FanPage FacebookKanał YouTube

Cudowny obraz Św. Rodziny w Medniewicach

Tradycja ludowa podaje, iż w roku 1674 pobożny gospodarz dworski Jakub Trojańczyk kupił drzeworyt Św. Rodziny na odpuście w Studzianie koło Tomaszowa Mazowieckiego. Drzeworyt został wykonany przez nieznanego artystę w 1671 r. wg obrazu z wyżej wymienionej miejscowości. Trojańczyk umieścił obraz na słupie swojej stodoły w Miedniewicach. W nocy nad stodołą pojawiła się jasność, która gromadziła okoliczną ludność. Wielu mieszkańców okolicznych miejscowości i przybyłych pielgrzymów dostąpiło łaski uzdrowienia nie tylko na ciele, ale przede wszystkim na duszy. W czasie od 7 października 1675 r. do 28 grudnia 1676 r. i po Wielkanocy 1677 r. w Miedniewicach, których właścicielem był wówczas Mikołaj Wiktoryn Grudziński - starosta guzowski, pracowała specjalna komisja powołana przez biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego dla zbadania okoliczności zjawiska i prawdziwości cudów w Miedniewicach.

W 1676 r. mając zezwolenie władz kościelnych Mikołaj Grudziński kazał wybudować na miejscu stodoły małą drewnianą kaplicę (przeniesioną później do Kurdwanowa), a w 1681 r. drewniany kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Do dnia dzisiejszego za wielkim ołtarzem znajduje się drewniany słup, na którym zawieszony jest Cudowny Obraz Św. Rodziny, do którego od ponad 300 lat przybywają pielgrzymi.

Po ok. 100 latach ze względu na nadal występujące cuda, zaczęto ubiegać się o koronację wizerunku. Kapituła Watykańska przy Bazylice Św. Piotra w Rzymie dnia 08.07.1764 r. uznała obraz za cudowny, a 3 lata później biskup warmiński Ignacy Krasicki dokonał jego koronacji w uroczystość zesłania Ducha Świętego. Była to jedna z pierwszych koronacji, jaka odbyła się na ziemiach polskich.


LOKALIZACJA

Obiekty

Miejscowość

.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego