FanPage FacebookKanał YouTube

Osada Fabryczna w Żyrardowie Pomnikiem Historii Polski

Żyrardów kolejny raz zbiera laury. Tym razem, po trzech latach ubiegania się o prestiżowy tytuł, Zabytkowa Osada Fabryczna w Żyrardowie została wpisana na polską listę Pomników Historii.

Pomnik Historii Polski - Zabytykowa Osada Fabryczna w Żyrardowie.
A wszystko za sprawą rozporządzenia, które 4. stycznia br. podpisał Prezydent Bronisław Komorowski. Rozporządzenie weszło w życie w dniem 17. stycznia, a oficjalna uroczystość wręczenia dokumentu odbędzie się 2. lutego w Pałacu Prezydenckim. Na elitarnej liście Pomników Historii Żyrardów znalazł się pośród prawie 50 innych obiektów, jak chociażby: Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie, Kopalnia Soli w Wieliczce, czy Zespół Pałacowo – Parkowy w Kozłówce. Jest to nie lada wyróżnienie, ale powiedzmy sobie szczerze – w pełni zasłużone.

Czym jest Pomnik Historii?

Atrakcja turystyczna Żyrardowa - OchronkaPomnik Historii to najwyższa forma ochrony zabytków w Polsce. Jest ona przyznawana od 1994r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Pomnikiem Historii mogą zostać między innymi: układy urbanistyczne, dzieła architektury i budownictwa, krajobrazy kulturowe, parki i ogrody, zabytki archeologiczne czy miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne lub związane z działalnością wybitnych osobistości. Pomnik Historii jest ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści tego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, precyzyjnie określa się jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.
 
Gratulujemy Miastu Żyrardów i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że po raz kolejny Osada została doceniona. Życzymy dalszych sukcesów i z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wydarzenia na Mazowszu Zachodnim.

Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 4 stycznia 2012 w sprawie uznania za pomnik historii „Żyrardów – XIX wieczna Osada Fabryczna” – pobierz PDF.

LOT MZ, 01.02.2012 r.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego