnego, miasta - ogrodu. Będą również eksponaty związane z okresem międzywojennym, tzw. Aferą Boussac’a oraz działalnością wybitnego społecznika i pisarza Pawła Hulki - Laskowskiego, okresem okupacji, odbudowy i upaństwowienia zakładów, strajków w 1981 r., które wspierane były przez L. Wałęsę, upadku fabryki w latach 90 XX w. rewitalizacji Żyrardowa, a także kontynuowania tradycji lniarstwa przez prywatnych inwestorów.

Wystawa „Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów” to ostatni etap prac związanych z rewitalizacją zabytkowych obiektów Resursy i Kręgielni.

Zapraszamy do poznania historii tego niezwykłego miasta!

 

Plakat Wystawy w Kręgielni

 LOT MZ, 11.09.2012 r

 


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego