FanPage FacebookKanał YouTube

Konkurs fotograficzny Wiki lubi zabytki

Druga edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki, który jest częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments 2012, odbędzie się w dniach 1-30 września br.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem konkursu jest sfotografowanie wszystkich obiektów, które posiadają status zabytku nieruchomego oraz wpisane są na wykazy zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Pierwsza edycja konkursu została zorganizowana w dniach 1-30 września 2011 r. przy współpracy Centrum Cyfrowy Projekt: Polska, Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska. Natomiast patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs był częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments 2011, w ramach której uczestnicy z 18 państw Europy przesłali do Wikimedia Commons ponad 166 tys. fotografii zabytków. Uczestnicy polskiej edycji znacznie przyczynili się do tego sukcesu, przesyłając ponad 16 tys. zdjęć zabytków znajdujących się na obszarze Polski. W ramach konkursu Stowarzyszenie Wikimedia Polska ufundowało 3 nagrody (2000 PLN, 1000 PLN oraz 500 PLN) oraz wyróżniła 8 prac.

Prace nagrodzone w 2011roku:

I nagroda w Wiki lubi zabytki w 2011 roku.Miejsce pierwsze: Zamek w Niedzicy autora  Łukasza Śmigasiewicza

Miejsce drugie: Zabytkowa warmińska chałupa we wsi Kaborno w województwie warmińsko-mazurskim. autora Archetyp.

Miejsce trzecie: Królewski Zamek Będziński, warownia z XIV w. autora Ludan.

Wyróżnienie: Sukiennice w Krakowie autora DESMS.

 

II miejsce- Zamek Obronny w Będzinie.Aby wziąć udział w tegorocznej edycji, trzeba przede wszystkim zapoznać się z regulaminem konkursu , który znajduje się  na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki.  W konkursie wezmą udział tylko te zdjęcia, które zostaną nadesłane do Wikimedia Commons jedynie w terminie 1-30 września 2012 r. Zdjęcia nie mogą być wcześniej nigdzie indziej publikowane oraz muszą przedstawiać tylko i wyłącznie zabytki nieruchome (pomniki, budynki), które znajdują się na listach Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

 

 

 

LOT MZ, 27.08.2012 r 


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego