FanPage FacebookKanał YouTube

XXIX Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – obchody w Żyrardowie

Dnia 16.04.2012 r. Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego uczestniczyła w XXVIII Powiatowym Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Żyrardowa, które zainaugurowało obchody XXIX Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie - Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie - XXVIII Powiatowe Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Żyrardowa.

W miniony poniedziałek, w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Mostowej, rozpoczęto obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków – imprezy ogólnoświatowej, która odbywa się 18 kwietnia – terminu wyznaczonego w 1983 roku przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS. Głównym jej celem jest przybliżenie społeczeństwu problematyki dziedzictwa kulturowego, zaprezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości oraz nagrodzenie osób, których działalność wyjątkowo przyczyniła się do ochrony zabytków z różnych dziedzin.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie - XXVIII Powiatowe Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Żyrardowa. Na zdjęciu Starosta Powiatu Żyrardowskiego - Wojciech Szustakiewicz oraz Dariusz Knapski - laureat Złotej Honorowej Odznaki PTTK.XXVIII Powiatowym Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Żyrardowa oficjalnie otworzył Starosta Powiatu Żyrardowskiego – Wojciech Szustakiewicz, zaś imprezę poprowadził Andrzej Ciołkowski – Pełnomocnik ds. Społeczeństwa Informacyjnego w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie a zarazem sekretarz LOT MZ.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie - XXVIII Powiatowe Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Żyrardowa. Na zdjęciu Dyrektor Biura LOT MZ - Dagmara Fiszer.

Nie był on jedynym przedstawicielem naszej organizacji. W spotkaniu uczestniczyli także Dyrektor Biura LOT MZ – Dagmara Fiszer, która opowiedziała o działaniach organizacji w zakresie promocji zabytków, Jerzy Kwaczyński – Prezes Oddziału PTTK w Żyrardowie, Wiceprezes LOT MZ, który przedstawił historię 28 lat obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie, a także  Bogusław Nietrzebka – Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego, Wiceprezes LOT MZ.

 Wśród uczestników konwersatorium znaleźli się także przedstawiciele Fundacji Ochrony Środowiska Żyrardowa i Okolicy, Rady Powiatu Żyrardowskiego, Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa oraz Rady Miasta Żyrardowa.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie zakończą się w weekend 28 – 29 kwietnia.

Program obchodów:

28.04.2012 r. (sobota),godz. 10.00 – 13.00

- XXVIII Rajd „Szlakiem Zabytków Żyrardowa”:  zwiedzanie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie i Parku im. Karola Augusta Dittricha w Żyrardowie (w trakcie zwiedzania konkurs wiedzy przyrodniczej oraz konkurs wiedzy o Macieju Krzysztofie Twardowskim i 50 leciu działalności PTTK w Żyrardowie)

28 – 29.04.2012 r. (sobota – niedziela)

- XXVI Sejmik Krajoznawczy „Pałace i dworki, których nie znacie” i podsumowanie XXVIII Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę 2012” (dla młodzieży szkół Mazowsza Zachodniego)

- W programie I dnia: zwiedzanie Warszawy „Szlakiem Pałaców”  i XXVIII Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Mazowsza

- W programie II dnia: zwiedzanie Mazowsza Zachodniego „Szlakiem mazowieckich pałaców i dworków” oraz podsumowanie XXVIII Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę 2012”

Tegoroczne ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbędą się w dniach 17 i 18 kwietnia w Stargardzie Szczecińskim. Fakt uznania w 2010 r. średniowiecznych zabytków Stargardu za Pomnik Historii oraz aktywna postawa władz miasta, zadecydowały o wyborze miejsca tegorocznej uroczystości. Kto wie, może zaszczyt bycia gospodarzem MDOZ 2013 przypadnie Miastu Żyrardów, którego XIX-wieczna Osada Fabryczna została uznana za pomnik historii 4 stycznia 2012 r.?

LOT MZ, 18.04.2012 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego