FanPage FacebookKanał YouTube

Mazowsze Gwiazdą TVP

 Gdzie można przejrzeć się w lustrze mistrza Twardowskiego? Dokąd i kiedy wybrać się na turniej rycerski, by zdobyć pierścień księżnej Anny? Gdzie latem na Mazowszu da się uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, kiting, a zimą żeglarstwo lodowe oraz iceboarding i icesurfing? Którędy poprowadzić trasę spływu kajakowego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z atrakcjami turystycznymi Mazowsza będzie można uzyskać podczas emisji programu „Nie ma jak Polska”.

Zalew Zegrzyński- jedno z miejsc, które odwiedzą dziennikarze programu Nie ma jak Polska

„Nie ma jak Polska” to nowy tytuł w ramówce TVP1, który pojawi się na antenie z początkiem lata. Pierwszy odcinek programu prowadzonego przez Macieja Orłosia i Annę Karną zostanie poświęcony Mazowszu. Premierową emisję zaplanowano na sobotę 23. czerwca o godz. 14.35, a powtórkę na niedzielę 24. czerwca o godz. 13.44.

Wzgórze Tumskie w PłockuPopularni dziennikarze odwiedzą Radom, gdzie zajrzą do Muzeum Jacka Malczewskiego z największą w Polsce kolekcją dzieł tego artysty oraz do Muzeum Wsi Radomskiej - jednego z najciekawszych polskich skansenów. Wybiorą się również do wzniesionej na Wzgórzu Tumskim w Płocku bazyliki katedralnej - największej w Polsce świątyni romańskiej, w której pochowani zostali dwaj polscy władcy: Władysław Herman oraz jego syn Bolesław Krzywousty. Nieprzypadkowo, bowiem Płock, o czym może nie wszyscy pamiętają, był przez pewien czas stolicą Polski. Orłoś i Karna zajrzą też do słynnej fabryki dzwonów w Węgrowie i obejrzą unikatowe lustro Twardowskiego przechowywane w zakrystii tamtejszego kościoła parafialnego. Skąd się tam wzięło? Według jednej z legend Twardowski nawrócił się i uniknął wiecznego potępienia, a napis na ramie zwierciadła ma potwierdzać to wydarzenie. Gdy diabli wlekli mistrza do piekielnych otchłani, Twardowski zaśpiewał kantyczkę do Matki Boskiej, jedną z pieśni, które układał w młodości jako pobożny student, kiedy jeszcze nie w głowie mu były czary. Biesy, na dźwięk imienia Bożej Rodzicielki, porzuciły mistrza na Księżycu, gdzie przebywa po dziś dzień i gdzie kilkadziesiąt lat temu podejmował ponoć amerykańskich astronautów.

Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu- to miejsce również pojawi się w programie Nie ma jak PolskaOdkrywanie miejsc niezwykłych, tajemniczych, owianych mrokiem dawnych wydarzeń i podań, nie będzie jedynym zajęciem Orłosia i Karnej. Prowadzący będą również szukali miejsc przyjaznych rekreacji i uprawianiu aktywności fizycznej. Dlatego w trakcie programu zajrzą nad Jezioro Zegrzyńskie, na którym można uprawiać niemal wszystkie odmiany sportów wodnych. Okolice należące do powiatu legionowskiego sprzyjają także turystyce rowerowej oraz pieszej, a oznakowane szlaki mogą zaprowadzić wędrowców m.in. do Rezerwatu Wieliszewskie Łęgi, który nie bez powodu zyskał miano Storczykowego Gaju. Oprócz najbogatszego na Mazowszu stanowiska storczyków jest to również siedlisko takich ptaków wodnych jak perkoz, remiz czy czapla siwa.

Dodatkową atrakcją programu „Nie ma jak Polska” będzie element... rywalizacji: Maciej Orłoś i Anna Karna wystartują w dyscyplinie „najbardziej niekonwencjonalne pokazanie atrakcji turystycznych”. Zwycięzcę wybiorą w głosowaniu smsowym widzowie, a przegrany będzie musiał wykonać wyznaczone wcześniej specjalne zadanie, na przykład zająć się sprzedawaniem waty cukrowej na miejskim rynku.

Podczas wybierania tematów do programu i zbierania informacji o Mazowszu dziennikarze otrzymali pomoc merytoryczną od Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Urzędów Miejskich w Radomiu i Węgrowie, starostwa powiatowego w Legionowie i Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Pierwszy odcinek programu „Nie ma jak Polska” zostanie wyjątkowo nadany w sobotę (23. czerwca o godz. 14.35). Pojawi się też na antenie w niedzielę 24. czerwca i od tego dnia będzie gościł w TVP1 w każdą niedzielę o godz. 13.40 (24. czerwca ze względu na Strefę Kibica o godz. 13.44). A tutaj możecie obejrzeć odcinek programu o Żyrardowie: http://www.tvp.pl/wiedza/przyroda/nie-ma-jak-polska/wideo/odc-3-zyrardow/7924766

Muzeum Wsi Radomskiej- I tutaj pojawią się dziennikarze

 

LOT MZ, 22.06.2012 r 


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego