FanPage FacebookKanał YouTube

Żyrardów jako najlepsza polska destynacja turystyczna w Europie w 2011 r.


Panorama XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie. Panorama namalowana w 1899 r. znajduje się w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Zespół Osady Fabrycznej w Żyrardowie zdobył główną nagrodę w Polsce oraz tytuł „Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej EDEN” w 2011 r. 27 września br. w Brukseli, samorządowcy z Żyrardowa odebrali nagrodę z rąk przedstawiciela Komisji Europejskiej oraz Katarzyny Sobierajskiej, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Atrakcją turystyczną Mazowsza jest zabytkowa osada fabryczna w Żyrardowie. Plac Jana Pawła II, Ludowiec, Kantoratschule, kościół farny.Nagrody i prestiżowe wyróżnienia dla zabytkowej XIX-wiecznej osady fabrycznej to nie tylko docenienie kilku lat intensywnej pracy na rzecz promocji walorów turystycznych Żyrardowa, ale także pojawiające się przed samorządem lokalnym nowe możliwości dalszego rozwoju turystyki. Dzięki przyznanemu Certyfikatowi Polskiej Organizacji Turystycznej „Najlepszy Produkt Turystyczny 2010” i tytułowi „Najlepsza Europejska Destynacja Turystyczna EDEN 2011” Zespół Osady Fabrycznej w Żyrardowie, a tym same miasto, ma olbrzymią szansę stać się w Polsce jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc.

A my już teraz zachęcamy do odwiedzenia tego tętniącego życiem miejsca pełnego zabytkowych obiektów oraz uroczych zakątków. Żyrardów to doskonałe miejsce na spędzenie weekendu z dala od miejskiego zgiełku, to miasto z duszą, którego magnetyzmowi trudno się oprzeć. Powszechnie uważa się, iż zabytkowe centrum Żyrardowa jest jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistyczno-architektonicznym miasta przemysłowego przełomu XIX i XX wieku.

Atrakcja truystyczna na Mazowszu. Widok z lotu ptaka na osadę fabryczną w Żyrardowie.

Na osadę fabryczną składa się osiedle murowanych z czerwonej cegły domów dla robotników, dzielnica willowa dla kadry kierowniczej i właścicieli fabryki, a także szereg budynków użyteczności publicznej - kościoły, szkoły, przedszkole, szpital, resursa, dom kultury, a także pralnia i łaźnia miejska. Regularna siatka ulic, dużo zieleni, wyraźny podział na część mieszkaniową oraz przemysłową – to najbardziej charakterystyczne elementy XIX-wiecznego Żyrardowa, stanowiące o rzeczywistym spełnieniu postulatów idealnego miasta przemysłowego przełomu wieków. W gminnej ewidencji zabytków widnieje na ten moment ponad 300 obiektów, a ochroną konserwatorską objęto obszar o powierzchni około70 ha.

Atrakcja turystyczna na Mazowszu - Ochronka w Żyrardowie -przedszkole dla dzieci pracowników fabryki powstało w w 1875 r. jako jedne z pierwszych tego typu placówek w Królestwie Polskim.Gościnny Żyrardów zaprasza na spacer pomiędzy urokliwymi XIX-wiecznymi kamieniczkami, postindustrialnymi budynkami zabytkowej osady fabrycznej, które zachowały w 95% swą pierwotną funkcję do dziś, a także po historycznym parku im. Karola Augusta Dittricha. Zachęcamy do odwiedzenia kompleksu sportowo-rekreacyjnego Aqua Żyrardów, do skorzystania z oferty wygodnych obiektów noclegowych, eleganckich restauracji i nastrojowych kafejek. W mieście funkcjonuje kino, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, letni amfiteatr oraz kilka placówek kulturalnych. Liczne koncerty, wystawy, Europejskie Dni Dziedzictwa, Europejskie Integracje Muzyczne dopełniają bogatą ofertę kulturalną, w której każdy, zależnie od zainteresowań i nastroju, znajdzie coś interesującego dla siebie.

LOT MZ, 14.11.2011 r.

Atrakcja turystyczna w okolicach Warszawy - osada fabryczna w Żyrardowie, Nowa Przędzalnia, Lofty de Girarda.






LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego