FanPage FacebookKanał YouTube

Złoty Oddział PTTK w Żyrardowie

28 kwietnia 2012 to wyjątkowa data dla żyrardowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. W tym dniu przypada 50-ta rocznica założenia Oddziału PTTK w Żyrardowie. Z tej okazji przygotowano szczególne atrakcje dla wszystkich amatorów turystyki. Co więcej obchody jubileuszu PTTK mają trwać do końca grudnia 2013 r. a w ramach świętowania 50-lecia w ciągu dwóch lat przewiduje się kilkanaście spotkań, konkursów i sesji wspomnieniowych w kołach i klubach PTTK. Spotkania te będą połączone z wręczaniem honorowych odznak i medali resortowych, organizacyjnych i państwowych.

"Zima z PTTK" - Młodzieżowa Szkoła Narciarska – jedna z inicjatyw żyrardowskiego oddziału PTTK.

Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze działa w Żyrardowie od 1956 roku. Rok ten sprzyjał rozwijaniu inicjatyw społecznych m.in. w zakresie turystyki i krajoznawstwa. Wtedy też powstały w Żyrardowie: Koło Terenowe PTTK, Koło PTTK przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego oraz Koło PTTK przy Zakładach Pończoszniczych.

Dnia 28 kwietnia 1962 r. z inicjatywy tych kół powołany został Oddział PTTK w Żyrardowie.

W trakcie 50 lat jego działalności w Żyrardowie, miało miejsce wiele istotnych dla turystyki, patriotyzmu, krajoznawstwa wydarzeń. Oto część z nich:

1976r.

- zorganizowano po raz pierwszy rajd "Powitania Wiosny" z okazji Święta Wiosny oraz eliminacje rejonowe Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkolnej. Zorganizowano też po raz pierwszy wspólnie z Komendą Chorągwi Skierniewickiej ZHP Wojewódzkie Zawody na Orientację.

1977r.

- pierwszy rajd zakończenia sezonu turystycznego "Szlakiem księżycowych cieni".

1983r.

- zorganizowano po raz pierwszy w okresie letnim akcję Młodzieżowej Szkoły Turystyki PTTK, Młodzieżowej Szkoły Górskiej PTTK, Młodzieżowej Szkoły Esperanto PTTK i Młodzieżowej Szkoły Morskiej PTTK.

1984r.

- zorganizowano po raz pierwszy rajdy historyczne "Szlakiem Powstania Styczniowego" i "Szlakiem Powstania Listopadowego", Młodzieżowe Sejmiki Krajoznawcze "Kurpie" i "Kraków - Kalwaria Zebrzydowska" oraz zainicjowano konkurs krajoznawczy "Poznajemy Ojcowiznę".

1985r.

- zorganizowano po raz pierwszy rajd historyczny "Szlakiem zabytków Żyrardowa i okolic" i "Szlakiem Niepodległości" oraz Sejmik Krajoznawczy z okazji Krakowskich Dni Turystyki w Krakowie.

1997r.

- powołane zostaje drugie Koło Przewodników Terenowych i Pilotów Wycieczek Zagranicznych PTTK "Belferek”,  które zrzesza przewodników terenowych PTTK z Żyrardowa, Warszawy, Sochaczewa, Rawy Mazowieckiej, Skierniewic i Pruszkowa.

1998r.

- oddział został laureatem IV edycji konkursu "Przebiśnieg' 97" organizowanego przez Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki z myślą o najciekawszych inicjatywach kreujących nowoczesną ofertę turystyczną w Polsce zdobywając tzw. turystycznego "Oscara".

Młodzieżowy Rajd Górski "Szlakiem Ponurego" w Górach Świętokrzyskich.Złota rocznica działalności Oddziału PTTK w Żyrardowie.Na dobry początek obchodów złotej rocznicy żyrardowskiego PTTK zapraszamy na spotkanie wspomnieniowe oraz otwarcie miniwystawy pt.: "Wędrowali z nami" poświęconej założycielom Oddziału PTTK w Żyrardowie i nieżyjącym już Prezesom Oddziału PTTK: Jadwidze i Mieczysławowi Michalickim oraz Kazimierzowi Werbickiemu, które odbędzie się 27 kwietnia br. o godzinie 16:00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Na wystawie eksponowane będą pamiątki po weteranach ruchu turystycznego PTTK w Żyrardowie.

LOT MZ, 26.04.2012r.

 


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego